Pakalpojumi

Sazobē ar ekonomiku

Anda Asere, 13.05.2020

Ilga Urtāne, SIA Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts valdes priekšsēdētāja.

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts pakāpeniski atsāk plānveida pacientu pierakstu, kuru ārstēšana aprīlī un martā bija atlikta, bet vidēji dienā pacientu skaits ir samazinājies par 70%, bet ienākumi - par 60%.

"Zobārstniecības nozari, tai skaitā RSU Stomatoloģijas institūtu, Covid-19 izraisītā krīze skāra īpaši. Lai nodrošinātu akūto palīdzību, Institūtā strādāja tikai 20 ārsti no 150. Finansiāli visvairāk cieta zobārstniecības un mutes un sejas žokļu ķirurģijas speciālisti, jo 94% no Institūtā strādājošiem ārstiem ir Rigas Stradiņa Universitātes docētāji, kuri, nepārtraucot attālinātās apmācības procesu, nevarēja saņemt ne bezdarbnieka, ne dīkstāves pabalstu, tādējādi finansiāli zaudēja lielāko ienākumu daļu. Dīkstāves pabalstu izmanto vidējais medicīniskais personāls un atbalsta personāls," stāsta Ilga Urtāne, SIA Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts valdes priekšsēdētāja.

LASI ARĪ: Atsāks plānveida veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu

Viņas skatījumā medicīnas pakalpojumu sniedzējiem jādod iespēja saņemt aizdevumus ar mazākām procentu likmēm, kā arī jāsamazina nodokļu slogs, lai iestāde var turpināt nodrošināt speciālistu darbu un tas neatsauktos uz medicīnas pakalpojumu pieejamību un pacientu veselību ilgtermiņā.

Ietekmē maksātspēju

"Zobārstniecības pakalpojumu pieprasījums ir ļoti cieši saistīts ar ekonomisko situāciju valstī. Atgūties var palīdzēt tikai ekonomikas izaugsme visās jomās," tā I. Urtāne.

RSU Stomatoloģijas institūta darbību ietekmē ekonomiskā situācija valstī. Darba zaudēšana un uzņēmumu darbības apturēšana dažādās nozarēs ietekmēs arī pacientu maksātspēju, kas savukārt atsauksies uz zobārstniecības pakalpojumu sniedzējiem. Ja dažādi ierobežojumi valstī paliks spēkā, viņa pieļauj, ka ilgtermiņā pacienti būs spiesti veikt tikai pašu nepieciešamāko ārstēšanu, lai novērstu akūtās situācijas.

I. Urtāne uzsver, ka pacientu pieņemšana tiek nodrošināta, ievērojot visas infekciju kontroles normas un pareizi lietojot individuālos aizsardzības līdzekļus. "Neskatoties uz to, ka no Nacionālā veselības dienesta (NVD) esam saņēmuši maskas un respiratorus NVD pacientu pieņemšanai, šis apjoms ir neilgam laikam un drīzumā šie aizsarglīdzekļi būs jāiegādājas papildus, kas veidos lielus neplānotus izdevumus," piebilst I. Urtāne.

Individuālo aizsardzības līdzekļu cenas šobrīd esot neadekvāti augstas. Viņas skatījumā būtu nepieciešams individuālo aizsardzības līdzekļu cenu regulējums. Tāpat būtu nepieciešams vairāk izglītot iedzīvotājus par pareizu individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanu un jānodrošina to pieejamība sabiedrībai par samērīgām cenām. "Vērojot apstākļus veikalos un uz ielām, pareiza sejas masku lietošana sabiedriskās vietās būtu ļoti nepieciešama," teic I. Urtāne.

Būs jāsadzīvo

Stomatoloģijas institūts sniedz plaša apjoma specializētus plānveida maksas zobārstniecības un mutes un sejas žokļu ķirurģijas pakalpojumus un ir klīniskā bāze studentu apmācībai, tāpēc pacientu skaits vienmēr bijis liels un pieraksti - gari. Lai arī pakalpojumu sniegšanas ierobežojumi pakāpeniski tiek samazināti, I. Urtāne teic, ka pacientu pieņemšanas laiks palielinās, jo jāievēro pastiprinātas prasības infekcijas kontrolei un pacientu plūsmas izolācijai. Līdz ar to pacientu skaits un ienākumi tuvākajā laikā nebūs ne tuvu pirmskrīzes līmenim.

"Situācija kļūs sarežģītāka, kad klīnisko apmācību uzsāks RSU Zobārstniecības fakultātes studenti," viņa saka.I. Urtāne uzskata, ka būtu jāļauj strādāt zobārstniecības klīnikām, kurās var nodrošināt infekcijas kontroli atbilstoši Covid-19 pandēmijas situācijai, lai pasargātu pacientus un darbiniekus. "Ar šo vīrusu būs jāsadzīvo un jāiemācās pielāgoties darbam šādos apstākļos. Pandēmija neatceļ zobu sāpes, kariesu un citas saslimšanas mutes, žokļu rajonā," viņa norāda.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saskaņā ar 26. marta Veselības ministrijas rīkojumu Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts šobrīd sniedz zobārstniecisko palīdzību tikai akūtos gadījumos, kas radījis apgrozījuma kritumu par vismaz 85%.

Institūta 446 darbinieki ir neziņā par valsts atbalstu ārkārtas situācijā. Valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās nodarbinātajiem dīkstāves pabalsts nav paredzēts, biznesa portālam db.lv norāda Stomatoloģijas institūta pārstāve Ieva Lielmane.

