Rindā pie zobārsta 

Par maz speciālistu pat uz esošo iedzīvotāju skaitu

Ilze Šķietniece, speciāli DB, 25.03.2019

Foto: LETA

Pierakstoties pie zobārsta, jārēķinās, ka līdz vizītei būs jāgaida vismaz divi trīs mēneši. Rindas ir garas gan bērniem, gan pieaugušajiem, kas mutes veselību vēlas uzlabot par maksu, taču kritiskākā situācija ir valsts apmaksāto pakalpojumu pieejamībā.

Izmaksā uz pusi vairāk

Zemgalē rindā uz valsts apmaksātu zob- ārstniecības pakalpojumu bērniem jāgaida maksimāli 105 dienas, Latgalē – 127, Vidzemē – 228, Kurzemē – 570, bet Pierīgā – 770, rāda informācija vietnē Rindapiearsta.lv. Kādā Vidzemes zobārstniecībā gan skaidro, ka šie dati nav precīzi. Pirmkārt, informācija ievākta, piemēram, marta sākumā, bet nu jau ir mēneša beigas. Otrkārt, šajā klīnikā, piemēram, pacientus uz vizīti nepieraksta tālāk kā līdz gada beigām. Tam neredz jēgu, jo nav zināms, vai pēc tik ilga laika bērnam vēl zobiņu vispār vajadzēs labot, turklāt līgums ar Nacionālo Veselības dienestu (NVD) ir noslēgts tikai līdz gada beigām.

Garo rindu galvenais iemesls ir valsts noteikto tarifu neatbilstība reālajai situācijai. Viena piena zoba salabošanai atvēlēti 14 līdz 18 eiro, baltās plombes ielikšanai pastāvīgajā zobā – 20 eiro, zoba izraušanai – 18 eiro. Reāli izmaksas ir uz pusi lielākas. Elektrība, materiāli zobu labošanai, medicīnas māsas atalgojums – tas viss prasa tikpat daudz līdzekļu, cik, strādājot ar pieaugušajiem. Šāda situācija bijusi gadu gadiem. Tomēr valsts tarifus ilgu laiku nepārskatīja, un daudzi zobārsti izvēlējās atteikties no līguma ar NVD, pārejot tikai uz maksas pakalpojumu sniegšanu.

Visu rakstu lasiet 25. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Jaunākais izdevums