Sniegs sagāzis par ES naudu celtas siltumnīcas

2011. gada 24. marts plkst. 8:39
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Maksātnespējas procesa administratora Venta Lamstera prognozētais pesimistiskais scenārijs par Spāres dārzniecības nākotni neizrādījās ne uz pusi tik pesimistisks kā realitāte. 1. decembrī uzreiz pēc izsoles siltumnīcas sabruka, neizturot biezās sniega segas svaru, vēsta laikraksts Neatkarīgā.

Šis piemērs parādot, kas notiek ar nekustamo īpašumu pēc tam, kad tas parādu dēļ tiek atņemts.

«Lai siltumnīcas saglabātu darba kārtībā, tās bija kaut minimāli jāapkurina – tad sniegs izkustu. Šosezon tas darīts vairs netika, un tagad šosejas Rīga–Ventspils 132. kilometrā paveras vietējo bezdarbnieku sirdis plosošs skats. Vizuāli izskatās, ka alumīnija un stikla konstrukcijai no liela augstuma uzmests varens smagums. Acīmredzot, vienam stūrim sašķiebjoties, sākusies ķēdes reakcija, un metrs pēc metra sašķīdis druskās,» informē laikraksts.

ES fondu atbalstītā siltumnīcu projekta noriets sācies jau pirmajā darbības sezonā. Iecerei audzēt zaļos lociņus svītru pārvilka holandiešu projektētā, taču Latvijas apstākļiem nepareizi izvēlētā konstrukcija. Siltais gaiss koncentrējās siltumnīcu augšējā daļā, kamēr pie zemes tas palika auksts. Masīvie ventilatori nespēja nodrošināt nepieciešamo gaisa cirkulāciju, bez kā lielas ražas nav iespējamas. Un arī izdevumi par gāzi bija neproporcionāli lieli. Aizpērn siltumnīcas sildīšanu ziemā piefinansēja galvenais nodrošinātais kreditors – banka Swedbank. Administrators stāstījis, ka 15 stundās tika nokurināti 2000 latu.

Saskaņā ar laikraksta vēstīto siltumnīcas nostrādāja tikai vienu sezonu. Toreizējā Ģibuļu pagasta deputāta Ulda Rozenberga ģimenei piederošā SIA Spāre bija uz izputēšanas robežas. No ES fondiem projekta īstenošanai tika saņemti 319,2 tūkstoši latu, taču izdevumu pieļautās kļūmes dēļ bija krietni vairāk, un kopējie uzņēmuma parādi sasniedza teju pusmiljonu latu. 2008. gada vasarā to nolemts pārdot. Pircējs par prasīto miljonu neatradās, sekoja maksātnespējas process ar tam sekojošu īpašuma izsolīšanu.

Trīs izsoles bija neveiksmīgas, bet pēdējā vērienīgo kompleksu nopirka kāds gulbenietis par nieka 29 000 latu. Vecais saimnieks stāstījis, ka pēctecis gribējis tās demontēt un uzstādīt savā pusē, apkurinot ar koģenerācijas stacijas saražoto siltumu. Taču cīņu ar sniegu viņš tā arī nepaguva sākt.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām