Sākas reinvestētās peļņas neaplikšanas ēra

2018. gada 05. janvāris plkst. 9:41
Sadaļa: Nodokļi
Dalies ar šo rakstu

Revolūcija uzņēmumu ienākuma nodoklī oficiāli ir sākusies 2018. gada 1.janvārī, tomēr tās ietekmi varēs manīt tikai pēc vairākiem mēnešiem, bet novērtēt tās nozīmi varēs tikai pēc vairākiem gadiem, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Būtībā Latvijā ir ieviests tieši tāds pats uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) risinājums, kāds tas Igaunijā ir darbojies jau kopš šī gadsimta sākuma. Proti, jauns uzņēmumu ienākuma nodokļa regulējums paredz lielāku (20%) šī nodokļa likmi salīdzinājumā ar bijušo 15%, turklāt dividendēs nesadalīto peļņu ar uzņēmumu ienākuma nodokli neapliks.

Jāņem vērā gan kāda detaļa - šī nodokļa likme, turklāt pēc formulas summa/ 0,8 x 20% jāmaksā par tiem tēriņiem, kuri pielīdzināmi dividenžu sadalei – par tēriņiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību. Šī aprēķina formula arī ir radījusi aprēķinu, ka, piemēram, uzņēmums samaksā 100 eiro par pakalpojumu, kurš tiek uzskatīts par nesaistītu ar saimniecisko darbību, tad, piemērojot minēto formulu (100 eiro/0,8x20%), iegūstam, ka nodoklis jāsamaksā 25 eiro – tātad UIN likme jau tiek lēsta 25%, kāda tā bija līdz 2002. gadam. To, kā šī sistēma darbosies praksē, rādīs laiks, kurā tad arī tiks pārbaudīts, vai patiešām šī nodokļa likme būs 25% šādos gadījumos. Jāņem vērā, ka par tiem uzņēmumu tēriņiem, kuri tiks pielīdzināti peļņas sadalei, UIN noteiktajā apmērā būs jāsamaksā jau nākamajā mēnesī pēc šo izmaksu rašanās.

Vienlaikus UIN sistēmā vairākas būtiskas investīcijas stimulējošas normas turpmāk vairs nav paredzētas, piemēram, paātrinātā pamatlīdzekļu norakstīšanas kārtība, atvieglojums, iegādājoties jaunas ražošanas iekārtas (reizinot ar koeficientu 1,5), atvieglojums pētniecības un zinātnes izmaksām (tiek piemērots koeficients 3) un arī iespēja uz nākamo gadu peļņas rēķina pārnest iepriekšējo gadu zaudējumus.

Nav arī atlaides lielo (10 milj. eiro un vairāk) investīciju projektu veicējiem, kur projektus apstiprina valdība. UIN sistēma nemainās tikai brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās strādājošajiem uzņēmumiem.

Visu rakstu Sākas reinvestētās peļņas neaplikšanas ēra lasiet piektdienas, 5.janvāra laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu