Rūpniecība Latvijā šogad augs lēnāk nekā ekonomika kopumā 

Maijs Latvijas rūpniecībai ir bijis labākais mēnesis šogad, taču izaugsme nozarē joprojām ir mērena un ievērojami atpaliek no ekonomikas kopējā pieauguma.

Bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš, 04.7.2019

Mārtiņš Āboliņš

Foto: Edijs Pālens/LETA

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija, salīdzinājumā ar pērno gadu Latvijas rūpniecības izlaide augusi par 1,7%. Tā ir laba ziņa, jo iepriekšējos mēnešos rūpniecība atradās mīnusos, taču maijā viss uzlabojums noticis enerģētikas dēļ, kas lielā mērā ir atkarīga no laika apstākļiem, savukārt apstrādes rūpniecības, kas ir precīzāks Latvijas ekonomikas barometrs, izaugsme ir kļuvusi lēnāka. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu apstrādes rūpniecības izlaide maijā augusi par 1,7%, kas ir lēnākais pieaugums nozarē kopš pērnā gada vidus un ne pārāk iepriecinošā situācija pasaules ekonomikā liek būt piesardzīgam par nozares perspektīvām gada otrajā pusē. Pēc manām prognozēm, izaugsme rūpniecībā Latvijā šogad atpaliks no citām nozarē un ekonomikas pieaugums Latvijā šogad vairāk balstīsies uz iekšējo patēriņu.

Vislielākās izmaiņas rūpniecībā maijā bija vērojamas enerģētikā, kas pēc 8 mēnešu pārtraukuma atkal atgriezusies pie plusiem un kur salīdzinājumā ar pērnā gada attiecīgo mēnesi izlaide augusi par +3,4%. Taču šis kāpums ir drīzāk tādēļ, ka nozares ražošanas apjomi jau vairāk nekā gadu ir zemā līmenī. Elektroenerģijas ražošanu joprojām negatīvi ietekmē sausums, kā rezultātā elektroenerģijas ražošana maijā samazinājās par gandrīz 40%, taču šā gada maijs bija vēsāks kā pērn, kas paildzināja apkures sezonu un veicināja ražošanas pieaugumu koģenerācijas stacijās.

Apstrādes rūpniecībā maijā visstraujāk augošās nozares bija elektrisko iekārtu, gatavo metāla izstrādājumu, kā arī dažādu iekārtu un apģērbu ražošana. Visās šajās nozarēs ražošanas apjomi auguši par vairāk nekā 10% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu un elektrisko iekārtu ražošanā izaugsme sasniedza pat 32,9%. Pieaugums apģērbu ražošanā gan ir nedaudz pārsteidzošs, jo kopumā nozarē jau ilgstoši vērojamas negatīvas tendences spēcīgās konkurences no zemāku algu valstīm dēļ. Savukārt gatavajos metāla izstrādājumos izaugsmi veicina spēcīgais pieprasījums būvniecībā Eiropā.

Vienlaikus maijā ražošanas apjomi auguši tikai pusē no apstrādes rūpniecības nozarēm, par kurām pieejama detalizētāka informācija, un pēc ilgāka pārtraukuma maijā kritums fiksēts arī kokapstrādē. Tas, ka puse no apstrādes rūpniecības nozarēm ir mīnusos, noteikti nav labs signāls, lai gan kokapstrādē tas jau bija gaidāms un ražošanas apjomi nozarē saglabājas augstā līmenī. Taču pēc pērnā gada rekordaugstajām koksnes cenām un lielajiem ražošanas apjomiem nozarē vērojams neliels atslābums, kas turpināsies arī tuvākajos mēnešos.

Pēc manām prognozēm, apstrādes rūpniecība šogad Latvija augs par aptuveni 3%, taču lielas bažas rada situācija ārējā vidē. Jūnijā 18 no 30 pasaules lielākajām ekonomikām rūpniecības noskaņojums atradās negatīvajā teritorijā, kas signalizē ražošanas apjomu kritumu. Un, lai arī šie mīnusi nav lieli, taču pasaule kopumā izskatās ir nonākusi industriālā recesijā. Pagaidām šīs tendences Latvijas ražotājus nav būtiski skārušas, taču ražotāju noskaņojums ir sācis pasliktināties un kopš gada sākuma rūpniecībā strauji sarukuši jaunie pasūtījumi, it īpaši, kokapstrādē. Tāpat rūpniecība parasti ir apsteidzoša nozare pārējai ekonomikai, tādēļ esmu ļoti piesardzīgs par izaugsmes perspektīvām gada otrajā pusē, lai arī enerģētikā, visticamāk, redzēsim palielus plusus, kas uzlabos kopējo ainu rūpniecībā.

Tevi varētu interesēt

Modes industrija atrodas krustcelēs - ar pircēju maciņiem vienā pusē un savu...

Uzņēmums Gizzo ar Latvijā ražotiem, viegli transportējamiem griliem plāno iziet pasaulē....

«Produkts, ko ražojam, ir varonis,» saka dāņu uzņēmējs Klauss Haugards (Claus Haugaard), kurš...

SIA Glass & Wood Latvijas būvniecības biznesā ieņem stabilu un ekskluzīvu tirgus...

Pēdējos pāris gadus graudaugu nozare piedzīvojusi dažādus izaicinājumus, tomēr, neskatoties...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

No šīs sadaļas

Pieceļoties no rīta, cilvēkam vairs nav jāmēro ceļš līdz birojam, viņš var...

Ikvienam nodokļu maksātājam pienākas atvieglojumi par apgādājamajiem - pat, ja tie nav ierakstīti viņu...

Šā gada sākumā visai trauksmainā ģimenes ārstu un Valsts ieņēmumu dienesta (VID)...

Piecus gadus ilgstošā kases aparātu reforma joprojām nav noslēgusies, turklāt gada sākumā...

Ekonomikas ministrijā šobrīd tiek spriests par nepieciešamajām izmaiņām Vispārīgajos būvnoteikumos,...

Šī brīža situācija nekustamo īpašumu tirgū būtiski atšķiras no laika pirms termiņuzturēšanās...

Ikgadējo Baltijas finanšu regulējuma konferenci FinReg 2019 caurvija Ģirta Rungaiņa alegorija par...

Elektriskie skrejriteņi kļūst arvien populārāki ne tikai Eiropā, bet arī Latvijā. Kamēr...

Šobrīd atkritumu apsaimniekošanā Rīga tiek galā ar pamatuzdevumu – izvest atkritumus, tomēr...

Mājoklis ir viena no cilvēka dzīves pamatvajadzībām. Iespējams, tieši tāpēc īpašumi tālākai...