Rosinās papildināt nozaru sarakstu, kurās nepiemēro mikrouzņēmuma nodokļa režīmu 

Latvijas Profesionālās uzkopšanas un apsaimniekošanas asociācija (LPUAA), kurā apvienojušies vadošie uzkopšanas nozares uzņēmumi, negodīgas konkurences mazināšanai Finanšu ministriju rosinās mikrouzņēmumu nodokļa neattiecināmo jomu sarakstā iekļaut arī profesionālo uzkopšanu, informē asociācijas izpilddirektors Jānis Ozoliņš.

Dienas Bizness, 29.09.2015

Priekšlikumu papildināt 37 nozares, kurās no 2016.gada 1.janvāra nepiemēros mikrouzņēmuma nodokļa režīmu, atbalstīja LPUAA klātesošie biedri un citi 25.septembrī notikušā nozares pasākuma Latvijas profesionālās uzkopšanas diena 2015 ietvaros aicinātie industrijas uzņēmumi.

J. Ozoliņš norāda, ka šobrīd jomā ir liels mikrouzņēmumu īpatsvars, kuru patiesie labuma guvēji uzskata, ka uz samazinātā nodokļu sloga rēķina pasūtītājiem spēs piedāvāt zemāku pakalpojumu cenu. Ņemot vērā, ka personāla izmaksu īpatsvars sniegtā pakalpojuma kopējā pašizmaksā veido aptuveni 70 %, kļūstot par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju, iespējams būtiski samazināt personāla nodokļus. Tādējādi uzkopšanas profesionāļi zaudē lielu daļu sociālo garantiju, pret ko krasi iestājas LPUAA.

Uzkopšanas nozares līderu diskusijas dalībnieku novērojumi liecina, ka mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji apzināti tiek veidoti kā atkarības stāvoklī esoši apakšuzņēmēji pakalpojuma pašizmaksas samazināšanas nolūkā. Tas ģenerāluzņēmējam ļauj piedāvāt būtiski zemāku cenu, nekā to spēj vispārējā nodokļu režīmā strādājošie uzkopšanas uzņēmumi. Turklāt uzņēmumu sadrumstalošana rada arī kvalitātes un darba drošības kontroles problēmas, skaidro J. Ozoliņš.

«Mikrouzņēmumu nodokļa režīms uzkopšanas nozarē veicina nepamatoti zemu pakalpojumu cenu līmeni. Šobrīd ir arī tādi objekti, kuros pat lieli uzņēmumi ar atbilstošu darbinieku skaitu un materiāltehnisko nodrošinājumu strādā ar būtiskiem zaudējumiem,» iniciatīvu pamato Clean R valdes priekšsēdētāja Ieva Jansone.

Profesionālās uzkopšanas uzņēmumu vadītāju forumā tāpat tika pārrunātas nozares aktualitātes un tendences. J. Ozoliņš atklāj, ka industriju būtiski ietekmēja izmaiņas minimālās algas likmē: pasūtītāji joprojām nav gatavi indeksēt uzkopšanas pakalpojumu cenas atbilstoši minimālās algas pieaugumam. Par spīti dažādiem tirgu negatīvi ietekmejošiem faktoriem, gada sākumā izstrādāts uzkopšanas pakalpojumu iepirkumu paraugnolikums. Arī iestāšanās Eiropas apsaimniekošanas tīklā (EuroFM) ir LPUAA aktīva darba rezultāts.

Plānojot turpmāko darbu nozares sakārtošanā un godīgas konkurences veicināšanā, asociācija iecerējusi veikt iepirkumos uzvarējušo uzņēmumu pakalpojumu regulāru un neatkarīgu kvalitātes auditu pēc klientu pieprasījuma. Ņemot vērā sarežģīto situāciju darbaspēka piesaistīšanā un zemā atalgojuma dēļ, nozares līderu diskusijā atbalstu guva arī jautājums par bēgļu iespējamo integrēšanu uzkopšanas industrijā.

Jaunākais izdevums