Rūpniecība tuvojas dārdzības virsotnēm

2011. gada 21. septembris plkst. 17:03
Autors: Mārtiņš Apinis
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Kamēr pasaules izejvielu cenu spiediens lēnām mazinās, vietējā tirgū vēl ir jūtams iepriekšējais energoresursu cenu kāpums, kas ar laika nobīdi atspoguļojas arī citu saražotu produktu sadārdzinājumā, norāda Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna.

Lielā mērā pateicoties cenu pieaugumam elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā, kopējais ražotāju cenu līmenis apstrādes rūpniecībā Latvijā ir gandrīz sasniedzis pirmskrīzes līmeni(visaugstākās cenas bija vērojamas 2008.gada vidū), savukārt rūpniecībā kopumā jau pat pārsniedzis iepriekšējo maksimumu.

Pēc Swedbank ekspertes domām, lai mazinātu atkarību no pasaules izejvielu cenu svārstībām, Latvijas ražotājiem ir vairāk jāvirzās uz sarežģītāku produktu ražošanu, jo tad gadījumā izejvielas sastāda relatīvi mazāku izmaksu posteni.
L.Strašuna zina teikt, ka tādās augstākas pievienotās vērtības nozarēs, kā dažādu elektronisko un elektrisko iekārtu, automobiļu un piekabju ražošanā, pēdējo trīs gadu laikā ražotāju cenas bija diezgan stabilas (izņemot īstermiņa un sezonālas svārstības) pretstatā cenu kāpumam piemēram kokrūpniecībā, pārtikas ražošanā, metālu ražošanā.

Augustā ražotāju cenas pieauga par 0,4% mēneša laikā, vietējā tirgū realizētās produkcijas sadārdzināšanās dēļ (0.8%). Kā arī tika gaidīts, sekojot atslābumam pasaules izejvielu cenu biržās, ražotāju cenas eksportētajai produkcijai nedaudz samazinājās (-0,1%). Gada laikā ražotāju cenas pieauga par 7,8%.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām