Rubenis: Iespējamā misija vēl nav izpildīta 

Nesen kļuvis zināms, ka Latvijas izglītībai nozīmīgā programma «Iespējamā misija» saskārusies ar līdzekļu piesaistes grūtībām, kas tai liedz uzņemt jaunus dalībniekus – iedvesmojošus skolotājus mūsu bērniem. Kā tēvs un kā uzņēmuma vadītājs ar šo ziņu vēršos pie pārējiem uzņēmējiem, vadītājiem un aktīviem ļaudīm – šobrīd ir īstais brīdis sniegt savu artavu, lai labās iestrādnes neapstātos.

Reinis Rubenis, «Swedbank» valdes priekšsēdētājs, 2018. gada 23. maijs plkst. 7:13

Foto: Zane Bitere/LETA

Katrs sociāli atbildīgs uzņēmums ir izvēlējies jomas, ko atbalstīt un kam palīdzēt, taču ticu, ka mērķis visiem viens – labāka Latvija. Laba izglītības sistēma ir atslēga cilvēku un valstu panākumiem nākotnē. Swedbank, domājot par nākotnes Latviju un tās iedzīvotājiem, savu izvēli ir izdarījusi par labu izglītībai. Tas nozīmē nemitīgi atbalstīt un pilnveidot dažādas izglītības uzlabošanai veltītas iniciatīvas un kustības. Tai skaitā, arī programmu «Iespējamā misija», kurai banka ir lielākais finansētājs un ievērojamu atbalstu sniedz jau kopš «Iespējamās misijas» dibināšanas.

Privātā sektora atbalstītās iniciatīvās vienmēr var ātrāk un elastīgāk notestēt, kā darbojas jauni modeļi vai inovatīvas idejas, arī operatīvāk «aizlāpīt caurumus» valsts funkcijās. Mūsu pašu pieredzē ir «Ziedot.lv» izveide, kas ļāva ne vien izveidot efektīvu un caurspīdīgu ziedošanas kultūru Latvijā, bet arī izdarīja spiedienu uz valsts pārvaldi, kas ļāva būtiski pilnveidot sistēmu smago slimību ārstēšanas finansēšanai no valsts līdzekļiem.

Esam pārliecināti, ka kvalitatīvas izglītības pamatā ir labs skolotājs. Taču jaunu skolotāju ienākšana Latvijas skolās notiek gausi, un tie joprojām tiek sagatavoti pēc novecojošām metodēm. Tāpēc «Iespējamā misija» jau desmit gadus ir neatsverams palīgs, nodrošinot skolas ar jauniem un mūsdienu prasībām atbilstoši apmācītiem skolotājiem. Rezultātā šo desmit gadu laikā «Iespējamās misija» spējusi pozitīvi ietekmēt vairāk nekā 25 000 bērnu dzīves. Arī šobrīd programma no Latvijas skolām saņēmusi 155 pieprasījumus pēc jauniem skolotājiem, kuri paliks neapmierināti, ja netiks uzņemti jauni dalībnieki.

Manuprāt, viens no būtiskākajiem «Iespējamās misijas» darbības rezultātiem ir fakts, ka gandrīz 80% programmas absolventu – jaunu, ļoti talantīgu profesionāļu, kuri spētu strādāt labi atalgotu darbu bankā – turpina darbu izglītībā arī pēc programmas absolvēšanas. Starp viņiem ir skolotāji, skolu vadītāji, izglītības politikas veidotāji, sociālie uzņēmēji, kā arī citi izglītības nozares profesionāļi.

Tomēr būtiskākais, kas tiek noklusēts daudzās debatēs – «Iespējamās misijas» darbības mērķis jau kopš pirmssākumiem ir bijis agrāk vai vēlāk savu misiju noslēgt, proti – izbeigt vai mainīt darbību brīdī, kad Latvijas izglītības sistēmā būs izdevies panākt pārmaiņas, kuras ļautu to nosaukt par mūsdienīgu un katram bērnam pieejamu. Kas tad būs tie priekšnosacījumi, lai varētu uzskatīt, ka «Iespējamā misija» savu misiju Latvijā ir paveikusi?

Viena joma ir mācību saturs, kur bērnu ieinteresēšana mācīties un radināšana pie patstāvīga darba un domāšanas ir tas, kas noderēs tālākās mācībās un darbā. Mūsuprāt, šajā jomā ir labs progress, jo organizācijas absolventi sniedz savu ekspertīzi projektā «Skola 2030», izstrādājot un palīdzot ieviest jauno izglītības saturu skolās.

Otrs aspekts ir skolotāja amata prestižs, kas iet roku rokā ar atalgojuma līmeni un konkurenci par iespēju apgūt pedagoga profesiju. «Iespējamā misija» ir pierādījusi, ka par skolotājiem iespējams piesaistīt spējīgākos augstskolu absolventus, desmit pretendentiem sacenšoties par vienu vakanci skolā. Šobrīd valstī notiek skolotāju atalgojuma reforma, un kaut arī tā nav uzskatāma par pabeigtu, tas ir solis pareizā virzienā.

