Šlesers: uzturēšanās atļauju programma Latvijai sagadās miljardu investīcijas

2011. gada 04. augusts plkst. 8:29
Autors: Db.lv
Dalies ar šo rakstu

Ekskluzīvo nekustamo īpašumu ievērojamo cenu lēcienu Rīgā un Jūrmalā izraisa Krievijas un citu NVS valstu pilsoņu milzīgā interese par Latvijas īpašo komplektu: ņem dzīvokli vai māju, uzturēšanās atļauju dodam «bonusā».

Uzturēšanās atļauju programmas iniciators Saeimas deputāts Ainārs šlesers uzskata, ka tā devusi pozitīvu impulsu Latvijas ekonomikai. «Gada laikā Latvijā ienākuši 100 miljoni eiro investīciju veidā. Tas ir izcils sasniegums.» A. Šlesers norāda, ka Jūrmalā ir izpārdoti savulaik tukšie dzīvokļi, aktivizējas nekustamo īpašumu un būvniecības tirgus. Atbildot uz jautājumu, vai, ņemot vērā lielo interesi, Latvijai nevajadzētu domāt par «ieejas biļetes» cenas celšanu, A. Šlesers saka striktu nē un uzsver, ka programmai jāļauj iedzīvoties. «Esmu pārliecināts, ka nākamo gadu laikā Latvijā ieplūdīs miljardi.»

Db jau ziņoja, ka gada laikā par 20 – 30% ir palielinājusies dzīvokļu cena Jūrmalas centrālajā daļā, kas skaidrojams ar ierobežoto piedāvājumu, līdz ar to nekustamā īpašuma tirgū Jūrmalā ir zināma ažiotāža.

Interesi par nekustamo īpašumu Jūrmalā izrāda galvenokārt ārvalstnieki, lielākoties – NVS pilsoņi, un tas daļēji skaidrojams ar grozījumiem likumos. Tomēr ir cilvēki, kas nopirkuši dzīvokli par zemāku cenu, piemēram, Kauguros, lai būtu kur apmesties vasaras atvaļinājuma laikā. Vēl viena pircēju kategorija, kam uzturēšanās atļauja ir mazāk aktuāla, ir t.s. dārgo īpašumu pircēji, kam pārvietošanās jautājums Šengenas zonā pārsvarā gadījumu ir atrisināts jau iepriekš.

Pēc lielā klusuma, kas vairākos iepriekšējos gados valdīja Jūrmalas nekustamā īpašuma tirgū, pašreizējā pircēju interese par mājokļu iegādi patiešām ir uzskatāma par lielu, saka Vija Gailīte, Latio Dzīvokļu un savrupmāju tirdzniecības nodaļas vadītāja.

Salīdzinot ar 2010. gadu, dažu dzīvokļu cenas krasta līnijā pieaugušas par 20 – 30%, ir aprēķina nekustamā īpašuma kompānija Colliers International. Viena kvadrātmetra cena Jūrmalas centrālajā daļā esošajos ekskluzīvajos projektos ar pilnu apdari, iebūvētu tehniku un mēbelēm ir no 4500 līdz pat 9000 eiro.

Lielākā daļa, t.i. 80 % darījumu, jaunos projektos notiek otrreizējā tirgū.

Iemesls tādam cenu kāpumam ir pieprasījums pēc nekustamā īpašuma kūrortpilsētā, kas ievērojami pārsniedz piedāvājumu un pieprasījumu pēc dzīvokļiem Rīgas centrā un Vecrīgā.

Dalies ar šo rakstu