Lauksaimniecība

Skandināvi sāk izpārdot lauksaimniecības zemes

Sandra Dieziņa, Māris Ķirsons, 18.06.2013

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Mežsaimniecības SIA Bergvik Skog iecerējusi pārdot nedaudz vairāk par 2000 ha lauksaimniecības zemju, priekšroka tiek dota nomniekiem un kaimiņiem.

Skandināvijas mežsaimniecības koncerna Bergvik Skog meitasuzņemums Latvijā, kas apsaimnieko ap 100 000 ha, sācis īstenot agrāk izvirzītu mērķi – koncentrēties uz mežsaimniecību un nenodarboties ar citiem zemes apsaimniekošanas veidiem, tādējādi paverot zemniekiem iespējas iegādāties lauksaimniecībā izmantojamu zemi.

«Pavisam nesen uzņēmums pārdeva vairākus lauksaimniecībā izmantojamas zemes gabalus ap 65 ha platībā un vēlamies atrast citus saimniekus vēl 2000 līdz 2500 ha lauksaimniecības produkcijas ražošanai iespējamās platībās,» situāciju skaidro viena no lielākajiem privātajiem mežsaimniecības uzņēmumiem Latvijā SIA Bergvik Skog izpilddirektors Larss Georgs Hēdlunds.

Viņš uzsver, ka uzņēmums koncentrējas uz mežsaimniecību, bet ne uz lauksaimniecību, tāpēc vēlas atbrīvoties no tiem īpašumiem, kuri nav nepieciešami pamatdarbībā. Viņš nenoliedz, ka priekšroka uzņēmumam piederošās lauksaimniecības zemes iegādē tiek dota tiem, kuri jau nomā šo zemi, kā arī kaimņiem. Jārēķinās, ka šobrīd lauksaimniecībā izmantojamās zemes iegādei ir pieejama arī Latvijas valsts atbalstīta programma. «Tā ir sava veida sakritība,» tā uz jautājumu par to, vai Latvijā īstenotās zemes iegādes valsts atbalsta programmas darbība un uzņēmuma vēlme pārdot lauksaimniecības zemes nav sinhronizēta, atbild L.G. Hēdlunds. Vairākums no Bergvik Skog pārdodamajām lauksaimniecības zemēm ir Latgalē, tomēr vislielākais pieprasījums esot pēc auglīgākajām zemēm Zemgalē un Kurzemē.

Latgalē saimniekojošās SIA Tīravoti īpašnieks Ivars Silkāns atzinīgi vērtē notiekošo. «Lauksaimniecības zemes nebija skandināvu biznesa mērķis. Tas ir tikai pozitīvi, ka viņi sākuši atbrīvoties no šīm zemēm,» uzsver uzņēmējs.