Solis pretī kapu tūrismam Rīgā 

Rīgas dome rīt lems par atbalstu projektam, kas paredz tūristu un interesentu ērtībām apkopot un digitalizēt informāciju par Rīgas kapsētās esošajiem kultūras pieminekļiem un cilvēkiem, kas tur atdusas.

Andra Briekmane, 04.7.2011

Foto: LETA

Rīgas un Tallinas kopīgais projekts paredz divu gadu laikā apkopot pieejamo informāciju un izdot virkni informatīvu materiālu par Rīgas pašvaldības kapsētās – I un II Meža kapos, Raiņa, Torņkalna un Mārtiņa kapos – apglabātajiem ievērojamajiem cilvēkiem un tēlniecības objektiem. Kā atzīst gide, kas vada ekskursijas Meža kapos, šāda informācija ir ļoti nepieciešama, jo pašlaik nezinātājs nevarot atrast pat prezidentu kapavietas.

Ja projekts tiks apstiprināts, esot arī ideja izveidot virtuālu pastaigu pa šīm atdusas vietām, līdzīgi kā tas interneta vidē jau vairākus gadus iespējams, piemēram, Perlašēzas kapsētā, Parīzē, stāsta RD Mājokļu un vides departamenta direktora vietniece – biroja vadītāja Inga Ivanova. Vēsturniece un tūrfirmas Jauni Rakursi gide, kas piedāvā ekskursijas pa kapsētām, Zita Valdmane, atzinīgi vērtē pašvaldības iniciatīvu, gan piebilstot, ka mērķauditorija šim tūrisma produktam ir vecāka gada gājuma cilvēki, tāpēc nedrīkstot aizmirst par tradicionāliem informācijas materiāliem. Tādi tikšot sagatavoti četrās valodās – latviešu, krievu, angļu un vācu, sola I. Ivanova.

Līdz šim veikti atsevišķi darbi, lai interesentiem un tūristiem palīdzētu atrast ievērojamos objektus kapsētās, piemēram, pie Meža kapu vārtiem izvietota shēma, kur atzīmētas nozīmīgu personu atdusas vietas. «Tomēr ar to viss arī beidzas. Zinu, cik daudz laika jāpavada, lai atrastu, piemēram, Gustava Zemgala kapavietu,» stāsta Z. Valdmane. Viņa arī ir sašutusi par šo mākslas objektu stāvokli. «Latviešu kapu kopšanas tradīcija ir iekļauta kultūras kanonā, tomēr šajā gadījumā vārdi nesaskan ar darbiem,» uzskata Z. Valdmane.

Plānotais projekta finansējuma apjoms ir 210 tūkstoši latu, no kura nepieciešamais Rīgas domes līdzfinansējums 31,5 tūkstoši latu. Projekts tiks īstenots divus gadus.