Jaunākais izdevums

Logopēde Ilze Zaharāne izstrādā spēli Cheeks Up, kas domāta bērniem un pieaugušajiem rehabilitācijas procesā, trenējot sejas, runas un rīšanas muskulatūru, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Ilze Zaharāne ir audio jeb klīniskā logopēde. Audiologopēds gluži kā logopēds māca bērniem izrunāt pareizi skaņas, burtu «r», bet tas nav viņa pamatuzdevums. Audiologopēds ir ārstniecības persona, un viņa misija ir palīdzēt nopietnāku saslimšanu gadījumos, piemēram, bērniem ar neiroloģiskiem traucējumiem, pieaugušajiem pēc insulta, kad ir nopietni traucējumi valodas un/vai rīšanas funkcijai. Ilze strādā rehabilitācijas centrā Vaivari un parasti viņas pacienti ir bērni, kuri ir piedzīvojuši dzemdību traumu, kas vēlāk bieži vien izpaužas ar paaugstinātu muskuļu tonusu.

Logopēdijas nodarbībā tiek izmantoti dažādi vingrinājumi, tostarp jāpiepūš vaigi, jāizstiepj uz priekšu lūpas, jāsarauc uzacis, jāizbāž mēle. «Šīs kustības veselam cilvēkam ir elementāras, bērniem līdz sešiem gadiem tikai tiek attīstītas, bet pēc traumas šīs kustības bieži vien ir paveicamas tikai ar milzīgu piepūli. Parasti tās attīsta pirmsskolas izglītības iestādēs ar dažādiem vingrinājumiem un integrējot to ikdienā, bet ar tiem, kam ir problēmas, logopēds strādā atsevišķi. Taču, ja bērnam ir neiroloģiska rakstura problēmas, šos uzdevumus izpildīt ir ļoti grūti, pat nepatīkami paaugstinātās jutības un blakus kustību dēļ, kas parādās. Logopēdam jābūt ļoti sensitīvam un jājūt, cik tālu var iet. Pacientiem, kam ir neiroloģiski traucējumi, visas šīs darbības ir grūtas, tāpēc viņi nevēlas piepūlēties. Nepārtraukti ir jāmotivē un jāmudina izpildīt vēl kādu reizi vairāk,» skaidro Ilze.

Arī pieaugušajiem, piemēram, pēc insulta, ja viena sejas puse ir mazāk kustīga, ir jāpilda dažādi vingrinājumi, lai atjaunotu sejas muskulatūru. «Kad audiologopēds ir blakus, pacienti pārsvarā iesaistās un izpilda uzdevumus, bet, ja speciālista nav blakus, tad lielākoties viņi to nedara, daļai šķiet kaut kā muļķīgi tā šķobīties,» turpina speciāliste.

Visu rakstu Spēle, kas palīdz ārstēties lasiet 8. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru
Internets

Noskaidrota Latvijas Start Tel Aviv 2016 uzvarētāja

Anda Asere, 25.05.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Start Tel Aviv 2016 konkursā uzvar Ilze Zaharāne no CheeksUp; septembrī viņa dosies uz Izraēlu, lai iepazītos ar turienes startup ekosistēmu un mācītos no viņu pieredzes

Par iespēju doties pieredzes apmaiņas vizītē uz Izraēlu konkursa Start Tel Aviv 2016 ietvaros sacentās piecas sievietes – startup dibinātājas. Latvijas finālā piedalījās Ksenija Rostova no inSelly, Ilze Zaharāne no CheeksUp, Gunita Kuļikovska no Vividly, Sabīne Sipunova no Sorry as a Service un Egija Gailuma no Poker Art.

