Skandināvu ražotājus Baltijā vilina zemais atalgojums un vietējo mentalitāte

2011. gada 24. novembris plkst. 13:48
Autors: Gunta Kursiša
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Skandināvu uzņēmēji labprāt pārceļ ražotnes uz Baltijas valstīm trīs vienkāršu iemeslu pēc, raksta Igaunijas nedēļas izdevums Eesti Ekspress.

Skandināvu uzņēmējiem patīk ražot Baltijas valstīs, jo šeit vietējie strādā centīgāk, vieglāk pakļaujas rīkojumiem, turklāt strādā par trešdaļu algas, ko saņem skandināvi.

Dāņu bērnu mēbeļu ražotāja Flexia izpilddirektors Svends Klosters (Svend Kloster) stāsta, ka galvenais iemesls, kādēļ ir izdevīgi ražot Igaunijā, ir zemās darbaspēka izmaksas. «Strādnieku alga ir atkarīga no nozares – tā var atšķirties par vienu trešdaļu vai arī pat par 50%, kā tas ir mūsu gadījumā,» stāstīja Flexia vadītājs.

Privātā sektora vidējā darba samaksa Dānijā 2009. gadā bija 38 eiro stundā, savukārt Igaunijā pirms diviem gadiem darbinieki saņēma vidēji 4,5 eiro stundā.

S. Klosters arī norāda – igauņu strādnieki ir daudz fleksiblāki, strādājot virsstundas, turklāt viņi tik daudz nesūdzas, ja uzņēmumam nākas samazināt viņu darba slodzi.

Jaunākajā Eurofound pētījumā viena gada laikā Igaunijā notiek aptuveni divi streiki iepretim vidēji 200 streikiem, kas ik gadu notiek Dānijā. Turklāt aptuveni 70% dāņu darbinieku ir dažādu apvienību biedri, bet Igaunijā – tikai 7% strādājošo, turklāt organizācijās un asociācijās iesaistīto igauņu skaits samazinās.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām