Siltumenerģijas tarifi auguši gandrīz visās pilsētās 

Tarifi par siltumenerģiju ir palielinājušies lielākajā daļā Latvijas pilsētu, turpretī Ventspilī tarifs palicis nemainīgs, savukārt Jēkabpilī ir samazinājies, teikts Ekonomikas ministrijas (EM) informatīvajā ziņojumā par situāciju saistībā ar siltumapgādes pakalpojumiem 2012.gadā, kas pieejams valdības dokumentu vietnē eportfelis.

Nozare.lv, 05.12.2012

Šogad Ventspilī tarifs ir tāds pats kā pērn - 38,07 lati par megavatstundu, bet Jēkabpilī samazinājies no 42,61 lata par megavatstundu 2011.gadā līdz 39,35 latiem par megavatstundu šogad.

Lielākais tarifu kāpums vērojams Jūrmalā (no 48,6 latiem par megavatstundu līdz 58,05 latiem par megavatstundu) un Jelgavā (no 41,47 latiem par megavatstundu līdz 50,51 latam par megavatstundu). Kā norādījušas pašvaldības, tarifu izmaiņas galvenokārt ir veicinājis 2011.gada 1.jūlija dabasgāzei piemērotais akcīzes nodoklis, kura dēļ palielinājās siltumenerģijas ražošanas izmaksas.

Siltumapgādes uzņēmumu sniegtā informācija liecina, ka lielākās izmaksas, ap 90%, siltumenerģijas ražošanas mainīgajās izmaksās veido tieši kurināmā izmaksas. Analizējot dažādu kurināmo izmantošanas izmaksas, pat pie salīdzinoši zema dabasgāzes diferencētā tirdzniecības gala tarifa ieguvēji ir bijuši tie centralizētās siltumapgādes uzņēmumi, kas siltumenerģijas ražošanai ir izmantojuši, piemēram, šķeldu, jo tiem kurināmā izmaksas uz vienu siltumenerģijas vienību, kas nodots galapatērētājiem, ir bijušas pat par piekto daļu zemākas kā tiem uzņēmumiem, kas kā kurināmo izmanto dabasgāzi.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Dabasgāzes diferencētajam tirdzniecības gala tarifam augot, pieaug gan siltumenerģijas ražošanas izmaksas, kas ietekmē arī siltumenerģijas tarifus galalietotājiem.

Novadu pašvaldībās tarifi par siltumenerģiju ir palielinājušies visās pašvaldību grupās. Lielākais tarifu kāpums vērojams pašvaldību grupā ar siltumapgādes pakalpojumu lietotāju skaitu no 50 līdz 500 lietotājiem, kur tarifs, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir palielinājies par 4,5%. Tarifu izmaiņas lielākajā daļā novadu pašvaldības galvenokārt ietekmējis dabasgāzei piemērotais akcīzes nodoklis.

Vairākās pašvaldībās 2011./2012.gada apkures sezonā attiecība pret iepriekšējo apkures sezonu tarifos nav notikušas izmaiņas, piemēram, Rūjienas novadā, Preiļu novadā, Mālpils novadā u.c. Tomēr atsevišķās pašvaldībās tarifa apmērs ir samazinājies, piemēram, Salaspils novadā un Valkas novadā, jo ir samazinājušās siltumenerģijas ražošanas un pārvades izmaksas saistībā ar rekonstrukciju.

EM noskaidroja, ka 44% pašvaldībās 2011./2012.gada apkures sezonā ir veikti centrālo siltumapgādes sistēmu energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi. Arī iepriekšējā apkures sezonā vidēji 40% pašvaldību ir veikti centrālo siltumapgādes sistēmu energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi, kuru rezultātā palielinājusies siltumenerģijas avotu un pārvaldes sistēmas efektivitāte, kas savukārt ļauj siltumenerģijas izmaksu tempa pieaugumu samazināt.

EM secina, ka liela nozīme siltumenerģijas ražošanas izmaksu samazināšanā ir uzņēmumu un pašvaldību veiktajiem energoefektivitātes pasākumiem, kas vērsti uz siltumenerģijas zudumu tīklos samazināšanu un efektīvu energoresursu izmantošanu. Siltumenerģijas zudumi tīklos Latvijā pēdējā desmitgadē ir ievērojami samazinājušies - no 18,7% 2000.gadā uz vidēji 13,6% 2010. un 2011.gadā, līdz ar to ir ierobežots siltumenerģijas tarifu pieaugums iedzīvotājiem.

No šīs sadaļas

A/s Sadales tīkls 2014. gadā plāno uzsākt elektrības kabeļu rakšanu zemē, katru...

Lai gan konkrētās Latvenergo obligāciju emisijas nosacījumi tiks apstiprināti tikai īsi pirms...

Latvijas uzņēmumu izpratne par atvērto elektroenerģijas tirgu gada laikā ir augusi divkārt...

Jaunas piegādes infrastruktūras izmaksas kompensēs šādi panāktā lētākā gāzes cena,...

Aizvadītās nedēļas nogalē notika elektroapgādes atjaunošanas darbi no snieglauzes visvairāk...

A/s Latvijas elektriskie tīkli noslēgusi iepirkumu konkursu par 110 kilovoltu (kV) elektroiekārtu...

Krievijas gāzes kompānija Gazprom atdzīvinājusi plānus par koģenerācijas stacijas būvniecību...

Nepilnas stundas laikā Ogres rajona slimnīcā bez brīdinājuma četras reizes tika pārtraukta...

SIA LatRosTrans (LRT) sākusi sagatavošanas darbus naftas vada Polocka – Ventspils funkcionālai...

Nakts laikā sasalstošais lietus izraisījis avārijas elektroapgādes traucējumus Madonā,...