Enerģētika

Sadales tīklam investīciju deficīts 200 milj. Ls apjomā

Līva Melbārzde, 07.11.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kopš 2006. gada naudas trūkuma dēļ nepadarīto un uzkrāto darbu apjoms a/s Sadales tīkls turpinājis strauji palielināties, nepieciešamās investīcijas mērāmas simtos miljonu latu.

To a/s Latvenergo konferencē sacīja a/s Sadales tīkls valdes priekšsēdētājs Andis Pinkulis. Līdz ar to Latvija joprojām ir teju pēdējā vietā Eiropā, kas attiecas uz elektrības padeves pārtraukumu ilgumu un biežumu.

«Lai uzlaboto situāciju, a/s Sadales tīkls 10 gadu laikā būtu nepieciešami 508 milj. Ls. Tā ir nauda, kas būtu ieguldāma elektrisko tīklu un apakšstaciju rekonstrukcijā un automatizācijā,» norādīja A. Pinkulis.

Viņš skaidroja, ka lai arī sadales tarifs Latvijā ir augstāks nekā abās pārējās Baltijas valstīs - pēc apjoma tas ir Vācijas līmenī - tomēr ieņēmumi uz vienu tīklu kilometru ir par 20 - 25% mazāki nekā abās pārējās Baltijas valstīs un ir attiecīgi 1,7 lati. Sadales tīkla kopgarums Latvijā ir 95 tūkst. km, taču Latvijai ir zems iedzīvotāju blīvums - vidēji 37 cilvēki uz km2, kamēr Lietuvā ir 55 cilveki. Latvijā ir arī otrs zemākais elektroenerģijas patēriņš Eiropā, rēķinot uz vienu cilvēku. Šie aspekti ir ļoti būtiski, runājot par investīciju efektivitāti elektriskajos tīklos, skaidroja A. Pinkulis.

Pēc Latvenergo konferences laikā notikušā balsojuma, 58% no konferences apmeklētājiem būtu gatavi maksāt nedaudz lielāku sadales tarifu, ja tādā veidā tiktu panākts kaut vai neliels kvalitātes uzlabojums. 14% būtu gatavi maksāt divreiz lielāku sadales tarifu, ja tādā veidā sadales pakalpojumu kvalitāte uzlabotos divas reizes. Savukārt pārējie uzskatīja, ka problēmas ar tīklu pakalpojumu kvalitāti nav tik būtiski, lai par tiem maksātu vairāk nekā pašlaik.

Komentāri

Pievienot komentāru