Septembrī deflāciju varētu būt nomainījuši inflācija 

Četru mēnešus pēc kārtas novēroto patēriņa cenu pazemināšanos (deflācijas), septembrī cenas, visticamāk, atsākušas celties. Saskaņā ar mūsu aplēsēm, mēneša laikā cenas pieaugušas par 0,5%, bet gada inflācijas līmenis paātrinājies līdz 1,9% no 1,7% iepriekšējā mēnesī, bankas Citadele prognozes ieskicē tās galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis.

Mārtiņš Apinis, 03.10.2012

Visticamāk, ar to pašu ir noslēdzies vairāk nekā gadu ilgušais inflācijas pazemināšanas cikls, kura laikā gada inflācijas līmenis pazeminājās no 5% pērnā gada maijā līdz 1,7% šī gada vasaras beigās, uzskata eksperts.

Viņaprāt, galvenais iemesls septembra laikā novērotajai inflācijai bijis apģērbu un apavu sadārdzināšanās līdz ar atlaižu sezonas beigām. Cenu pieauguma virzienā nospēlēja arī dārzeņu cenu kāpums, kā arī par aptuveni 2% dārgāka degviela.

Eksperts piebilst, ka viens no spēcīgākajiem un noturīgākajiem inflācijas avotiem pašlaik ir siltumenerģijas tarifi. «Pateicoties» gāzes cenu pieaugumam vasaras mēnešos siltuma tarifi ir auguši – rīdzinieki jauno apkures sezonu sagaidīs ar tarifiem, kuri būs par 8% augstāki nekā iepriekšējās sezonas noslēgumā.

«Pašlaik izskatās, ka uz gada beigām inflācija paātrināsies līdz 2.5%. Tajā pat laikā 12 mēnešu vidējās inflācijas līmenis, kas tiek izmantots Māstrihtas kritēriju atbilstības novērtēšanā, visticamāk, turpinās pazemināties. Nav izslēgts, ka jau septembrī šis rādītājs varētu noslīdēt zem 3%, un tādējādi Latvijai būs izdevies iekļauties Māstrihtas cenu stabilitātes kritērijā (kas pašlaik ir pie 3%),» vērtē Z. Vaikulis.

Tevi varētu interesēt

Pretēji daudzu investoru cerībām jaunu ekonomikas kvantitatīvās mīkstināšanas pasākumu...

Iepriekš veiktās prognozes piepildās, un inflācija Latvijā joprojām turpina samazināties,...

Lai arī pasaules preču biržās pēdējos mēnešus laikā ir strauji palielinājušās...

Vidējā termiņā jaunas finanšu nelīdzsvarotības izveidošanās vai nekontrolētas...

Pavasarī vērojamais cenu samazinājums pasaules preču biržās, kā arī nesen notikušās izmaiņas...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...