Zariņš: Latvija kā aizgulējusies tautu meita meklē, kam ātrāk atdoties

2011. gada 01. marts plkst. 7:39
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

«Latvija rīkojas kā tautu meita, kas visu nogulējusi, tagad pamodusies un steigā meklē, kā tik ātrāk atdoties, lai nepaliktu vecmeitās, nerūpējoties par to, ko dabūs pūrā.»

Tā jaunos Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumus, ko šodien skatīs valdības sēdē, komentē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes loceklis Ivars Zariņš. Viņš kritizē jaunos likuma grozījumus kā nepārdomātus un sasteigtus, kas rada vairāk neskaidrību nekā dod atbilžu.

«Nav īstas skaidrības ar elektroenerģijas biržas ieviešanu Latvijā- ne par tās juridisko statusu, ne pārraudzību. Nevajag domāt, ka birža te uzreiz visu atrisinās- tā kā privātais bizness vispirms domās par saviem ieguvumiem, kas ne vienmēr saskanēs ar Latvijas interesēm,» saka I. Zariņš. Viņš norāda, ka pareizi būtu bijis likumu veidot tādu, lai tas «negultos apakšā» tikai vienas biržas- Nord Pool prasībām, lai atstātu Latvijai lielākas manevra iespējas iespējamās biržas izvēlē. Kritiskus vārdus SPRK pārstāvis velta arī Latvijas izvēlētajam pārvades sistēmas operatora izveides modelim, kurā atšķirībā no Lietuvas un Igaunijas nav paredzēta tīklu aktīvu nodalīšana no elektroenerģijas ražotāja un tirgotāja- Latvenergo.«Regulatora loma šajā gadījumā būtiski pieaug, jo regulatoram jaunais pārvades operators ir jāsertificē, jānodod apstiprināšanai Eiropas Komisijai un pēc tam jāpārrauga, lai pārvades operators darbotos atbilstoši Eiropas prasībām. Eiropas Komisija ir nobažījusies, vai Latvija spēs to izpildīt. Ja mēs neizveidosim pareizu likumisko ietvaru un tagad vēlēsimies pēc iespējas ātrāk visu atrisināt, viss šis pasākums var «uzkārties», brīdina I. Zariņš.

Latvijai ir jāpieņem likums par neatkarīga elektroenerģijas pārvades operatora izveidi līdz šā gada 3. martam. Pakļaujoties a/s Latvenergo argumentiem, Ekonomikas ministrija nolēma līdz 2015. gadam neveikt pilnīgu pārvades operatora nodali, t.i. tīklu aktīvus atstāt Latvenergu, bet tajā vietā dibināt ļoti sarežģītu un samērā necaurskatāmu šo aktīvu pārvades shēmu, ieskaitot jaunas valsts kapitālsabiedrības dibināšanu. Paredzot, ka pasākums ar jaunā operatora izveidi un apstiprināšanu Eiropas līmenī var ievilkties, Nord Pool elektrības birža, kā DB jau rakstīja, paziņoja, ka Latvija, visticamāk, būs vienīgā Baltijas valsts, kas šogad Nord pool biržas apgabalam nepievienosies.

Dalies ar šo rakstu