Sarūk rūpniecības izaugsme

2012. gada 04. jūnijs plkst. 14:10
Autors: Mārtiņš Apinis
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Ekonomiskās konjunktūras pasliktināšanās eirozonā, iespējams, sākusi ietekmēt Latvijas rūpniecības rādītājus, bremzējot izaugsmes tempus. Tomēr pagaidām runa ir tikai par lēnāku ražošanas pieaugumu, nevis krīzes pazīmēm Latvijas rūpniecībā.

Aprīlī salīdzinājumā ar pagājušā gada ceturto mēnesi rūpniecības produkcijas izlaide salīdzināmajās cenās pieauga par 3,8%. Tajā skaitā ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 27,9%, apstrādes rūpniecībā – par 8,5%, bet samazinājums bija elektroenerģijas un gāzes apgādē - par 11,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ekonomikai būtiskākā no šīm nozarēm ir apstrādes rūpniecība, kas ir galvenais eksporta nodrošinātājs un kopš krīzes zemākā punkta tika pamatoti uzskatīta par Latvijas tautsaimniecības attīstības stūrakmeni. Salīdzinājumā ar martu apstrādes rūpniecības izaugsmes temps ir krities apmēram par sešiem procentpunktiem.

Lielais pieaugums temps martā zināmā mērā varētu būt arī saistīts ar kādu lielu pasūtījumu izpildi, tāpēc domāt par krīzes tuvošanos Latvijas ražojošajā sektorā vēl ir pāragri.

Lielākais produkcijas pieaugums apstrādes rūpniecības nozarēs gada izteiksmē bija iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – 2,2 reizes, cita veida ražošanā (medicīnas instrumentu un piederumu ražošana, spēļu un rotaļlietu ražošana, sporta preču ražošana u.c.) – par 42,4% un ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā – par 30,6%.

Savukārt, samazinājums bija citu transportlīdzekļu ražošanā (kuģu un laivu būve un dzelzceļa lokomotīvju un to ritošā sastāva ražošana) – par 50%, farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošanā – par 15,4% un datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 10,6%.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām