Somijā, izmantojot manabalss.lv līdzīgu platformu, cenšas panākt lejupielāžu dekriminaliziāciju

2013. gada 24. jūlijs plkst. 12:14
Autors: Db.lv
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Somijas parlamentam izskatīšanai nodoti grozījumi autortiesību likumdošanā, kas paredz aizsargāta materiāla lejupielādēšanas dekriminalizāciju. Grozījumi tika iesniegti pēc tam, kad, izmantojot tiešsaistes parakstu vākšanas sistēmu, līdzīgu manabalss.lv Latvijā, izdevās nodrošināt nepieciešamo atbalstītāju skaitu.

Pērn Somija izveidoja sabiedrības līdzdalības platformu likumu pieņemšanā, saskaņā ar kuru iedzīvotāju izstrādāti likumprojekti, kuriem noteiktā laikā izdodas savākt 50 tūkstošus parakstu, tiek iesniegti parlamentam izskatīšanai. Tādā ceļā Somijas parlamentam arī tika iesniegtas izmaiņas autortiesības likumdošanā, kas nodēvētas par «Veselo saprātu Autortiesību likumā».

Likumprojekts paredz dekriminalizēt nelegālas lejupielādes nelielos apmēros (saskaņā ar esošo Somijas likumdošanu par to draud kriminālatbildība), palielināt tā sauktās «godīgās lietošanas» tiesību īpatsvaru, aizliegt netaisnīgus noteikumus līgumos starp mūzikas izpildītājiem un ieraksta kompānijām, kā arī atvieglot kopiju izgatavošanu personīgiem nolūkiem, raksta torrentfreak.com.

Savukārt mācību iestāžu telpas tiktu uzskatītas par telpām, kuras nav publiskas autortiesību likumdošanas izpratnē, un skolotāji varētu izmantot jebkāda vieda materiālus mācību nolūkiem, piemēram, demonstrējot YouTube video.

Tādējādi, kā uzskata likumprojekta autori, varētu izvairīties no pērn notikušā atkārtošanās. Aizvadītajā gadā Somijā izcēlās pamatīgs skandāls, kad policija ielauzās kādā mājā un konfiscēja 9 gadus vecas meitenītes datoru, kura bija lejupielādējusi dažas dziesmas. Vienlaikus likumprojekts neparedzot ar autortiesībām aizsargāta satura lejupielāžu legalizāciju, autori skaidro, ka lejupielādes lielos apmēros ar komerciālas realizācijas mērķiem, joprojām tiktu uzskatītas par kriminālnoziegumu.

Somijas organizācija Open Ministry, kas palīdz nevalstiskajām organizācijām un indivīdiem izstrādāt piedāvājumus likumdošanas izmaiņām, kā arī organizēt to atbalsta kampaņas, norāda, ka ar tās atbalstu tapušais likumprojekts varētu mainīt absurdo sistēmu, kurā, saskaņā ar 2006. gadā pieņemtu likumu, failu apmaiņas vietņu lietotāji tiekot uzskatīti par vienlīdzīgiem ar nopietnu noziegumu un slepkavību izdarītājiem. Savukārt sabiedrības līdzdalība autortiesību likumdošanas izmaiņu tapšanās palīdzēs atjaunot līdzsvaru šajā jomā.

Pagaidām gan vēl nav zināms, kad Somijas parlaments varētu izskatīt iesniegtās izmaiņas autortiesību likumdošanā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām