Mīti un patiesība: vienreiz lietojamās e-cigaretes
Piemērojoties mūsdienu globālās attīstības tendenču tempiem, arvien lielāka daļa cilvēces pieņem lēmumu par labu tabakas cigarešu aizstājējproduktiem. Viens no tiem ir vienreiz lietojamās elektroniskās cigaretes. Kas ir šis produkts un vai valdošie mīti par e-cigaretēm ir patiesi? Atbildēt uz šiem jautājumiem šodien aicinājām tirgū vadošo e-cigarešu zīmola pārstāvi Kristapu Kraukli.
Kaut arī pēc izskata tās līdzinās ierastajām cigaretēm, kas “ievietotas” plastmasas apvalciņā, lietošanas veids, kā arī e-cigarešu sastāvs krasi atšķiras no tradicionālajām cigaretēm.
Vienreiz lietojamās elektroniskās cigaretes ir pārnēsājami un diskrēti iztvaicētāji, kas ir aprīkoti ar iebūvētu akumulatoru un konkrēta izmēra e-šķidruma rezervuāru. Viena zīmola SALT e-cigarete satur aptuveni 450 dūmu ieelpošanas reizes. Tāpēc mazliet maldīgs ir sabiedrībā radies nosaukums “vienreiz lietojamā”, jo patiesībā, šis iepriekš minētais ieelpošanas reižu apjoms ir identisks vienai tradicionālajai cigarešu paciņai. Pēc izlietošanas, vienreiz lietojamā e-cigarete tiek izmesta atkritumos. Te der piezīmēt, ka vienreiz lietojamās elektroniskās cigaretes ir dabai draudzīgākas nekā ierastās cigaretes un tradicionālās e-cigaretes, kā arī SALT zīmola produktus ir iespējams pārstrādāt. Tieši šī iemesla dēļ mums ir cieša sadarbība ar Eco Baltija Vide, pateicoties kurai Latvijas pilsētās parādās arvien vairāk īpašam utilizācijas procesam domātas atkritumu tvertnes.
Vienreiz lietojamās elektroniskās cigaretes galvenās priekšrocības ir estētiskais skats, ērtais un higiēnai atbilstošais pielietojums, un galvenais – uz veselību orientētais mērķis. Šīs e-cigaretes ir tabakas kaitējuma mazināšanas ietvaros radīts produkts. Un kaut arī tās nesatur tabaku un papildus ķimikālijas, kas tradicionālās cigaretes degšanas procesā izraisa kaitīgus izmešus, un to sastāvā ir 5 sekojošas vielas – glicerīns, propilēnglikols, nikotīns, benzoskābe un saldinātāji -, sabiedrībā izplatās dažādi mīti par šo vienreiz lietojamo e-cigarešu būtību un ietekmi uz cilvēka veselību.
Tieši aizdomu kliedēšanas nolūkos, apskatīsim pāris populārākos mītus, kas pēdējā laikā izskanējuši medijos.
Mīts Nr.1.Elektroniskās cigaretes ir tik pat kaitīgas kā tabaku saturošās cigaretes.Tiek minēts, ka lietojot elektroniskās cigaretes, cilvēks uzņem un ieelpo tik pat daudz kaitīgos izmešu, kā lietojot ierastās cigaretes.
Fakts: mums visiem zināmās tabakas-nikotīna cigaretes sastāv no 600 sastāvdaļām, no kurām 7000 ir ķīmiskas un 70 kancerogēnas vielas. Vienreiz lietojamās elektroniskās cigaretes nesatur ķīmiskās vielas, kas sadegšanas procesā veido kaitīgos izmešus kā tas ir ar tabakas cigaretēm. 2015. gadā Lielbritānijā un 2018. gadā ASV veiktie pētījumi apliecina, ka elektroniskās cigaretes ir par 95% mazāk kaitīgas kā tabakas cigaretes. Turklāt, pierādīts, ka tabakas cigarešu smēķētājiem, pārejot uz elektroniskajām cigaretēm, redzami uzlabojās asinsvadu veselības stāvoklis, mazinājās asinsspiediens un artēriju stīvums.
Mīts Nr.2.Elektroniskās cigaretes nav risinājums smēķēšanas atmešanai.Tiek minēts, ka elektroniskās cigaretes nepalīdz atmest smēķēšanu, bet gan nomaina vienu atkarību pret citu.
Fakts: britu zinātnieku veiktais pētījums apstiprināja, ka elektroniskās cigaretes ir 2 reizes efektīvāks smēķēšanas atmešanas līdzeklis nekā nikotīna aizstājējterapija, lietojot nikotīna plāksterus, košļājamās gumijas, inhalatorus u.c. produktus
Mīts Nr.3.Nikotīna iedarbība uz organismu ir kaitīgāka nekā tabaka. Šis ir ļoti plaši izplatīts mīts, kas iesakņojies ne tikai tabakas cigarešu smēķētāju, bet arī nesmēķētāju vidū.
Fakts: Latvijā, līdz 2017. gadam ir bijis augstākais cigarešu smēķētāju mirstības līmenis pasaulē un droši var teikt, ka smēķēšanas izraisītas slimības ir viens no izplatītākajiem mūsdienu nāves cēloņiem. Aizdedzinot cigareti, rodas dūmi, kas satur vairāk kā 7000 ķīmiskas vielas, tostarp 93 vielas, ko ASV Pārtikas un zāļu pārvalde ir atzinusi par kaitīgām. Vienkāršākiem vārdiem sakot, tradicionālo cigarešu smēķētāju nogalina dūmi, nevis nikotīns. Savukārt, elektroniskajām cigaretēm šīs kancerogēnās vielas netiek pievienotas. E-cigaretes darbības princips neparedz sadegšanas procesu, bet gan šķidruma karsēšanu, kas rada tvaika bāzes dūmus, kas ir mazāk kaitīgi apkārtējai videi un smēķētājam.
Mīts Nr.4.Pasīvā smēķēšana, kas rodas elektronisko cigarešu klātbūtnē, ir tik pat kaitīga kā tā, kas rodas tabakas cigarešu smēķēšanas procesā.Lietojot elektroniskās cigaretes, rodas salīdzinoši liels dūmu mākonis, kas apkārtējiem šķiet bīstams un varbūt pat neizprotams.
Fakts: elektronisko cigarešu šķidrums sastāv no nikotīna, benzoskābes, propilēnglikola, glicerīna un aromatizētājiem. Atšķirībā no tabakas cigaretēm, elektroniskās cigaretes atmosfērā izdala mazāk kaitīgus tvaikus, jeb izelpoto aerosolu. 2018. gadā Lielbritānijā veiktais pētījums skaidro, ka pasīvās tvaicēšanas jeb elektronisko cigarešu dūmu risks apkārtējiem cilvēkiem netiek identificēts. Protams, atzīmējot izņēmumus - cilvēki ar astmu un citiem elpošanas traucējumiem var būt jutīgi pret dažādiem vides kairinātājiem, tomēr veselam cilvēkam klātesot elektronisko cigarešu lietošanas procesā, tvaiks kritiski neietekmē veselības stāvokli.
Mīts Nr.5.Alternatīvie jeb tradicionālo cigarešu aizstājējprodukti (t.sk. vienreizlietojamās elektroniskās cigaretes) pievilina jauniešus un kļūst par iemeslu smēķēšanai. Interneta vidē un medijos tiek izmantota informācija, ka jaunieši savu aizrautību smēķēt sāk tieši ar alternatīvajiem produktiem, arī ar elektroniskām cigaretēm, jo tām ir piesaistošs izskats, dažādas garšu kombinācijas un biezi dūmi.
Fakti: Britu pētnieki šogad veiktā pētījumā apstiprinājuši, ka tikai 0,3% Lielbritānijas iedzīvotāji smēķēt sāk, lietojot tradicionālo cigarešu aizstājējproduktus. E-cigaretes izvēlas cilvēki vecuma grupā no 25-54 gadiem. Šī vecuma kategorija tiek klasificēta kā nobriedusi, ar spēju patstāvīgi pieņemt lēmumus un apzināties to ietekmi un riskus. Arī Latvijā šogad veiktā pētījuma par jauniešu smēķēšanas paradumiem, ko veica Latvijas Universitātes socioloģijas doktore Aija Zobena, tika konstatēts, ka smēķēšana tiek uzsākta, lietojot sen zināmās, tradicionālās cigaretes. E-cigaretes jaunieši izvēlas izmēģināt kā jaunu alternatīvu vai zinātkāres pēc.