Sabiedriskajā transportā bezvadu internetu iestrādā Pilsētas līnijas; citus piedāvājumus nevērtē

2013. gada 18. marts plkst. 9:58
Autors: LETA
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Uzņēmums Pilsētas līnijas, kas savulaik bez konkursa ieguva tiesības izvietot reklāmas visā Rīgas sabiedriskajā transportā, varētu tramvajus, trolejbusus un autobusus nodrošināt ar bezmaksas WiFi jeb bezvadu internetu, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums De facto.

Pašvaldības uzņēmums Rīgas satiksme (RS) jau iepriekš paziņojis, ka šovasar atsevišķi Rīgas sabiedriskā transporta līdzekļi varētu tikt nodrošināti ar bezmaksas WiFi pieslēgumu. RS pārstāvis Viktors Zaķis raidījumam teicis, ka «mēs testējam» sistēmas, un, ja viss izdosies, WiFi transportlīdzekļos un arī pieturvietās varētu ieviest gada laikā.

Tomēr, kā izpētījis raidījums, bez konkurences un citu piedāvājumu izvērtēšanas pie WiFi ierīkošanas sabiedriskajā transportā un pieturvietās tikusi kompānija Pilsētas līnijas, kas patlaban arī testē šīs iespējas.

RS ikdienu pasažierus pārvadā ar aptuveni 1000 transporta vienībā, pilsētā ir apmēram 1800 pieturvietu.

RS uzsver, ka ne Rīgas budžeta, ne uzņēmuma nauda tam netiks tērēta. Ieguldījumus solot veikt privātā kompānija, cerot tos atpelnīt ar reklāmas naudu. Komunikāciju nozare šādu pavērsienu tomēr uztver ar izbrīnu, norāda De facto.

Pilsētas līnijas jau 2004.gadā bez konkursa kļuva par galveno RS reklāmas starpnieku. Kā uzver raidījums, par firmas vienīgo īpašnieci pēcāk kļuva ar bijušā Rīgas mēra Gundara Bojāra (tolaik LSDSP) padomnieku, tā dēvētajā Daimler kukuļošanas lietā apsūdzēto Leonardu Teni saistīta persona Ineta Gadzjus. Laikā gaitā īpašnieku pulks kļuvis plašāks, bet 2010.gadā, kad mērs jau bija Nils Ušakovs (SC), trešdaļu firmas caur uzņēmumu Well Media Riga ieguvis Boriss Carjovs, kura ceļi ne vienreiz vien esot krustojušies ar Ušakova padomnieku Ēriku Teilānu.

2008.gadā firmas līgums ar RS ticis pagarināts, un uz to tagad atsaucas RS juristi. «2008.gadā noslēgtais līgums ar "Pilsētas līnijām" paredz ne tikai reklāmas izvietošanas vietas, bet arī veidus, tajā skaitā digitālos. Līdz šim šis reklāmas izvietošanas veids nav izmantots, taču vēl 2010.gadā Pilsētas līnijas vērsās RS ar iniciatīvu ieviest Wi-Fi tehnoloģijas sabiedriskajā transportā un pieturvietās par saviem līdzekļiem,» teikts RS skaidrojumā par to, kā Pilsētas līnijas tikušas pie šādas iespējas.

Pilsētas līnijas pašlaik nesniedz plašāku skaidrojumu par savām iecerēm, bet Latvijas Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju asociācijas prezidente Signe Bāliņa raidījumam šādu pakalpojuma sniedzēja izvēli sauc par īpatnu, sakot, ka ir nepieciešama pieredze šajā jomā. Turklāt viņa uzsver, ka šobrīd komunikāciju uzņēmumi pat ļoti būtu ieinteresēti šādos sadarbības projektos ar Rīgas pilsētu. To apstiprinājis arī Rīgas izpilddirektors Juris Radzevičs (GKR), sakot, ka piedāvājumu no uzņēmējiem, kur un kā Rīgā ierīkot bezmaksas WiFi, ir daudz.

Pilsētas līnijas šomēnes solīja rudenī Rīgā sākt sabiedriskā transporta pieturvietu pārbūvi un modernizāciju, padarot tās atbilstošas Eiropas pilsētu standartiem. Modernizētajās pieturvietās pasažieriem plānots nodrošināt iespēju iegādāties e-talonu, ērtas sēdvietas un speciālas sēdvietas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Nākotnē pieturvietās plānots izvietot informāciju par sabiedriskā transporta maršruta tīklu, transporta kustības grafiku un aktuālajām izmaiņām, piemēram, kustības grafika maiņu, maršruta maiņu. Jaunajās nojumēs plānots nodrošināt arī bezmaksas interneta lietošanas iespējas.

Pilsētas līnijas projekta īstenošanai ir piesaistījusi partneri, reklāmas kompāniju JCDecaux. Šim uzņēmumam jau patlaban pieder reklāmas izvietošanas tiesības vairāk nekā 200 Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta pieturu nojumēs. JCDecaux nodrošinās nojumju konstrukciju izvietošanu, bet Pilsētas līnijas nojumes aprīkos ar iekārtām, kas nodrošinās digitālās informācijas apraidi (pienākšanas un atiešanas laiki) un bezmaksas interneta pieeju.

Dalies ar šo rakstu