Rutkaste: jāmaina ražošanas struktūra un faktori

2011. gada 26. aprīlis plkst. 8:43
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Latvija pamatā specializējas tehnoloģiski un kvalitatīvi ne īpaši sarežģītu preču ražošanā. Tas balstās uz salīdzinoši zemām darbspēka izmaksām un ārējos tirgos konkurē ar valstīm, kas arī balstās uz lētu darbaspēku, intervijā Dienai norāda Latvijas Bankas Monetārās pārvaldes vadītāja vietnieks Uldis Rutkaste.

Viņš atzīmē, ka tas faktiski radot tādu kā izaugsmes slazdu, jo, konkurējot ar citiem ar šādu nosacījumu, nozīmējot, ka augstāku atalgojumu nevarēsim atļauties.

«Esam arī aplēsuši, cik lielus ienākumus pašlaik ražoto preču eksports valstij spētu dot, un rādītājs ir stipri viduvējs – atpaliekam no visām jaunajām ES valstīm, izņemot Bulgāriju un Rumāniju. Tāpēc ir jāmaina ražošanas struktūra un attiecīgi – ražošanas faktori,» skaidro U.Rutkaste.

Latvijas Bankas pārstāvis norāda, ka viens no ražošanas faktoriem ir darbaspēks – tā zināšanas un spējas, kas nosaka, ko tas vispār spēj darīt. Cits esot zinātniskais potenciāls, tehnoloģijas, ko izmanto. Vēl esot arī institucionālā vide un infrastruktūras pieejamība.

«Vēl interesants faktors, ar ko esmu saskāries, runājot ar uzņēmējiem, ir maza, inovatīva uzņēmuma grūtības savu inovatīvo ideju patentēt. Tas ir gan dārgi, un vajadzīgas specifiskas juridiskās zināšanas, kādas Latvijā ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmiem juristiem,» uzsver U.Rutkaste. Un piebilst, ka ir gadījumi, ka progresīvs mazais uzņēmums ar nepatentētu ideju piedalās izstādēs, viņa ideja tiekot nozagta, patentēta, bet viņš pats – iesūdzēts tiesā, ka ražo paša izgudroto produktu.
 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām