Sāk skatīt mikrouzņēmuma nodokļa likumu

2010. gada 15. aprīlis plkst. 9:36
Autors: Guna Gleizde
Sadaļa: Nodokļi
Dalies ar šo rakstu

Saeima tuvākajā laikā sāks skatīt likumprojektu paketi, kas paredz mikrouzņēmumu nodokļa (MUV) ieviešanu.

Ceturtdien deputāti atbalstīja šo likumprojektu nodošanu atbildīgajām Saeimas komisijām.

Jau ziņots, ka jaunā nodokļa būtība būs tāda, ka mikrouzņēmumi, individuālie komersanti, zemnieku vai zvejnieku saimniecības varēs izvēlēties maksāt vienotu nodokli, kura likme būs 20% un ar ko tiks aplikts apgrozījums.

SIA maksāto MUV Valsts kase sadalīs pa nodokļu un nodevu veidiem: 3,75 Ls ceturksnī būs uzņēmējdarbības riska nodeva, bet no atlikušās summas 65% valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, 30% - iedzīvotāju ienākuma nodoklis, bet 5% - uzņēmumu ienākuma nodoklis.

Līdzīgi sadalīsies arī individuālo komersantu un zemnieku saimniecību maksātais MUV, kas nemaksās uzņēmumu ienākuma nodokli, bet kam iedzīvotāju ienākuma nodoklis būs 35% no vienotajā nodoklī samaksātās summas pēc riska nodevas atvilkšanas.

Izvēlēties maksāt šo nodokli varēs arī sabiedrības ar ierobežotu atbildību, ja to gada apgrozījums nepārsniedz 70 tūkst. Ls, darbinieku skaits nav lielāks par pieciem un to dalībnieki ir fiziskas personas. Vienotā nodokļa likme būs 20%, ar ko tiks aplikts mikrouzņēmuma gada apgrozījums.

Iecerēts, ka MUV likums spēkā stāsies šī gada 1. jūlijā. Saskaņā ar likumprojekta pašreizējo redakciju, izvēloties vienotā nodokļa maksāšanas iespēju, par MUV maksātāju iespējams kļūt tikai ar nākamā gada 1. janvāri. Tādējādi jauno nodokli mikrouzņēmumi sāks maksāt 2011. gadā.

Ja uzņēmuma apgrozījums pārsniegs 70 tūkst. Ls, tad summai virs šī limita tiks piemērota nodokļa likme 30%. Ja uzņēmuma darbinieku ienākumi pārsniegs 500 Ls mēnesī, ar nodokli tiks aplikti arī tie. MUV būs jāmaksā reizi ceturksnī.

Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta 2008. gada datiem mikrouzņēmumu kritērijiem atbilst 32,2 tūkstoši SIA, no kurām 10,3 tūkstoši darbojas ar zaudējumiem un 9,9 tūkstoši vispār neveic saimniecisko darbību. Savukārt saimnieciskās darbības veicēju skaits ir 83,2 tūkstoši.

Tomēr mikrouzņēmumiem būs arī ierobežojumi. Piemēram, ja viena fiziska persona ir dalībnieks vairākās firmās, MUV maksātājs var būt tikai viena no tām.

 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām