Rosina likvidēt budžeta vietas augstskolās

2011. gada 31. marts plkst. 8:31
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Stratēģiskās analīzes komisija (SAK), kas izstrādā savu alternatīvu redzējumu par nepieciešamajām pārmaiņām augstākajā izglītībā, iespējams, piedāvās vispār likvidēt valsts apmaksātās studiju vietas Latvijas augstskolās, vēsta Latvijas Avīze.

To vakar Saeimas Izglītības, zinātnes un kultūras komisijā paziņojis SAK priekšsēdētājs Roberts Ķīlis.

Šāds R. Ķīļa paziņojums gan neesot guvis deputātu un klātesošā izglītības un zinātnes ministra Rolanda Broka atbalstu. Ministrs norādījis, ka tādā gadījumā studenti neizvēlētos dārgākās studiju programmas, kurās jau tagad reti kurš studē par savu vai aizņemtu naudu. Piemēram, zobārstniecības studijas kopumā izmaksā 20 000 latu. Reti kurš uzdrošināsies «iekrist» tik lielos parādos. «Sociālo zinātņu studenti biežāk ņem kredītus vai paši maksā par studijām, taču jo dārgāka studiju programma, jo mazāk tajā ir maksas studentu. Taču tieši dārgās studiju programmas, piemēram, inženierzinātnēs, pašreiz valstī ir prioritāras,» uzsvēris R. Broks.

R. Ķīlis pēc sēdes žurnālistiem atzinis – komisijā dominē viedoklis, ka prātīgākais tomēr būtu valsts apmaksātu studiju vietā ieviest valsts kreditētas studijas. SAK analizētā studiju kreditēšanas sistēma paredzētu, ka valsts apmaksātās studiju vietas būtu likvidējamas ne ātrāk kā pēc četriem gadiem. Studiju kredīts būtu jāatmaksā, tikai sasniedzot noteiktu ienākumu līmeni, un tā atmaksas termiņš būtu 20 gadi, ieceres klāstījis R. Ķīlis. Tādējādi tiktu atrisināta arī problēma, ka gana daudz jauniešu, izstudējuši par valsts līdzekļiem, no Latvijas aizbrauc un labumu no šā izglītotā absolventa gūst cita valsts. Ja jaunietim būtu kredītsaistības pret valsti, tā atgūtu viņa izglītībā ieguldītos līdzekļus.

 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām