Startup priekšnosacījumi – pieeja tirgum, kapitālam un talantiem

Autors: Anda Asere
2017. gada 07. marts plkst. 6:55

Baltijā nav īpaši daudz dabas resursu, tāpēc lielākā vērtība ir cilvēki – jāļauj viņiem sasniegt iespēju maksimumu un šobrīd tas ir iespējams augstajās tehnoloģijās, otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Ik vienai pasaules valstij jāsaprot, ka tā spēlē globālā mērogā un konkurence jaunuzņēmumu pasaulē ir milzīga. Tāpēc valstu valdības visā pasaulē risina problēmas, lai veidotu jaunuzņēmumiem pievilcīgu juridisko un nodokļu vidi. «Jāanalizē labākie piemēri, jo šajā ziņā valstīm jāfunkcionē līdzīgi kā startup un jāuzņem ātrums. Ir daudz, ko darīt, bet domāju, ka esam uz pareizā ceļa,» saka Rimante Ribačauskaite (Rimantė Ribačiauskaitė), Startup Lithuania vadītāja.

Startup darbībai ir trīs priekšnosacījumi – pieeja tirgum, kapitālam un talantiem. Startup Estonia vadītāja Mari Vavulski (Mari Vavulski) teic, ka valdība zināmā mērā ir tam visam pa vidu un tai nevajadzētu pārāk daudz iejaukties tirgus situācijā, ja vien pēc desmit gadiem tā nevēlas, lai tai pieder visi riska kapitāla fondi, jo tad vispār nebūs privātā sektora riska kapitāla. «Jāatrod līdzsvars starp privāto un publisko sadaļu. Publiskajam sektoram vajag izveidot priekšnoteikumus, līdzīgi kā būvējot māju, – nepieciešams ielikt spēcīgus pamatus. Tieši to vajag arī mums,» viņa norāda.

«Lietuvā startup ekosistēma ir jauna, līdzīgi kā tas ir visā Baltijā. Mums joprojām ir daudz, ko mācīties, bet es esmu diezgan pārliecināta, ka ejam pareizajā virzienā. Lielākā daļa statistikas rādītāju uzlabojas, piemēram, jaunuzņēmumu skaits aug. Tāpat tiem ir arvien vairāk uzmanības ārpus startup vides, līdz ar to izskatās, ka jaunuzņēmumi ir atzīti kā svarīgi Lietuvā un citur. Šķiet, ka publikajam sektoram, medijiem, lielām kompānijām un tradicionālajam biznesam kļūst grūti izvairīties no startup. Ir skaidrs, ka tā ir nākotne un mums vajadzētu veidot savu politiku šajā virzienā un tas dos mums lielu pievienoto vērtību nākotnē,» saka R. Ribačauskaite.

Latvijas Start-up uzņēmumu asociācijas Startin.LV valdes priekšsēdētāja Jekaterina Novicka Latvijas attīstības stadiju salīdzina ar Lietuvu, jo Igaunija vēsturisku iemeslu dēļ ir priekšgalā – mums vēl nav lielu pārdošanas darījumu pieredze kā bija Skype gadījumā un nav tik lielu investīciju.

Visu rakstu Līdzīgi, bet tomēr atšķirīgi lasiet otrdienas, 7.marta laikrakstā Dienas Bizness!

 

Atslēgvārds