Siltuma tirgus lielu pārmaiņu priekšā

2016. gada 29. septembris plkst. 7:25
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

Tirgū arvien vairāk ienākot atjaunojamiem energoresursiem, pašreizējo spēlētāju pozīcijas var krietni mainīties, tas izriet no AS Latvenergo valdes locekļa Māra Kuņicka DB intervijā sacītā.

Fragments no intervijas

Kādas ir jaunākās tendences un izaicinājumi Eiropas enerģētikā?

Notiek intensīva atjaunīgās enerģijas (AER) doktrīnas iztirzāšana un īstenošana. Piemēram, Vācijā no AER jau tiek saražoti 26% elektroenerģijas un viņi slēdz savas konvencionālās spēkstacijas. Rezultāts tam ir tāds, ka viņu elektrības patērētājs maksā teju 30 centus par vienu kilovatstundu un no šīs naudas tikai trīs centi ir pašas elektroenerģijas izmaksas, visu pārējo maksājumu veido tīklu komponentes un maksājumi, kas ir pielīdzināms mūsu OIK (elektrības obligātā iepirkuma komponente – DB). Ir liels jautājums par to, uz kurieni virzās kopējais elektrības tirgus, jo konvencionālā enerģija arvien vairāk samazinās un subsidētā enerģija no AER ieņem arvien lielāku vietu. Tas nav ilgtspējīgi, jo tādējādi valstu līmenī netiek attīstītasbalansējošās jaudas, kas agri vai vēlu novedīs pie tā saucamās black out situācijas. Tas ir apburtais loks. Centrāleiropas lielie energouzņēmumi, saprotot šo AER doktrīnu un politiķu spiedienu, faktiski tiek sadalīti divos, kur viena daļa atbild par atjaunojamiem energoresursiem un otra uzņēmuma daļa paliek pie konvencionālās jeb «sliktās» enerģijas, pamatojums tam ir tāds, ka tirgus tendences spiež šo uzņēmumu aktīvu vērtību un agri vai vēlu tos var nākties norakstīt. Risinājums, kas Eiropā tiek piedāvāts, ir veidot kapacitāšu jeb jaudu tirgu – tas nebūs vairs tradicionālais elektroenerģijas tirgus, jo visa elektrība būs ražota no AER, bet balansēšanas jauda tiks iepirkta kapacitāšu tirgū. Latvija to starp citu jau ir izdarījusi, elektroenerģijas ģenerētājiem tiek maksāts par to, lai viņi būtu un jebkurā situācijā būtu ieslēdzami un nobalansētu AER jaudas, kas nav prognozējamas.

Latvijā ir liela diskusija par to, vai nevajadzētu pārdalīt pašreizējos OIK maksājumus, samazinot atbalsta daļu, ko saņem Latvenergo TEC. Kā jūs uz to raugāties?

Latvijā lielāko daļu no patērētās enerģijas pienes Nord pool spot tirgus. Lai gan Latvenergo TEC saņem atbalsta maksājumus, kas ir tikai normāli, jo pamatots ne tikai ar elektroapgādes drošumu valstī, bet vienlaikus šīs spēkstacijas ir arī elektrības tirgus cenu limitējošais faktors, kā tas jau ir pierādījies iepriekšējo gadu pieredzē, jo samazina importētās elektroenerģijas cenas pēkšņu celšanos. Tā kā Latvenergo saražo apgriezti proporcionāli izmaksām ievērojami lielāku elektroenerģijas apjomu kā mazie ražotāji, tad no sistēmas viedokļa un ekonomiskajām pozīcijām, pašlaik būtu neprāts runāt par atbalsta mehānismu pārdalīšanu par sliktu Latvenergo. Risinājumi ir jāmeklē esošās subsīdiju shēmas ietvaros.

Visu rakstu Tirgus pamatīgu pārmaiņu priekšā lasiet ceturtdienas, 29.septembra laikrakstā Dienas Bizness (11.lpp)!

Dalies ar šo rakstu