RTU izstrādāts prototips roņu atbaidīšanai no zvejas rīkiem

2018. gada 12. jūnijs plkst. 14:32
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki radīja paplašinātas funkcionalitātes lieljaudas zemūdens akustiskā raidītāja prototipu «Ronis», kas izmantojams roņu atbaidīšanai no zvejas rīkiem.

Pēdējo gadu laikā Baltijas jūrā pieaudzis pelēko roņu skaits. Barības meklējumos tie apgūst jaunas teritorijas, kļūstot par lielāko piekrastes zvejniecības apdraudējumu. Viens no efektīvākajiem pasaulē atzītajiem risinājumiem ir zemūdens akustisko raidītāju (ZAR) izvietošana pie zvejniecības rīkiem. Tie raida specifiskus akustiskos signālus, kas īslaicīgi pārsniedz roņu dzirdes sāpju slieksni.

No tirgū pieejamajiem risinājumiem RTU pētnieku izstrādāto atšķir specifiskais signālu ģenerators, attālinātās vadības un diagnostikas iespējas, korpusa risinājums. «Pētījumi rāda, ka daudzi tirgū piedāvātie atbaidītāji ir neefektīvi – frekvenču diapazons pārsniedz roņu dzirdamības slieksni, dzīvnieki to vispār nedzird, dažu dienu laikā viņi pierod pie ieprogrammētās signālu secības un izmanto klusuma brīžus, lai pamielotos ar zivīm,» stāsta Dmitrijs Pikuļins, projekta zinātniskais vadītājs, RTU Elektronikas un telekomunikācijas fakultātes Radioelektronikas institūta (REI) direktors.

REI pētnieku izstrādātais ģenerators nodrošina signālu frekvenču, atskaņošanas biežuma un klusuma brīžu pastāvīgu izmaiņu, izslēdzot pierašanu. Sistēma ir vadāma attālināti, izmantojos pētnieku izstrādātu mobilo aplikāciju. Tā ļauj sekot līdzi sistēmas darbības svarīgākiem parametriem: akumulatora uzlādes līmenim, elektronisko ierīču temperatūrai, ūdens ieplūdei korpusā. Iekļautais GPS modulis ļauj reālā laikā izsekot «Roņa» atrašanās vietu gadījumos, ja tas ir aizpeldējis jūrā vai nozagts.

Savukārt RTU Dizaina fabrikā rādīts pirmā prototipa modulārs korpuss. «Iekārtu ir iespējams atvērt, lai veiktu sistēmas apkopi un diagnostiku, uzlādēt akumulatoru, vienlaikus nepieļaujot ūdens nokļūšanu korpusā pat sarežģītos darbības apstākļos,» norāda Guntis Kuļikovskis, RTU Dizaina fabrikas direktors.

Plānots veikt izstaroto signālu jaudas mērījumus pie zvejas rīkiem, noskaidrojot reālo darbības rādiusu, optimizēt elektroniskās daļas risinājumus, pielāgot programmatūru un aplikāciju zvejnieku prasībām.

Projekts «Paplašinātās funkcionalitātes lieljaudas zemūdens akustiskā raidītāja izstrāde roņu nodarīto postījumu samazināšanai Latvijas piekrastes zvejā» tiek īstenots Radioelektronikas institūtā, Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda pasākumā «Inovācija» ar Latvijas Zvejnieku federācijas atbalstu.

Dalies ar šo rakstu