Sākam biznesu: Maksā par laiku, nevis kafiju

2014. gada 10. septembris plkst. 8:05
Autors: Anda Asere
Dalies ar šo rakstu

antiCafe paredzēta cilvēkiem, kam patīk ilgi sēdēt un strādāt kafejnīcās, kā arī tiem, kuri nevēlas iet uz dārgiem restorāniem

Tajā apvienoti minimāli kafejnīcas (kafija, tēja, ūdens, cepumiņi u.tml.) un biroja pakalpojumi (internets, kancelejas piederumi, printeris).

Tās apmeklētāji nemaksā par AntiCafe izdzerto kafiju, bet par laiku, ko tajā pavada. Stundā tie ir trīs eiro (katra nākamā – divi). «Cenšamies pārdot arī abonementus. 20 darba dienu abonements maksā piecus eiro dienā, dienas abonements – deviņus eiro,» stāsta Pjotrs Zaicevs, AntiCafe īpašnieks. Taču uz AntiCafe var atnākt, pasēdēt un izdzert, piemēram, vienu kafiju, maksājot par to, nevis AntiCafe pavadīto laiku.

Prasīts, vai tā ir kaut kas līdzīgs kopā strādāšanas vietām, Pjotrs atbild noliedzoši. «Šī ir antikafejnīca. Kopā sanākšanas vietās cilvēki strādā, tās ir kā birojs, bet šī drīzāk ir kā kafejnīca. Kad dzirdēju par TechHub, sapratu, ka ar viņiem nevaru konkurēt. Tāpēc izvēlējos citu akcentu – antikafejnīca, nevis kopā strādāšana. Šeit nav stingras kopā strādāšanas atmosfēras,» saka Pjotrs.

Jo ilgāk, jo labāk

Nereti kafejnīcās, tiklīdz kafijas krūze ir izdzerta, tā tiek novākta un piedāvāts vēl viens dzēriens vai arī atnests rēķins, nedodot iespēju pasēdēt ilgāk. «Šeit – jo ilgāk jūs sēžat, jo labāks klients man esat. Es gribu no visām kafejnīcām paņemt tos cilvēkus, kuri sēž ilgi. Tie ir patīkami klienti man un nepatīkami citiem,» saka Pjotrs.

antiCafe esot globāls apzīmējums šāda veida iestādēm. «Es nevarēju izdomāt citu nosaukumu, kas būtu saprotams gan latviešiem, gan krieviem. Nevienas citas antikafejnīcas pagaidām Rīgā nav,» viņš saka. Cilvēkiem vēl ir daudz jāstāsta par to, ko tas nozīmē. Deviņi cilvēki no desmit nezina, kas tas ir, bet tie, kas ir bijuši Parīzē vai Berlīnē, esot par to dzirdējuši. «Pārējiem jāstāsta. Es kādus trīs gadus dzīvoju Maskavā, tur šī ideja ir ļoti populāra, jo pilsēta ir liela un diezgan dārga. Savukārt pie mums cilvēki labprāt iet viens pie otra ciemos, taču ciemošanos ierobežo tas, ja īrē mazu istabiņu vai dzīvo pie vecākiem. Turklāt cilvēku paradumi mainās, viņiem gribas pasēdēt arī ārpus mājas. Viens no klientiem pateica, ka AntiCafe ir sabiedriska viesistaba. Tāda ir mūsu koncepcija,» stāsta Pjotrs.

Grib vēl kādu

AntiCafe darbojas aptuveni mēnesi. Runājot par to, kā pa šo laiku ir gājis, Pjotrs teic, ka pagaidām pirmie rezultāti neesot tik labi, kā viņš bija gaidījis. Pagaidām daudz apmeklētāju neesot, bet samērā liela daļa no viņiem atgriežas vēlreiz.

«Es gribu, lai cilvēkiem ir ērti – ja grib samaksāt uzreiz, maksā uzreiz, ja pēc tam – var droši tad, kad iet prom. Ar karti vai skaidrā naudā. Izdzert vienu kafiju vai pasēdēt stundu. Man gribas, lai cilvēki atnāk vēlreiz, pastāsta saviem draugiem,» saka Pjotrs.

Cilvēki vairumā gadījumu atnāk uz stundu vai divām, vai arī uz visu vakaru, ja ir kāds pasākums. Viņš plānojis, ka AntiCafe klientūra varētu būt jaunieši no 17 gadiem, bet līdz šim šī neizskatoties pēc izteiktas studentu vietas – nākot arī vecāki cilvēki. «Tātad viņiem tas ir saprotams koncepts,» spriež Pjotrs.

Cilvēki antiCafe izmanto dažādiem mērķiem – randiņam, darba sarunai, strādāšanai, sapulcei utt. Tāpat ik pa laikam notiek koncerti, galda spēļu un salsas vakari.

Lielas cerības Pjotrs liek tieši uz pasākumiem, uz kuriem atnāk uzreiz 20 cilvēku, piemēram, pagājušajā nedēļā notikuši jau četri šādi pasākumi.

«Pagaidām vēl šeit ir daudz darba, bet, protams, gribas uztaisīt vēl vienu AntiCafe. Viena gada laikā varētu atpelnīt savus ieguldītos līdzekļus, panākt pozitīvu saldo un tad atvērt vēl kādu. Ar lētākām telpām, lielāku platību un visu to, ko klienti ir ieteikuši. Es katram otrajam te prasu – kas patīk, kas nepatīk. Gribu, lai cilvēkiem te patiktu,» norāda Pjotrs.

Drīzumā pagrabstāvā viņš iecerējis izveidot videospēļu zāli un kinozāli. Tāpat tiek domāts par to, lai apmeklētājiem būtu, ko apēst, piemēram, kādu sviestmaizi. Uzņēmumam ir sadarbība ar blakus esošo ēdināšanas uzņēmu Terra – AntiCafe klientiem tur esot atlaides. «Es neesmu Terras konkurents, mēs varam sadarboties,» viņš teic.

Strādā kafejnīcās

antiCafe atrodas Balumaņa ielā. Pjotrs uzskata, ka šī iela ir laba vieta, kur veidot šāda veida uzņēmumu.

«Blaumaņa iela attīstās. Šeit ir laba cilvēku plūsma. Piemēram, maskaviešiem ir interesanti atrast kādu jaunu, «paslēptu» vietu, bet Rīgā cilvēki labāk iet tur, par ko kāds jau runā. Dabūt cilvēkus uz kādu jaunu vietu ir ļoti sarežģīti. Piemēram, Terra man palīdz, jo daudzi uz turieni iet,» viņš teic.

Pjotrs novērojis, ka strādāšana ārpus mājas vai biroja kļūst populārāka. Veicot mārketinga pētījumu pirms uzņēmuma izveides, viņš skaitīja cilvēkus, kuri kafejnīcās sēž pie saviem datoriem. «Daudzi cilvēki sēž kafejnīcās un strādā. Manis te nebija trīs gadus un, kad es atgriezos, ieraudzīju, ka tagad ļoti daudzi cilvēki Rīgas kafejnīcās ne tikai atpūšas,» viņš teic.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi

Populārākās ziņas

Nepalaid garām