Rīgas brīvostā mānīgs kāpums

2015. gada 14. maijs plkst. 10:27
Dalies ar šo rakstu

Kravu apjomu pieauguma sabremzēšanās rada satraukumu Rīgas brīvostā, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Rīgas brīvostas kravu apgrozījums pirmajos četros mēnešos pieaudzis par 4,7%, sasniedzot 14,07 milj. tonnu, taču tas ir maldinošs rādītājs, sarunā ar Dienas Biznesu norāda Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks. Tā kā trīs mēnešu griezumā bija vērojams 6,7% kāpums, tagad vērojama pieaugumu tempu sabremzēšanās.

Iešauj sev kājā

Satraukumu rada apjomu samazināšanās ģenerālkravu segmentā – par 9,4%, – līdz 2,17 milj. t, uzsver A. Ameriks. Viens no šīs nepatīkamās tendences iemesliem nenoliedzami ir Eiropas Savienības un Krievijas savstarpējo ekonomisko sankciju un embargo seku rezultāts, piedzīvojot konteinerizēto kravu kritumu austrumu virzienā. Šo kravu apjomi samazinājušies par 0,95 līdz 1,28 milj. t.

Taču otra ir pašu radīta problēma, kas saistīta ar fitosanitārajām normām. DB jau rakstījis par Valsts augu aizsardzības dienesta veikto fitosanitāro pārbaužu cenas pieaugumu 20 reizes – līdz 2,83 eiro/m3, kas izraisījis ne tikai eksportētāju, bet arī ostu termināļu neapmierinātību. Zināms pamatojums valdības lēmumam ir, jo labāk, ka apaļkokus vismaz sazāģē un tad eksportē. Taču rezultāts ir tāds, ka šie kokmateriāli patlaban tiek eksportēti caur Klaipēdu, tādējādi dāvājot konkurentiem bonusu, apgalvo A.Ameriks. Kaimiņvalsts ģenerālkravu segmentā četru mēnešu griezumā vērojams pieaugums par pusprocentu – līdz 3,75 milj. t., bet konteinerizēto kravu segmentā (lai nebūtu jāsūta konteineri tukšā, tajos cita starpā sūta arī apaļkokus) gan manāms kritums par 11,2% (lielā mērā attiecību ar Krieviju dēļ) līdz 1,63 milj. t., liecina ostas statistika.

Vajag garantijas

Rīgas brīvostas pārvaldes (RBP) ieņēmumus, rupji rēķinot, veido viens eiro par katru apkalpoto kravu tonnu plus zemes nomas maksa, skaidro A. Ameriks. Līdz ar to, ja kāds uzņēmējs vēlas, lai tiktu izveidota atbilstoša infrastruktūra, veikta kanāla padziļināšana konkrētā vietā, RBP pretī vēlas garantijas, ka, piemēram, piecu līdz septiņu gadu garumā tiks nodrošināta zināma kravu plūsma. Pēc viņa teiktā, RBP ieņēmumi 2015. gadā paredzēti 52,6 milj. eiro apmērā.

Visu rakstu Rīgas brīvostā mānīgs kāpums lasiet 14. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu