Starptautiskā tirgošanās uzņem tempu

2017. gada 20. marts plkst. 7:00
Autors: Dace Skreija - speciāli DB
Dalies ar šo rakstu

Pēc neizteiksmīga gada ārējai tirdzniecībai ir potenciāls izpausties pamanāmāk, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Lai arī eksportētāju un importētāju piecniekiem ir dažādi apjomi, piemēram, Dienas bizness jau rakstīja, ka pirmais eksportētāju piecnieks ir eksportējis preces 903 miljonu eiro apmērā 2016. gadā, bet pirmais importētāju piecnieks – importējis 1,3 miljardu eiro vērtībā, nebūtu nepareizi lielākajā vairumā gadījumu pieņemt, ka jo augstāk uzņēmums atrodas eksportētāju sarakstā un jo zemāk importētāju sarakstā, jo vairāk vērtības produktiem tiek pievienots šeit, Latvijā.

Ir skaidrs, ka liels eksportējošs, gala produktu ražojošs uzņēmums Latvijā nevar iztikt bez ievērojama importa komponentes, jo mūsu valstī nav pieejamas daudzas izejvielas, iekārtas, tehnikas utt., kura ir jāiegādājas ārzemēs. Savukārt tie uzņēmumi, kas importētāju sarakstā atrodas augstāk (vai līdzvērtīgā piecniekā) nekā eksportētāju topā ir samērā tipiski reeksporta uzņēmumi, kas daļu produkcijas, protams, tirgojot arī Latvijā, sūta uz citām valstīm. Vienlaikus jāņem vērā, ka lielās kompānijas biznesi ir strukturēti atšķirīgi un ar ārējo tirdzniecību var nodarboties atsevišķi grupas uzņēmumi, kā dēļ visas finanšu plūsmas var neakumulēties vienā uzņēmumā.

Jāatzīmē arī, ka pēc kopumā neizteiksmīga 2016. gada, ražošanas uzņēmumu un ārējās tirdzniecības statistika ir sākusi priecēt ne tikai ekonomistus, bet realitātē arī uzņēmējus. Apstrādes rūpniecība kopš pagājušā gada pēdējā ceturkšņa ir turpinājusi savu uzrāvienu, pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem šī gada janvārī eksporta vērtība bija par 13% augstāka nekā gadu iepriekš un importa vērtība – palielinājusies par 19%. Eksporta pusē lielāko devumu kopējā izaugsmē nodrošināja koka un tā izstrādājumu, metāla un metālizstrādājumu, kā arī pārtikas un satiksmes līdzekļu eksports, savukārt importa – ķīmiskā rūpniecība, pārtika, satiksmes līdzekļi, kā arī metāli un to izstrādājumi.

Visu rakstu Starptautiskā tirgošanās uzņem tempu lasiet pirmdienas, 20.marta laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu