Start-up: Apdraudēta tehnoloģiju nozares attīstība

2015. gada 07. oktobris plkst. 12:01
Sadaļa: Viedokļi
Dalies ar šo rakstu

LVCA, nodibinājums TechHub Riga, LatBAN un The Mill ir nosūtījuši atklātu vēstuli valdībai, kurā pauž viedokli, ka valdības atbalstītais plāns atcelt mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātāja statusu var būtiski apdraudēt inovatīvu un jaunu IT produktu rašanos Latvijā. Kā norāda vēstules autori, MUN ir ārkārtīgi svarīgs IT jaunuzņēmumiem, kuriem pirmajos darbības gados darbaspēks rada nozīmīgākās izmaksas, un šādi grozījumi ilgtermiņā var traucēt tehnoloģiju nozares attīstību kopumā.

Pēc valdības apstiprinātā plāna mainīt mikrouzņēmumu nodokļa likmi, ir noteiktas 37 nozares, kas nedrīkstēs pretendēt uz MUN statusu. Starp tām ir iekļauti arī jaunuzņēmumi (start-up), kas tādējādi zaudēšot vienu no instrumentiem, kā efektīvi attīstīt savu uzņēmējdarbību. Jaunuzņēmumiem, kas strādā pie jaunu tehnoloģiju izstrādes, nepieciešami kvalificēti darbinieki, kas ļautu radīt konkurētspējīgu produktu pasaules līmenī. Atņemot MUN, tiek mazināta iespēja šādus profesionāļus piesaistīt, norādīts vēstulē.

Nepastāvot labvēlīgam nodokļu režīmam,  IT speciālisti izvēlēsies citas valstis, lai attīstītu pasaules līmeņa produktus globālam tirgum. Rezultātā Latvija zaudēs ne tikai jaunus un uzņēmīgus speciālistus, bet arī nākotnes nodokļu ieņēmumus. LVCA rīcībā esošā statistika liecina, ka pusotra gada laikā pēc investīciju piesaistīšanas jaunuzņēmumi spēj radīt 12 jaunas darba vietas un uzņēmuma apgrozījums pieaug par 350%. Lai to izdarītu, jaunuzņēmumiem ir nepieciešams atbalsts no valsts puses, laikā līdz investīciju piesaistīšanai, un laikā, kad vēl notiek produkta izstrāde.

«Protams, MUN režīms nav izmantojams, lai uzņēmumi, kas jau gadiem darbojas attiecīgajā nozarē, varētu optimizēt maksājamo nodokļu apmēru,» norāda Jānis Janevics, LVCA valdes loceklis un riska kapitāla fonda Imprimatur Capital Partneris. «MUN nav arī bijis paredzēts kā instruments startup uzņēmumu izrāviena atbalstam, tomēr nevar noliegt, ka tam bijusi kritiska loma daudziem start-up uzņēmumiem attīstot savas idejas līdz pelnīt spējīgam produktam. Mums ir prieks, ka Latvija jau gadiem ir piemērs, uz ko norāda daudzās kaimiņvalstīs esošie jaunie IT speciālisti.»

Tādēļ vēstules autori atzinīgi vērtējot finanšu ministra Jāņa Reira izteikumus, ka mikrouzņēmumu režīmu varētu aizvietot ar iesācējuzņēmumu režīmu, kas būtu vērsts uz saimnieciskās darbības uzsākšanu.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām