Rungainis: uzraugiem Latvijā ir arhaiska izpratne par savstarpējiem aizdevumiem

2015. gada 11. februāris plkst. 10:54
Autors: Ģirts Rungainis - ieguldījumu brokeru sabiedrības Prudentia investīciju baņķieris un dibinātājs
Sadaļa: Viedokļi
Dalies ar šo rakstu

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), baidoties no iespējamiem krāpšanās gadījumiem nākotnē, nedrīkstētu bez valstiska regulējama aizliegt darboties Latvijā pirmajai savstarpējo aizdevumu (peer-to-peer) platformai Mintos.

Pagājušās nedēļas izskaņā PTAC vērsa Latvijas iedzīvotāju uzmanību uz to, ka AS Mintos piedāvātie investīciju pakalpojumi Latvijā netiek īpaši regulēti ar konkrētiem normatīviem aktiem, tādēļ var ietvert dažādus finanšu riskus. No PTAC apgalvojumiem izriet, ka šim uzņēmumam ir jāpārtrauc sava darbība, jo valsts nav izstrādājusi īpašu regulējumu tā uzraudzībai, nevis tādēļ, ka tas būtu pārkāpis likumu normas. Taču pastāv risks, ka šī pārlieku lielā piesardzība no institūciju puses var kavēt dažādu jomu attīstību mūsu valstī.

Tādēļ valsts institūcijām šo situāciju jāvērtē ne tikai kāda iespējama krāpniecības gadījuma kontekstā, bet arī izprotot šādu uzņēmumu pienesumu Latvijas ekonomiskās izaugsmes sekmēšanai. Mūsdienu finanšu pakalpojumu tirgū līdzās bankām, kas ir strikti regulētas finanšu institūcijas, darbojas arī neregulētie finanšu pakalpojumu sniedzēji. Latvija nedrīkst palikt par tādu valsti, kurā par vienīgajiem finanšu pakalpojumu sniedzējiem tiek uzskatītas bankas.

Centieni ierobežot uzņēmuma darbu, kas piedāvā Latvijā līdz šim nebijušu pakalpojumu, aizbildinoties ar nespēju to kontrolēt, liecina par Latvijas uzraugošo institūciju arhaisko izpratni par notiekošo globālajā finanšu pakalpojumu jomā, tādēļ visām iesaistītajām pusēm – PTAC, uzņēmumam Mintos, kā arī likumdevējam - ir jāsēžas pie viena galda, lai rastu optimālāko risinājumu šai situācijai. Diskusijās par iespējamā regulējuma radīšanu šādām platformām ir jāiesaista arī citas institūcijas, piemēram, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Latvijas Darba devēju konfederācija un citas.

Savukārt uzņēmumam, izrādot labo gribu un apliecinot ilgtermiņa mērķus darboties Latvijas tirgū, ir jāapņemas vēl aktīvāk informēt savus klientus par iespējamiem riskiem, investējot naudu šajā platformā.

Patērētāju izglītošana ir būtiska, jo savstarpējo aizdevumu finanšu pakalpojumu joma Latvijā pagaidām ir maz zināma, taču pasaulē, līdz ar citiem neregulētajiem finanšu pakalpojumiem, pēdējos gados tā ir ļoti strauji attīstījusies. Tādēļ ir tikai likumsakarīgi, ka šādi uzņēmumi parādās arī pie mums. Man nav saprotama PTAC pārlieku lielā piesardzība, jo šādas savstarpējo aizdevumu kreditēšanas platformas veiksmīgi darbojas gan ASV, gan Eiropas Savienības dalībvalstīs, tostarp mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā.

Savstarpējo aizdevumu platformu un citu neregulēto finanšu uzņēmumu izaugsmi būtiski ietekmējusi gan informācijas tehnoloģiju straujā attīstība, gan arvien pieaugošā vajadzība pēc bankām alternatīvām kreditēšanas un investēšanas institūcijām. Latvijā tas ir jo īpaši aktuāli, jo, samazinoties banku kreditēšanas apjomiem, savstarpējās aizdevumu platformas sniedz iespēju aizdevumu tomēr saņemt.
 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām