Samazinājies kravu un pasažieru pārvadājumu uzņēmumu skaits

Autors: Oskars Prikulis
2010. gada 02. marts plkst. 12:35

Salīdzinot ar 2008.gada beigām, aizvadītā gada laikā Latvijā jūtami samazinājies gan pasažieru, gan kravu autopārvadājumus veicošo licencēto uzņēmumu skaits.

Sarucis arī  autopārvadājumos izmantojamo autotransporta līdzekļu (autobusu un kravas automašīnu) skaits, kuriem izsniegtas licenču kartiņas vai Eiropas Kopienas atļauju kopijas, liecina valsts SIA Autotransporta direkcija rīcībā esošie dati.
Statistikas dati liecina, ka būtiskākais autopārvadātāju uzņēmumu skaita samazinājums vērojams tieši vietējos pasažieru un kravu pārvadājumos (attiecīgi -27,3 % un -19,3%). Savukārt autopārvadājumos izmantojamo transportlīdzekļu skaita samazinājums pamatā vērojams kravu pārvadājumos - gan starptautiskajos (-19,6%), gan vietējos (-19,7%).

Tāpat pēdējo divu gadu laikā strauji samazinājies jaunu kravas autotransporta līdzekļu skaits, kas Latvijā reģistrēti pirmo reizi un kam izsniegtas Eiropas Kopienas atļauju kopijas. 2007.gadā tika reģistrēts 1931, 2008.gadā - 1128, bet 2009.gadā tikai 120 šādi kravas autotransporta līdzekļi, attiecībā pret 2008.gadu veidojot 89,4% samazinājumu. Tas norāda, ka autopārvadātāji neiegādājas jaunus automobiļus un neatjauno ritošo sastāvu, kam par iemeslu ir pārvadājamo kravu apjoma kritums un izmaiņas banku politikā, ievērojami ierobežojot kredītu saņemšanas iespējas uzņēmējiem.

Kravu trūkuma dēļ 2009.gada laikā samazinājās arī pārvadātāju ieņēmumi, kas nereti liedza savlaicīgi kārtot saņemto kredītu un autotransporta līdzekļu līzinga maksājumus un noveda pie ritošā sastāva atsavināšanas.
Rezultātā  pagājušajā gadā kravu apgrozījuma apjomi tonnkilometros, ko pārvadājuši Latvijas autopārvadātāji, starptautiskajos pārvadājumos sarukuši par 37,6%, bet vietējos pārvadājumos par 14,7%.