Skandināvijas tranzītkravas varētu drīzumā iet caur Latviju

2009. gada 20. maijs plkst. 9:21

Krievija gatavojas aizliegt Somijai autotransporta kravu ievešanu valstī, raksta Bizness&Baltija.

Runa ir par aptuveni 200 tūkst. konteineriem gadā, no kuriem vismaz daļa varētu turpmāk iet caur Latviju. Somija jau kopš padomju laikiem ir bijusi galvenā tranzītkravu pārvadātāja starp Austrumeiropu un Rietumiem, turklāt lielākā daļa kravu tikušas pārvadātas tieši ar autofurgoniem, jo Somijas un Krievijas dzelzceļam ir atšķirīgs sliežu platums.

Ar paziņojumu par Somijas autotransporta kravu aizliegumu klajā nācis Krievijas Federālais Nodokļu dienests, taču sīkākus paskaidrojumus par šāda lēmuma iemesliem tas solījis tikai pēc nedēļas. Somijas puse par šo lēmumu ir ļoti satraukta, jo tas draud pilnībā apstādināt Somijas tranzītkravu biznesu un ir gatava šo jautājumu risināt visaugstākajā līmenī gan Eiropas Savienībā, gan sarunās ar Krievijas premjeru Vladimiru Putinu.

Taču šis lēmums paver lielas iespējas Latvijai, jo mūsu dzelzceļa sliežu platums ir identisks ar Krieviju, turklāt Latvijas ostas ir izvietotas izdevīgāk pret Eiropas galvenajiem konteineru pārkraušanas centriem — Hamburgu, Antverpeni un Roterdamu. Starp Latvijas tranzītbiznesa un konteineru pārvadājumus apkalpojošām firmām viedokļi par jaunajām biznesa iespējām augstāk minētajā sakarā pašlaik ir atšķirīgi, lai gan visi aptaujātie uzņēmumi ir apliecinājuši iespēju palielināt savu kravu pārvadājumu apjomu.
Nekādas Latvijas pārvadājumu politikas izmaiņas pagaidām nav apstiprinājis Satiksmes ministrs Kaspars Gerhards, norādot, ka visām šīm runām līdz šim ir tikai neoficiāls raksturs.