Ripplewood Holdings vēlētos, lai Citadeles tālākpārdošanas laika ierobežojums nav garāks par gadu 

ASV investori Ripplewood Holdings vēlētos, lai bankas Citadeles tālākpārdošanas laika ierobežojums nav garāks par gadu, kamēr valdība vēlas, lai šis termiņš līgumā tiktu noteikts pieci gadi, trešdien LNT atzina Ministru prezidente Laimdota Straujuma (Vienotība).

NOZARE.LV, 2014. gada 01. oktobris plkst. 11:03

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Premjere atzina, ka tālākpārdošanas laika ierobežojums ir viens no domstarpību objektiem, par kuru vēl notiek sarunas, proti, vai tas būs tuvāks investoru, vai arī valdības vēlmēm.

Politiķe atkārtoti uzsvēra, ka par bankai piesaistīto investoru reputāciju viņa nešaubās - tie visi būšot privātas personas no Amerikas kontinenta, kas nav aizslēpušās aiz ofšoriem un kuri bankas pārdošanas līgumā tiks ierakstīti kā tieši labuma guvēji.

Ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (Reformu partija/ Vienotība) otrdien pēc valdības sēdes žurnālistiem pastāstīja, ka informācijas noplūde saistībā ar AS Citadele banka (Citadele) pārdošanas procesu bankas cenu samazināja par septiņiem miljoniem eiro.

Vaicāts, vai Citadeles pārdošanas rezultātā valsts cietīs zaudējumus, V. Dombrovskis uzsvēra, ka runāt par zaudējumiem nav korekti.

«Bankas un jebkura uzņēmuma pašu kapitāls ir auditora novērtējums. Tas ir līdzīgi kā ar nekustamo īpašumu, ko vērtētājs novērtē par konkrētu cenu, bet pēc kāda laika šī summa var mainīties. Eiropas Reģionālās attīstības banka ir skaidri pateikusi, ka Citadeles pārdošanas process ir caurskatāms. Mēs darījām visu iespējamo, lai bankas iegādē radītu konkurenci, bet tam tika likti dažādi objektīvi šķēršļi, piemēram, ģeopolitiskie apstākļi, kā arī nopludinātā informācija par Citadeles pārdošanas gaitu,» atzina ekonomikas ministrs.

Pēc viņa teiktā, informācijas nopludināšana par Citadeles pārdošanas procesu mazināja potenciālo investoru skaitu un konkurenci. «Mēs vēlējāmies nodrošināt lielāku konkurenci un pircēju skaitu, tomēr to negatīvi ietekmēja informācijas nopludināšana, kā rezultātā daži investori uzzināja par citu konkurentu interesēm. Informācijas noplūde valstij ir izmaksājusi aptuveni septiņus miljonus eiro,» teica V. Dombrovskis.

Runājot par Ripplewood Holdings piedāvāto cenu par Citadeles valsts daļām aptuveni 74 miljonu eiro apmērā, finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība) atzina, ka bankas novērtējumu veica cienījama franču institūcija Societe Generale, kā arī piebilda, ka Eiropas banku sektors nav izgājis stresa testus un tās tiek pārdotas par zemāku cenu.

«Patlaban Eiropā banku skaits, kas tiek pārdotas, ir daudz lielāks nekā to banku skaits, kas ir gatavas tās iegādāties. Eiropas Komisijas rīcībā ir saraksts ar bankām, kuras tiek pārdotas zem to nominālvērtības,» uzsvēra A. Vilks.

Savukārt L. Straujuma (Vienotība) pēc valdības sēdes atgādināja, ka Privatizācijas aģentūrai šis ir trešais mēģinājums pārdot banku. «Labi, ka Citadeli nepārdeva Snoras bankai. Es pat nezinu, ko mēs [pēc tam, kad Snoras bankrotēja] šādā gadījumā būtu darījuši. Ja mēs tagad nepārdotu Citadeli, tad Eiropas Komisija to pārdotu par jebkādu cenu,» sacīja L. Straujuma.

Jau ziņots, ka Latvijas valdība akceptējusi ASV fonda Ripplewood Holdings izteikto bankas Citadele iegādes piedāvājumu. Tas paredz, ka Ripplewood Holdings iegādāsies 25% bankas akciju, 50% iegūs patlaban publiski oficiāli nenosaukti investori, bet 25% kapitāldaļu savā īpašumā saglabās Eiropas Reģionālās attīstības banka (ERAB).

Privatizācijas aģentūras (PA) vadītājs Ansis Spridzāns atzina, ka valsts līgumu ar Ripplewood Holdings par Citadeles valsts daļu iegādi plāno parakstīt dažu nedēļu laikā.