Trešā joma ir jauno skolotāju sagatavošana – lauks, kurā vēl daudz darāmā. Nepieciešams fokusēties uz sistēmisku ietekmi, īpaši akcentējot motivētu skolotāju atlasi, sagatavošanu, teorētiskās izglītības ciešu sasaisti ar praksi un skolotāju atbalstu.

Šodienas situācija ar apsīkušu privāto ziedojumu plūsmu mūsu skatījumā ir iespēja: viens variants ir pārstrukturēt programmas finansēšanu, bet tikpat labi otrs – mainīt darbības modeli, kas lielākā mērā fokusētos uz sadarbību ar valsti jauno skolotāju izglītības programmu uzlabošanā, pilnveidojot Latvijas izglītības sistēmu. Jo, atkārtošos – misija vēl nav izpildīta.

Mēs esam lielākais «Iespējamās misijas» finansētājs, turklāt, redzot programmas izaicinājumus, savu līdzfinansējumu šogad esam pat palielinājuši. Taču šīs lielās, sistēmiskās tēmas ir izkustināmas tikai kopdarbā. Joprojām vērojam nozīmīgu sistēmas pretestību nepieciešamajām pārmaiņām. Lai sasniegtu kritisko masu un reālas izmaiņas, valstiski domājošajiem uzņēmējiem un viedokļa līderiem ir jābūt vienotiem, gan pieprasot politikas veidotājiem pārmaiņas, gan pašiem pieliekot savu devumu.

Tāpēc Swedbank aicina uzņēmējus un citus lēmumu pieņēmējus ar kritisku aci pārskatīt savas sabiedrības atbalsta aktivitātes – cik no tām ir īstermiņa labums zīmolam un cik atstāj arī pozitīvus nospiedumus Latvijas nākotnei. Ja neesi vienaldzīgs pret to, kāda ir un būs izglītība Latvijā, tad aicinu nākt talkā tieši šobrīd un palīdzēt veiksmīgi noslēgt šo Misiju.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 28. marts plkst. 15:17

Virtuālā krājkase, maksājuma ierīce ziedojumiem un dzeramnaudai - tās ir tikai divas...

2018. gada 22. marts plkst. 13:09

«SEB bankas» un bijušie «DNB Bankas» bankomāti, kuri pēc bankas apvienošanās ar...

2018. gada 05. marts plkst. 13:45

No pirmdienas, 5. marta Swedbank uzņems Eiropā vadošā B2B akseleratora «Startup Wise...

2018. gada 22. februāris plkst. 16:16

Swedbank izstrādājusi jaunu digitālo rīku «Finansējuma luksofors», kas mazajiem un vidējiem...

2018. gada 15. februāris plkst. 13:30

«Dobeles dzirnavnieks» iesniedzis projektu arī Eiropas Savienības fondu līdzfinansējuma saņemšanai.

Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

No šīs sadaļas
2018. gada 22. maijs plkst. 18:55

Gads iesākās ar strauju ekonomikas izaugsmi, kas atspoguļojās arī darba tirgū. Šī gada pirmajā...

2018. gada 22. maijs plkst. 15:06

Pēc būtiskā bezdarba līmeņa krituma pagājušajā gadā, kad bezdarba līmenis pēc darbaspēka...

2018. gada 22. maijs plkst. 11:53

Latvijas sabiedrība tikai tagad sāk pakāpeniski atkopties no globālās ekonomiskās krīzes –...

2018. gada 21. maijs plkst. 18:29

«Pasaules zirnekļtīklu» gaida lielas pārmaiņas. 25. maijā stājas spēkā Eiropas Parlamenta un...

2018. gada 18. maijs plkst. 14:09

Gadskārtās bieži mēdzam atskatīties uz notikušo un padomāt par nākotnē darāmo. Valsts...

2018. gada 18. maijs plkst. 13:17

Kādu kļūdu uzņēmēji visbiežāk pieļauj, kad naudas ir mazāk nekā nepieciešams? Nereti...

2018. gada 17. maijs plkst. 21:09

«Elīnas Maliginas paziņojums par it kā plānoto vienošanās parakstīšanu par mantojuma sadali...

2018. gada 17. maijs plkst. 17:29

«Ar šo vēlos darīt zināmu, ka šodien pie zvērināta notāra Valdas Vaivares bija plānots...

2018. gada 17. maijs plkst. 9:39

Nesen iznākuši jaunumi par Eiropas Komisijas (EK) lēmumiem saistībā ar jaunā Eiropas...

2018. gada 16. maijs plkst. 11:57

Tiesībsargs Juris Jansons vēstulē vērsies pie Ministru prezidenta, norādot uz nepietiekamo sabiedrības...