Rosina noteikt samaksu par recepšu izrakstīšanu 

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija rosina veikt grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos, nosakot pacientiem līdzmaksājumu 1,42 eiro apmērā par receptes izrakstīšanu, jo arī tā vērtējama kā vizīte pie ārsta, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē sacīja parlamenta deputāte un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska (ZZS).

LETA, 17.1.2018

Foto: LETA

E-veselības ieviešana paver iespējas medikamentu receptes iegūt attālināti, pacientam vienkārši sazvanot sava ārsta praksi un neapmeklējot viņu klātienē. Sociālajos tīklos iedzīvotāji jau ir pauduši prieku par šo aspektu, to novērtējot kā vienu no e-veselības sistēmas ieguvumiem. Savukārt ārsti šādi var zaudēt pacienta maksājumu, kas iedzīvotājiem jāveic, ikreiz apmeklējot ģimenes ārstu.

Kozlovska pauda nostāju, ka receptes izrakstīšana nav vērtējama kā vienkārša «čatošana ar e-vidi». Viņasprāt, MK noteikumi būtu jāmaina, jo arī receptes izrakstīšana ir konsultācija.

Vienlaikus Kozlovska norādīja, ka steidzami jāveic arī grozījumi, lai noteiktu, ka māsa un ārsta palīgs var izrakstīt recepti saskaņā ar ārsta norādījumiem. Par šo mediķi ir sūdzējušies jau ilgstoši, jo lēni strādājošas e-veselības sistēmas apstākļos minētais apstāklis kavē pacientu apkalpošanu.

Kozlovska uzsvēra, ka ārsti ir ieinteresēti, lai sistēma strādātu, būtu ātra un darbu atvieglotu. Ārsti jūtas neapmierināti, kad sistēma nedarbojas, turklāt tā ir papildus slodze, kas rada nogurumu un stresu. Datu ievadīšanai sistēmā ārstiem nākoties lielu laiku veltīt arī brīvdienās un ārpus darbalaika.

Pēc Kozlovskas paustā, Lauku ģimenes ārstu asociācija veica aptauju par e-veselību, kurā piedalījās apmēram 10% ģimenes ārstu. Ārsti tajā minējuši virkni dažādu problēmu, tostarp lielu skaitu servisa kļūdu, piemēram, ja slimnīca nav noslēgusi darbnespējas lapu, nav iespējams atvērt jaunu lapu, tāpat bieži nav iespējams darbnespējas lapu atvērt sistēmas kļūdas dēļ, turklāt arī lapas anulēšana prasa papildu laiku.

Ārsti informējuši arī par problēmām recepšu ievadīšanā. Vislielākās problēmas saistītas ar to, ka noteiktos laikos e-recepti vispār nevarot ievadīt, un ar šādu problēmu saskārušies praktiski visi Latvijas ģimenes ārsti, sacīja Kozlovska, piebilstot, ka visbīstamākais, ar ko ārsti saskārušies, receptē mēdzot izmainīties medikamenta daudzums, kas pat apdraud pacientu veselību.

Pēc viņas paustā, ģimenes ārsti norādījuši, ka, strādājot ar lokālajām programmām, ģimenes ārstu viedoklis esot pozitīvāks nekā, strādājot ar e-veselības portālu, jo portāla darbība esot ļoti lēna. Turklāt e-veselības sistēmā pagaidām neuzrādās kompensācijas izmaiņas, kas stājušās spēkā šogad, piebilda Kozlovska.

Tevi varētu interesēt

CERT.LV ir saņēmusi informāciju par vairākkārtējiem darbības traucējumiem sistēmā e-veselība...

Atbilstoši Fizisko personu datu aizsardzības likuma (turpmāk – FPDAL) 2.panta 9.punktam par...

Uzbrukums Nacionālā veselības dienesta (NVD) informācijas sistēmai, tostarp e-veselībai, bija...

Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests (STT) sācis pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamām ļaunprātībām...

Šodien Nacionālā veselības dienesta informācijas sistēmai un e-veselībai noticis uzbrukums.

Nepalaid garām

LR Ģenerālprokuratūra, izmeklējot lietu par it kā 50 miljonu eiro naudas atmazgāšanas...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Lai arī mūsdienu medicīna attīstās straujiem soļiem, Latvijā pastāv problēmas, kas būtiski...

Vasaras lidojumu sezonā no Rīgas lidostas būs iespējams nokļūt vismaz 11 jaunos...

Latvijas lidsabiedrība «airBaltic» 2017. gadākopumā pārvadājusi 3,523 miljonus pasažierus...

2017. gadā ātrās ēdināšanas nozare Baltijas tirgū kopumā uzrādījusi pozitīvus rādītājus,...

Uz renovācijas laiku tiek slēgta viesnīca «Albert Hotel», lai 2019. gadā to atklātu...

Uzņēmums Pentano Apsardze Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā iesniedzis maksātnespējas...

Ēka ir arhitektūras piemineklis, tādēļ tajā ir saglabātas vairākas autentiskas lietas, piemēram, koka kāpnes piecu stāvu garumā un vēsturiskās podiņu krāsnis.

Tuvākā gada laikā Austrumu slimnīcā taps lielākais RSU klīniskais studiju centrs, kas...

Latvijā pašapkalpošanās automazgātavu burbulis vēl nav pārsprādzis. Vismaz Rīgas būvvaldē...

MFD Veselības grupa atklājusi jaunu MFD Veselības punktu modes un izklaides centrā...