Jau ziņots, ka patlaban PA ieguldījums bankas Citadele subordinētajā kapitālā ir 64,33 miljoni eiro. Darījuma ietvaros banka Citadele atmaksās 18,4 miljonus eiro no šī aizdevuma. Savukārt Eiropas Rekonstrukciju un attīstības banka (ERAB) pārfinansēs daļu no subordinētā aizdevuma 11,21 miljona eiro apmērā. Atlikušo aizdevuma daļu 34,72 miljonu eiro apmērā saskaņā ar pašreizējo līgumu banka Citadele atmaksās līdz 2017.gada beigām, un par šo aizdevumu valsts saņems procentu maksājumus pilnā apmērā.

Līdz ar to panāktie darījuma nosacījumi ļaus valstij atgūt vairāk līdzekļu, nekā 2010.gadā banka Citadele saņēma valsts atbalsta veidā, informē PA. Kopumā banka Citadele saņēma valsts atbalstu 377,91 miljona eiro apmērā. Saņemot maksu par akcijām, atmaksājot subordinēto aizdevumu, kā arī pieskaitot līdz šim atmaksāto valsts atbalstu un samaksātos procentu maksājumus par valsts atbalsta izmantošanu, valsts būs atguvusi visus bankas izveidē ieguldītos līdzekļus.

Panāktais darījums iekļaujas iepriekš Eiropas Komisijas apstiprinātajā laika grafikā, kas paredz bankas Citadele akciju pārdošanas līgumu noslēgt līdz 2014.gada 31.decembrim. Savukārt, lai investors varētu iegūt būtisku līdzdalību bankā Citadele, pēc akciju pirkuma līguma parakstīšanas tam būs jāsaņem Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, kā arī Lietuvas un Šveices banku uzraugu piekrišana. Ievērojot normatīvos aktus, Latvijas, Lietuvas un Šveices banku uzraugu piekrišanas saņemšana var prasīt piecus sešus mēnešus, jo ir nepieciešams izvērtēt potenciālos investorus pēc vairākiem kritērijiem - brīva kapitāla pietiekamība, finansiālā stabilitāte, ieguldīšanai paredzēto līdzekļu izcelsmes legalitāte, investora reputācija, biznesa plāns.

Atbilstoši Eiropas Komisijas 2014.gada 9.jūlija lēmumam darījums ir jāpabeidz līdz 2015.gada 31.martam.

Pašlaik Latvijas valsts īpašumā ir 75% mīnus viena bankas Citadele akcija, savukārt 25% un viena akcija pieder ERAB.

Pievienotas pirmās 3 rindkopas

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2014. gada 24. septembris plkst. 15:19

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) veiks pārbaudi saistībā ar bankas...

2014. gada 24. septembris plkst. 9:27

Jaunu, ar politiķiem un dāsniem valsts iepirkumiem cieši saistītu uzņēmēju uzvārdu parādīšanās...

2014. gada 23. septembris plkst. 11:09

Banka Citadele ASV investīciju fondam Ripplewood Holdings tiks pārdota dārgāk, nekā sākumā...

2014. gada 22. septembris plkst. 19:15

Līgumu par bankas Citadele pārdošanu varētu parakstīt jau šonedēļ, un tad Ministru...

2014. gada 19. septembris plkst. 15:59

Ar bankas Citadele pārdošanu, pie tam par smiekla naudu, Latvija ir galīgi...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

SIA Marine Digital System mērķis ir automatizēt procesus ostās, jūrniecības pakalpojumos...

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

No šīs sadaļas
2014. gada 30. septembris plkst. 16:58

Bankas Citadele pārdošanā panāktie nosacījumi ļaus valstij atgūt vairāk līdzekļu, nekā...

2014. gada 30. septembris plkst. 8:23

Pārdodamās valsts bankas Citadele visu 100% akciju cena ir ļoti tuvu 100...

2014. gada 29. septembris plkst. 18:31

Nākotnē es nesaskatu nerezidentu biznesu kā AS Citadele banka stratēģisko virzienu, tā vietā...

2014. gada 29. septembris plkst. 11:21

Pagājušajā nedēļā Uzņēmumu reģistrā ierakstītas 59 komercķīlas, bet 48 tika dzēstas,...

2014. gada 25. septembris plkst. 16:16

AS Swedbank apturējusi līguma slēgšanu par iesaistīšanos valsts garantiju programmā...

2014. gada 25. septembris plkst. 14:51

Lai gan pēdējo gadu laikā kompāniju finansiālie rādītāji uzlabojušies, mazie un vidējie...

2014. gada 25. septembris plkst. 13:55

Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) aicinās Valsts prezidentu neizsludināt un atgriezt Saeimai otrreizējai...

2014. gada 25. septembris plkst. 8:00

Bankas Citadele pārdošanas cena var izrādīties līdzvērtīga vai pat mazāka par bankas...

2014. gada 24. septembris plkst. 17:34

Maksājumu karte, kredītkarte ne tikai aizstāj skaidras naudas glabāšanu un pārnēsāšanu,...

2014. gada 24. septembris plkst. 15:19

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) veiks pārbaudi saistībā ar bankas...