Atpūta

Stāsts par biksēm, kas izmainīja pasauli

Db.lv, 27.02.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kinoteātrī Forum Cinemas nosvinēta Staņislava Tokalova un Jura Kursieša režisētā seriāla “Padomju džinsi” pirmo divu sēriju pirmizrāde.

“Padomju džinsi” ir stāsts par biksēm, kas izmainīja pasauli, un tas būs skatāms kinoteātros visā Latvijā no 1. marta.

Seriāla scenāriju rakstīja Staņislavs Tokalovs, Teodora Markova un Valdemars Kalinovskis, balstoties uz trim patiesiem stāstiem. “Padomju džinsi” ir traģikomisks stāsts par brīvdomātājiem un konformistiem, par attiecībām un izvēlēm, par robežu un pasaules atvēršanos. Un par biksēm, kas izmainīja pasauli! Septiņdesmito gadu izskaņā – laikā, kad visā PSRS ir izvērsta pati sīvākā propaganda pret rietumu kultūru – kādā Latvijas psihiatriskajā slimnīcā kvēls rokmūzikas fans ir izveidojis veiksmīgu un nelegālu pagrīdes džinsu ražotni.

Kārlis Arnolds Avots seriālā atveido galveno varoni – Renāru, rokmūzikas cienītāju un kontrabandas preču tirgoni. Aktieris dalās iespaidos: “Man vēl nav bijusi tāda pirmizrāde, kur tik daudzi cilvēki nākuši klāt un vēlējušies pateikt paldies. Kā arī pirmizrādē, esot starp skatītājiem, es biju izbrīnīts un ļoti saviļņots, kā viņi dzīvoja līdzi tam stāstam, kā viņi sekoja manam varonim Renāram. Tas mani visvairāk iepriecina.”

Gints Grāvelis filmā atveido Krūku – it kā nevainīgu sporta skolotāju, kas patiesībā vada kontrabandas tīklu. Gints jūtas saviļņots: “Super, pirmajās divās sērijās ir tik labi āķi samesti uz priekšu. Brīnišķīgi aktieri un īsts stāsts. Tur viss bija tik vienkārši, tai pat laikā tik skaisti un īsti.” Savukārt Gundars Āboliņš, kurš seriālā atveido psihiatriskajā slimnīcā ieslodzītu profesoru, stāsta: “Uz sevi skatīties nav mana vājība, jo es redzu savas kļūdas. Bet, kas attiecas uz kolēģiem – ļoti laba, neuzspēlēta aktierspēle. Somu kolēģe ir ļoti jauka savā lomā. Manuprāt, ļoti labs operatora darbs, nav laupītas detaļas, nianses un aktieru reakcijas. Arī montāžas darbs ir ļoti rūpīgi paveikts.”

Renārs (Kārlis Arnolds Avots) mīl rokmūziku un tirgojas ar kontrabandas precēm, lai nopelnītu mazliet naudas. Tad viņš satiek savu mūža mīlestību Tīnu (Aamu Milonoff). Konflikts ar VDK noved Renāru psihiatriskajā slimnīcā, kur viņš sāk pagrīdes biznesu, ražojot Rietumu džinsu pakaļdarinājumus. Slimnīcas direktors (Andris Keišs) no tā gūst labu peļņu un pretī sola Renāram brīvību. Džinsi kļūst populāri Latvijas jauniešu vidū, un Renārs kļūst par anonīmu pagrīdes leģendu, kuru pa visu valsti meklē VDK. Konflikts starp Renāru un VDK aģentu (Igors Šelegovskis) iziet ārpus džinsiem un krimināllietām — tas kļūst par dzīves filozofiju un ideoloģiju sadursmi. Soli pa solim Renārs kļūst par īstu dumpinieku, džinsi vairs nav rīks brīvības iegūšanai, bet gan protesta veids un augstāks mērķis.

Kinoteātros tiks demonstrētas vairākas filmas sērijas vienā seansā:1. un 2. sērija – no 1. marta; 3., 4., 5., sērija – no 15. marta;6., 7. un 8. sērija – no 29. marta. No 8. aprīļa seriāls ikvienam būs pieejams Go3 televīzijā, savukārt kanālā TV3 - 2024. gada rudenī.

Latvijā seriāls “Padomju džinsi” ieguva 12 Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominācijas, un svinīgajā ceremonijā saņēma trīs nozīmīgas balvas – labākā daudzsēriju filma; labākais scenārijs – Staņislavs Tokalovs, Teodora Markova un Valdemars Kalinovskis; labākais aktieris – Kārlis Arnolds Avots. Savukārt ārpus Latvijas robežām seriāls ir izvēlēts kā viens no 12 dalībniekiem Eiropas lielākā seriālu festivāla “Series Mania” sekcijā “International Panorama” un izvēlēts Berlīnes Starptautiskā kinofestivāla programmā "Berlīnes seriālu tirgus atlase 2024".

Galvenajās lomās Kārlis Arnolds Avots, Aamu Milonoff un Igors Šelegovskis. Lomās: Andris Keišs, Gints Grāvelis, Dainis Gaidelis, Ivars Krasts, Gundars Āboliņš, Jevgēnijs Isajevs, Jānis Jarāns, Nikolajs Šestaks, Valentīns Novopoļskis, Gatis Gāga, Indra Briķe, Juris Bartkēvičs, Matīss Ozols, Jānis Skutelis, Jurijs Djakonovs, Baiba Broka u.c.

Seriāla idejas autors Staņislavs Tokalovs; scenārija autori Staņislavs Tokalovs, Teodora Markova, Valdemārs Kalinovskis (Waldemar Kalinowski); režisori Staņislavs Tokalovs, Juris Kursietis; operators Valdis Celmiņš; mākslinieces Laura Dišlere un Zanda Landrāte-Bedrīte; kostīmu māksliniece Liene Bite; grima māksliniece Maija Gundare; komponists Kārlis Auzāns; skaņu režisors Ernests Ansons un montāžas režisors Oskars Morozs. Producente Aija Bērziņa, studija "Tasse Film".

Seriāls “Padomju džinsi” tapis ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda un Nacionālā Kino centra atbalstu. Seriāla līdzfinansētāji ir Go3 un TV3. Seriāla ģenerālsponsors ir veikalu tīkls DEPO. Seriāla sponsors ir ORLEN Latvija. Starptautiskais izplatītājs: Beta Film. Studija “Tasse Film’’ dibināta 2011. gadā, un šobrīd to vada pieredzējusī producente Aija Bērziņa.

“Tasse Film” nodarbojas ar augstas kvalitātes mākslas filmu producēšanu sadarbībā ar pieredzējušiem režisoriem, kā arī jaunu talantu meklēšanu un to virzīšanu starptautiskajā filmu tirgū. Studija producējusi filmas “Es esmu šeit” (rež. Renārs Vimba 2016), “Ar putām uz lūpām” (rež. Jānis Nords, 2017), “Paradīze 89” (rež. Madara Dišlere, 2018), “Oļegs” (rež. Juris Kursietis, 2019), “Mīlulis” (rež. Staņislavs Tokalovs, 2022) un “Mana brīvība” (rež. Ilze Kunga-Melgaile, 2023).

Komentāri

Pievienot komentāru