Sanācija – nenovērtētā iespēja

2009. gada 20. novembris plkst. 17:23
Autors: Mārtiņš Bunkus
Sadaļa: Eksperti
Dalies ar šo rakstu

Uzņēmuma sanēšanu jeb bankrota novēršanu un darbības atjaunošanu gribas dēvēt par Latvijas uzņēmēju neizmantoto iespēju. Kopš neatkarības atjaunošanas ir apstiprināti un īstenoti tikai mazliet vairāk nekā divdesmit sanācijas procesi, un pēdējā gada laikā uzsākto sanāciju skaits ir tikpat liels, kā iepriekšējo 17 gadu laikā kopā. Tam ir vairāki iemesli – pēdējo desmit gadu laikā Latvijas uzņēmējiem nevajadzēja saskarties ar tik dziļu krīzi – ekonomika auga, piesaistīt finansējumu bija samērā viegli, bija daudz veidu, kā atrisināt finansiālās problēmas.

Šobrīd sanācija ir vienīgais reālais ceļš daudzu nozaru uzņēmumiem, kas nonākuši grūtībās, piemēram, ražotājiem u.c. nozarēm, kurās investīcijas ir jāatpelna ilgākā laikā. Sanācijas priekšrocība – tā paredz 5 līdz 7 gadu atveseļošanās termiņu un  iespēju samazināt prasījuma apmērus, līgumsodus un nodokļu parādus. Turklāt sanāciju jebkurā brīdī var pārtraukt, ja tā vairs nav nepieciešama. Un tieši tas ir vajadzīgs, lai uzņēmums pārdzīvotu krīzi, saglabājot savus aktīvus, vārdu, klientus, atsevišķos gadījumos pat 20 gadu darbu un mūža ieguldījumus.

Dažas dienas atpakaļ – 10. novembrī – Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa apstiprināja sanācijas plānu SIA «GTR Truck Parts» – vidēji lielam transporta nozares uzņēmumam. Šis process man kā tās administratoram apliecināja, ka sanācija ir reāls instruments, ja uzņēmuma īpašniekam ir konkrēta vīzija un gribas atjaunot uzņēmuma darbību. Arī banka deva savu akceptu izstrādātajam sanācijas plānam, un mēs panācām parāda restrukturizāciju un vienošanos par atmaksas kārtību, kuru uzņēmums spēs pildīt. Bankas ir un būs pretimnākošas, ja tām spēj pierādīt uzņēmuma dzīvotspēju, jo tās, protams, grib būt pārliecinātas, ka atgūs savu naudu.

Pieredze un šī brīža situācija liek paredzēt lielāko bankrotu vilni tieši nākamgad, to atzīst arī SVF. Jau šobrīd arvien lielāki un stabilāki uzņēmumi kļūst maksātnespējīgi. Mums ir ļoti svarīgi būt reālistiem un saprast, ka ekonomiskā situācija neuzlabosies tik ātri un straujas izaugsmes nebūs, tāpēc daudzām nozarēm var palīdzēt tikai ilgtermiņa risinājums – 7 gadu sanācija – nevis īstermiņa risinājums kā tiesiskās aizsardzības process (TAP).

Sanācija ir iespēja, ko nevajag atlikt. Jebkura konflikta vai sarežģījumu risināšanā der princips – jo ātrāk sāksi risināt, jo mazāki visticamāk būs zaudējumi. Jaunajā Maksātnespējas likumā sanācijas vairs nav, ir plānots tikai TAP ar 4 gadu termiņu. Līdzšinējā pieredze rāda, ka TAP kopš 2008.gada 1. janvāra ir apstiprināti tikai 8 procesi, bet noraidīti vairāk kā 28 procesi. Lielākoties tie sastopas ar banku noraidījumu, bet ir gadījumi, kad TAP plāni ir nekvalitatīvi un ir dzīvot nespējīgi. Ir grūti prognozēt, kā ar jaunajiem nosacījumiem TAP mainīsies nākamgad. Visticamāk, jaunais likums vēl tiks būtiski labots, bet skaidru spēles noteikumu trūkums un maksātspējas risinājumu atlikšana nav uzņēmēju sabiedrotais.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām