Saule konkurē ar gāzi

2017. gada 23. februāris plkst. 6:45
Autors: Didzis Meļķis
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

Fotovoltāžas jaudu pieauguma temps ASV pērn ir gandrīz dubultojies; tīrajai enerģijai liels uzrāviens ir arī attīstības valstīs, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Pērn ASV 22 pavalstīs ir uzstādītas jaunas saules enerģijas ražošanas jaudas virs 100 megavatiem katrā, teikts zaļo tehnoloģiju informācijas kompānijas Greentech Media (GTM) un ASV Saules enerģijas industriju asociācijas (SEIA) publicētā tirgus pētījumā. Tas nozīmē, ka attiecībā pret iepriekšējo periodu 2016. gadā amerikāņi ir bijuši gandrīz divtik nadzīgi jaunu fotovoltāžas paneļu uzstādīšanā (skat. grafiku), un industrijai ievērojams ir arī jaunums, ka lielākais jaudu pieaugums ir bijis tieši industriālajā ražošanā.

Kalendārā gada periodā saules enerģija ASV pērn ir pirmo reizi bijusi jaunuzstādīto ražošanas jaudu līdere. No visām jaunajām jaudām fotovoltāžai ir 39%, kam ar nemainīgu 29% rādītāju seko dabasgāze. Ievērojams salīdzinošo jauno jaudu kritums no 39% 2015. gadā uz 26% pērn ir vēja enerģija, kas bija vadībā iepriekš.

Līdz atsevišķi neizdalītam lielumam ir nokritusies jaunradītā energoražošanas jauda no akmeņoglēm, redzams GTM datos. Vēl 2013. gadā akmeņogles veidoja 10% no amerikāņu jaunajām energojaudām, un 2010 – pat 32%, pieaugumā ieņemot otro vietu. Spējais jaudu uzrāviens tiek skaidrots gan ar fotovoltāžas tehnoloģiju pieaugušo konkurētspēju pret dabasgāzi, gan ar amerikāņu nodokļu politikas nacionālajām īpatnībām. Pirmais motīvs ir bijis nozīmīgāks rūpnieciskajiem elektroenerģijas ražotājiem, kas izšķīrušies par labu lētam un piedevām vēl arī investīciju ziņā atbalstītam resursam.

Visu rakstu Saule konkurē ar gāzi lasiet ceutrtdienas, 23.februāra laikrakstā Dienas Bizness!

 

Dalies ar šo rakstu