Valsts noteikto ierobežojumu dēļ Stomatoloģijas institūtā šobrīd tiek pieņemti tikai akūtie pacienti bērnu un pieaugušo zobārstniecībā un mutes, sejas un žokļu ambulatorā ķirurģijā. Ortodontijā tiek pieņemti problemātiskie pacienti. Vienā darba dienā akūto pacientu pieņemšanā 4 stundu maiņās ir nodarbināti aptuveni 18 ārsti, dienā pieņemot aptuveni 100 pacientus.

Palielinātā daudzumā strādā viss nepieciešamais atbalsta personāls - zobārstniecības māsas, sterilizāciju darbinieki, sanitāri, kas palīdz uzturēt epidemioloģisko un sanitāro normu ievērošanu. Jāatvēl lielāks starplaiks telpas dezinfekcijai pēc katra pacienta. Darbu turpina pacientu reģistratores, jo atcelto vizīšu skaits ir liels, pacienti vēlas saņemt informāciju par izmaiņām, iespējām pārplānot vizītes, stāsta I. Lielmane.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Atbildot šobrīd esošajam pieprasījumam, arī industriālā marķējuma ražotājs "Silmor" sācis sejas aizsargvairogu ražošanu.

Uzņēmuma kapacitāte ir 1000 vairogi astoņu stundu maiņā. Ja pieprasījums pārsniegs uzņēmuma jaudu, tas ir gatavs veidot papildu maiņu.

"Drīzumā gaidām jaunu iekārtu, kas palīdzēs divkāršot jaudu. Taču mēs sagaidām, ka arī citi uzņēmumi būs atsaucīgi un papildus ikdienas produktu plūsmai uzsāks sabiedrībai vajadzīgu produktu ražošanu, kā jau to dara daudzi uzņēmumi, kas uzsākuši ražot dezinfekcijas līdzekļus. Šobrīd ir nenopietni domāt par konkurenci. Visiem ir jāmetas iekšā, lai nodrošinātu pieprasījumu ar atbilstošu piedāvājumu. Ikvienam Latvijas uzņēmumam ir jārada produkti un sadarbības, kas var palīdzēt sabiedrībai - jo ātrāk, jo labāk. Jau šobrīd medijos ir ziņas, ka "Shield48" ir problēmas ar kapacitāti, kas ir pamatoti, jo izmantotā 3D tehnoloģija nav piemērota un rada lielas izmaksas, ja runājam par lielu tirāžu un ātru ražošanu. Mēs koncentrējamies, lai tehnoloģija atbilstu produktam, ražošanas laiks būtu īss, efektīgi pielietoti droši materiāli, kas gala rezultātā spētu nodrošināt adekvātu cenu un pieejamību gana īsā laikā. Pasaulē dažādiem produktiem, kas var palīdzēt pandēmijas apkarošanā, ir noņemti jebkādi patenti un ražošanas ierobežojumi. Tas ir loģiski, jo šobrīd prioritāte ir veselība, drošība un cilvēku aizsardzība," apgalvo Jānis Siliņš, SIA "Silmor" izpilddirektors.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Reaģējot uz izsludināto ārkārtas situāciju valstī un ierobežotām iespējām klātienē konsultēt un pieņemt pacientus, RSU Stomatoloģijas institūta speciālisti piedāvā attālinātas konsultācijas.

No 27.marta RSU Stomatoloģijas institūtā pacientiem tiek sniegta tikai akūtā palīdzība. Tomēr, atsaucoties uz pacientu interesi, jautājumiem par nepieciešamo turpmāko ārstēšanu, izmeklēšanas taktiku, rekomendācijām u.c. jautājumiem, vairāki speciālisti šobrīd piedāvā attālinātās maksas konsultācijas. Šī ir iespēja pacientiem konsultēties ar nozares speciālistiem, kuru pieraksts uz plānveida pieņemšanu parasti ir pāris mēnešu garumā.

Konsultācijām pacienti var pieteikties portālā www.piearsta.lv. Atbilstoši pieteiktajam pieraksta laikam, ārsts sazinās ar pacientu izmantojot mobilo telefonu, datoru vai e-pastu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) šodien parakstījusi rīkojumu par daļēju ambulatoro un diagnostikas pakalpojumu atjaunošanu medicīnas iestādēs no pirmdienas, 20.aprīļa.

Sava sociālā tīkla "Twitter" ierakstā ministre norādījusi, ka kopā ar mediķiem vienojusies par nepieciešamajiem drošības pasākumiem gan medicīnas personālam, gan pacientiem, lai varētu atsākt zobārstniecības, speciālistu konsultācijas, izmeklējumus un citus medicīnas pakalpojumus.

Starp atjaunojamajiem pasākumiem ir valsts organizētā krūts vēža skrīninga izmeklējumi jeb mamogrāfija, vairākas izmeklēšanas ar ģimenes ārsta nosūtījumiem, pirmreizējās vairāku speciālistu konsultācijas, kā arī zobārstniecība un diabētiskās pēdas aprūpe.

Ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu no pirmdienas atsāks ehokardiogrāfijas, ultrasonogrāfijas, rentgenoloģijas, datortomogrāfijas, doplerogrāfijas, kodolmagnētiskās rezonanses, elektrokardiogrāfijas, tai skaitā Holtera monitorēšanas, veloergometrijas un elektroencefalogrāfijas izmeklējumu veikšanu. Tāpat tiks atsāktas pirmreizējas endokrinologa, kardiologa, reimatologa, pneimonologa, oftalmologa un neirologa konsultācijas.

Komentāri

Pievienot komentāru