Konkursā uzvarēja Ilze Zaharāne no CheeksUp un balvā saņēma iespēju doties uz DLD Tel Aviv Innovation Festival Izraēlā, lai iepazītos ar citām sievietēm no dažādām valstīm, kuras arī strādā startup industrijā. «Esmu ļoti priecīga par iespēju braukt uz Izraēlu, jo tur CheeksUp vēl nav bijis, bet starptautiskā biznesa vidē kulturālā aspekta izpratne ir ļoti, ļoti svarīga, jo ir jāprot komunicēt. Un tas nozīmē, ka jāpazīst cilvēki, kā viņi domā, runā, uzvedas utt. Iedzert kafiju un stundu parunāt ar cittautieti jau vien ir vērtīgi, tāpēc es domāju ka piecu dienu laikā man izdosies iegūt sajūtu par IT biznesa un startup vidi Telavivā. Liels paldies

Komentāri

Pievienot komentāru
Atpūta

Latvijas uzņēmēji atzīstas savās kļūdās: Ilze Zaharāne, spēles Cheeks Up autore

Anda Asere, 13.10.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

13. oktobris ir Kļūdu atzīšanas diena (Day for Failure), kuras mērķis ir izcelt to, ka aiz lieliskiem panākumiem bieži vien slēpjas šādas tādas kļūdas un neveiksmes.

DB aptaujāja Latvijas uzņēmējus, lai noskaidrotu viņu pieredzi. Šīs dienas gaitā publicēsim uzņēmēju pārdomas!

Veicina izaugsmi

Ilze Zaharāne, spēles Cheeks Up autore:

«Lielākā kļūda ir bailes, kas attur no darbības vai veicina vilcināšanos. Tā tiek pazaudēts laiks un tērēta enerģija, psiholoģiski gatavojoties, nobriestot, mēģinot sagatavot perfektu piedāvājumu, izstrādāt ideālu dokumentu utt. Pats ļaunākais - nenotiek progress.

Ir jābūt drosmīgam. Lai kas notiktu, nedrīkst baidīties un padoties. Jāatzīst kļūdas, bet jānopurinās, jāievelk elpa un jādodas tālāk, jo tikai tā var uzkāpt kalnā. Tieši tādēļ ir svarīgi runāt par kļūdām, jo citreiz tikai tā tās vispār var ieraudzīt un atzīt. Citu kļūdu pieredze palīdz psiholoģiski, jo saproti, ka neesi vienīgais muļķis un neveiksminieks – jo īpaši, ja to izdzirdi no cilvēkiem, kas ir veiksmīgi un sasnieguši kaut ko ievērības cienīgu. Tas palīdz pārvarēt iekšējo negatīvo monologu un ar skaidrāku prātu izanalizēt situāciju.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Līdz šā gada 20. jūnijam Latvijas sociālie vai pilsētas attīstības tehnoloģiju jaunuzņēmumi var pieteikties dalībai konkursā Start Tel Aviv 2017

Fināls notiks 5. jūlijā koprades un eksperimentu telpā Teikums, kur jaunuzņēmumu un sociālās uzņēmējdarbības ekspertu žūrija noteiks uzvarētāju atklātā prezentāciju konkursā.

«Esmu priecīga, ka jau trešo reizi un otro gadu pēc kārtas Latvija atrodas tajā nelielajā valstu grupā, kas izvēlētas līdzdalībai šajā starptautiskajā konkursā. Tas liecina par mūsu stingro ticību Latvijas iespējām un uzņēmējdarbības spējām. Esmu pārliecināta, ka šajā konkursā sastapsimies ar plašu ideju klāstu un talantīgām personībām, jo mūsu mērķis ir izvēlēties labāko jaunuzņēmumu, kas izmantos šo unikālo iespēju,» norāda Izraēlas vēstniece Latvijā Lironne Bar-Sadē (Lironne Bar-Sadeh).

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV dibinātā organizācija #MovingForward mudina riska kapitāla kompānijas ieviest politiku pret diskrimināciju un uzmākšanos; 8. martā uzsāk attīstību arī Eiropā.

«Es esmu daļa no četru dibinātāju komandas, mēs visi esam inženieri un uzņēmēji, un vairāki no mums ir pieredzējuši dažādas intensitātes uzmākšanos. Drīz pēc tam, kad ASV sākās #metoo kustība, bija vakariņas, kur piedalījās desmit uzņēmējas. Sarunas pievērsās šai tēmai, un kāda pajautāja, cik daudzas no mums ir pieredzējušas uzmākšanos, piesaistot finansējumu. Un piecas no desmit to bija pieredzējušas,» stāsta Džinnija Fāza (Ginny Fahs), #MovingForward līdzdibinātāja.

Fragments no raksta

Ievēro uzvedības kodeksu

Organizācijas Riga TechGirls līdzdibinātājas Annas Andersones pieredze ir pozitīva, un viņa nekad nav saskārusies ar diskrimināciju, bet uzskata, ka par šo tēmu ir jārunā un to vajag izcelt, lai cilvēki aizdomātos. Veselības nozares jaunuzņēmuma CheeksUp dibinātāja Ilze Zaharāne profesionālās sarunās ir piedzīvojusi situācijas, kad viņu neuztver kā profesionāli, bet gan kā sievieti. «Tie vīrieši, kuri ir brīvi, dažreiz mēģina izvirzīt savu kandidatūru, simulējot interesi par projektu vai sadarbību. Ja to laikus nesaprot, tad sanāk iztērēt laiku neproduktīvai sadarbībai,» viņa stāsta. Uzņēmējas pieredze liecina, ka profesionālajā dzīvē otras puses attieksmē reizēm ir bijusi jūtama stereotipu ietekme, ka sieviete varētu būt mazāk kompetenta. Viņa ir piedzīvojusi situāciju, kur, sarunas laikā nonākot līdz kādai tehnoloģijai vai komplicētākai shēmai, negrib skaidrot darbības principu, sakot, ka «tas ir sarežģīti, un tu nesapratīsi» vai ka «tas ir garlaicīgi, un tas nebūs interesanti». «Tad man ir jābūt ļoti uzstājīgai un neatlaidīgai, sakot, ka mani tas ļoti interesē, ka gribu saprast, ka es ļoti uzmanīgi klausos,» saka I. Zaharāne.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Expo 2020 Dubaijā pasaules inovatoru samitā piedalīsies jaunuzņēmums no Latvijas

Ilze Žaime, 22.11.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas jaunuzņēmums "CheeksUp", kas radījis runas terapijas instrumentu bērniem, ir starp tiem 120 inovatoriem un uzņēmumiem no 65 valstīm, kas pulcēsies Expo 2020 Dubaijas pasaules inovatoru samitā Apvienotajos Arābu Emirātos.

Pasaules inovatoru samits ir daļa no Expo 2020 Dubaijā 100 miljonu dolāru programmas. Tā mērķis ir identificēt, finansēt un atbalstīt radošus projektus, kas risina pasaulē aktuālas problēmas, tādējādi palīdzot uzlabot dzīves apstākļus cilvēkiem un veicinot ilgtspējību.

Samita laikā, trīs dienu garumā 120 inovatori un eksperti no visas pasaules iesaistīsies paneļdiskusijās, meistarklasēs un organizēs individuālas tikšanās, lai dalītos savā pieredzē un izveidotu jaunas sadarbības.

Latvijas jaunuzņēmums "CheeksUp" ir uz spēles elementiem balstīta terapijas metode bērniem ar runas traucējumiem. Terapijas spēle apvieno 3D atpazīšanu reālajā laikā, kas palīdz bērniem mācīties runas laikā pareizi izmantot mēli un lūpas, apvienojot mācīšanos ar interaktīviem spēles elementiem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Start-up

Sekojot idejai: Veselības jaunuzņēmums CheeksUp koriģē iesākto kursu

Anda Asere, 18.10.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Veselības jaunuzņēmums CheeksUp vienkāršo tehnoloģisko risinājumu, lai to varētu lietot plašāks logopēdu loks, tādējādi sākot pakalpojuma komercializāciju, vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Līdz šim uzņēmums piedāvāja ar programmas palīdzību mācīties tiem, kuri apmeklēja logopēdijas nodarbības, bet šobrīd ar programmas palīdzību pareizo izrunu var trenēt un nostiprināt mājās. SIA Health Lab izstrādātās sistēmas CheeksUp dibinātāja Ilze Zaharāne stāsta, ka izmaiņa ir tā, ka šobrīd var piedāvāt programmatūru kā pakalpojumu un gala lietotāji maksā abonēšanas maksu par tā izmantošanu, un tas ir mērogojams biznesa modelis, kas līdz šim nebija iespējams. Šobrīd pieeja sistēmai ir 20 logopēdiem, kuri var piedāvāt šo mājasdarbu rīku saviem klientiem. Šādi risinājums ir pieejams visā Latvijā plašākam cilvēku skaitam, tādējādi terapija kļūst sasniedzamāka.

Komentāri

Pievienot komentāru
Mazais bizness

Sekojot idejai: Mums jau ir pirmie veiksmes stāsti

Anda Asere, 07.03.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Veselības jaunuzņēmums CheeksUp ir sācis nodrošināt logopēdiskas nodarbības bērniem, izmantojot spēli, kas palīdz trenēt sejas, runas un rīšanas muskulatūru

«Mums jau ir pirmie veiksmes stāsti, bērniem ir labi rezultāti. Protams, tas iet roku rokā ar regulārām nodarbībām,» saka Ilze Zaharāne, veselības jaunuzņēmuma CheeksUp (SIA Health Lab) īpašniece.

Viņa uzsver, ka valstī katastrofāli pietrūkst finansējuma logopēdu darbam. Ar nodarbību vienu reizi nedēļā neko nevar panākt, tām jābūt biežākām, turklāt ir ievērojama rezultātu starpība, ja bērns apmeklē nodarbību vienu vai trīs reizes nedēļā. «Vecāki, kuri apzinās problēmu, ved savus bērnus pie logopēda ārpus valsts apmaksātajām nodarbībām un maksā par to papildus, tas ir dārgi. Ceru, ka nākotnē mans risinājums spēs nodrošināt, ka bērns šo spēli var izmantot vecāku klātbūtnē un netiek mētāts starp diviem speciālistiem, bet visu laiku darbojas saskaņā ar terapijas plānu, un nerodas situācijas, kad viens speciālists labo skaņu «s», bet otrs - «š».

Komentāri

Pievienot komentāru
Start-up

Ideja – dārgāka par naudu

Dace Skreija, 07.02.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

#Idejas pašas par sevi nemaksā neko, tās var ģenerēt tūkstošiem, lūzuma punkts ir cilvēku vēlme un spējas tās realizēt.

Idejas esamība nenozīmē pārmaiņas, pats svarīgākais seko pēc tās

Idejas pašas par sevi nemaksā neko, tās var ģenerēt tūkstošiem, lūzuma punkts ir cilvēku vēlme un spējas tās realizēt. Somijas futūrists un savā ziņā arī uzņēmumu psihologs Niko Herlins (Niko Herlin) mēdz teikt, ka neviena ideja nav mainījusi pasauli. Ideja pati par sevi neko nemaina, varbūt vienīgi proteīna daudzumu cilvēka pelēkajās šūniņās. Pārmaiņas notiek, kad ideja tiek iedzīvināta, un tā parasti ir uzņēmumu lielākā problēma. Tas ir lēns process, solīšiem ir jābūt maziem, nevar arī darīt visu uzreiz.

«Katrs ceļš sākas ar pirmo soli, jā, vajag saskatīt kopējo vīziju, bet nevajag uzreiz domāt 10 soļus uz priekšu, jo citādi negribēsies neko darīt. Jaunuzņēmējam ir jābūt tādam dzinulim iekšā – gribēt ideju realizēt un pārvērst to īstā produktā. Svarīgi ir arī patiesi noticēt savai idejai un izdarīt nākamo soli – meklēt komandas biedrus, risinājumus,» uzskata bijusī Latvijas Start-up uzņēmumu asociācijas Startin.LV valdes priekšsēdētāja Jekaterina Novicka. Ja ideju attīstīt būtu viegli, tad visi to arī būtu izdarījuši. Jaunuzņēmumu komandās ir daudz grūtu momentu, kad rokas nolaižas, bet ir jāceļas un jāiet tālāk. Brīžiem tas nemaz nav aizraujoši – lai īstenotu savu ideju, ir katru rītu jāceļas un jādara, un atkal jādara, un atkal jādara.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Arī pie mums dzimst veselības startup

Anda Asere, 22.02.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Veselības un medicīnas tehnoloģijām pievēršas arī tehnoloģiju jaunuzņēmumi jeb tā dēvētie startup arī Latvijā, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Palēnām arī pie mums sāk rasties veselības startup, taču šī joma vēl ir «zaļa», raksturo jaunuzņēmumu koprades telpas TechHub Riga vadītāja Egita Poļanska. Šajā jomā vajadzīgi pavisam cita mēroga resursi, nekā lai radītu, piemēram, mobilo lietotni. Latvijā nav daudz šādu veselības uzņēmumu, bet daži piemēri ir – telemetrijas ierīce D-Box, kas pēc skaņas nosaka, vai ārējais automātiskais elektroniskais sirds defibrilators strādā vai nestrādā, spēle CheeksUp, kas domāta bērniem un pieaugušajiem rehabilitācijas procesā, trenējot sejas un runas un rīšanas muskulatūru, AstroSecret kalendārs sievietēm, kas aprēķina labvēlīgākās dienas bērna ieņemšanai, MedCub, kas piedāvā teleradioloģijas pakalpojumus. Vairāki projekti tiek attīstīti Komercializācijas reaktorā – Koatum, kas strādā pie implantu pārklājumiem, un PranaJet, kas piedāvā stresa menedžmenta ierīci.

Komentāri

Pievienot komentāru
Internets

Noskaidrotas Start Tel Aviv 2016 finālistes

Anda Asere, 18.05.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Par iespēju doties pieredzes apmaiņas vizītē uz Izraēlu konkursa Start Tel Aviv 2016 ietvaros cīnīsies piecas sievietes – startup dibinātājas – no Latvijas

Finālā tiksies Ksenija Rostova no inSelly, Ilze Zaharāne no CheeksUp, Gunita Kuļikovska no Vividly, Sabīne Sipunova no Sorry as a Service un Egija Gailuma no Poker Art. 24. maijā Birojnīcā viņas iepazīstinās publiku ar saviem projektiem un uzvarētāja dosies uz DLD Tel Aviv Innovation Festival Izraēlā, lai iepazītos ar citām sievietēm no dažādām valstīm, kuras arī strādā pie sava startup.

Db.lv jau rakstīja, ka startup uzņēmumu konkurss Start Tel Aviv 2016 ir starptautisks pasākums, kura galvenie iniciatori un organizatori ir Izraēlas Ārlietu ministrija un Telavivas municipalitāte un kas šogad paralēli notiek 23 valstīs. Konkursa galvenā balva ir mācību un pieredzes apmaiņas brauciens uz Izraēlu un līdzdalība septembrī notiekošajā DLD Tel Aviv Innovation Festival 2016, kas ir starptautiska augsto tehnoloģiju tikšanās vieta simtiem startup uzņēmumu, riska kapitāla, biznesa eņģeļu un starptautiskiem tehnoloģiju nozares līderiem ar iespēju satikt daudzsološus startup uzņēmumus, tehnoloģiju ekspertus, dizainerus, māksliniekus, zinātniekus un investorus no visas pasaule.

Komentāri

Pievienot komentāru