Ražošana

Straupes apgrozījums sasniedzis rekordaugstu līmeni

Žanete Hāka, 08.05.2014

Jaunākais izdevums

Piensaimnieku kooperatīvajai sabiedrībai Straupe pagājušajā gadā izdevies sasniegt līdz šim augstāko apgrozījuma līmeni, liecina Lursoft dati.

Pērn sabiedrība apgrozījusi 5,768 miljonus eiro, no kuriem 79% veidojuši ieņēmumi no pašražotās produkcijas realizācijas, savukārt kooperatīva peļņu pēc nodokļu nomaksas – 286,653 tūkstoši eiro.

Kā norāda Piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības Straupe pārstāvji, 2013.gadā sabiedrība iepirkusi par 3% piena vairāk nekā gada iepriekš, līdz ar to arī realizēts vairāk pārstrādes produkcijas. Vidējā piena iepirkuma cena sabiedrībā aizvadītajā gadā bijusi 23,6 santīmi par kilogramu, kas ir augstākā vidējā samaksa kooperatīva pastāvēšanas laikā un pārsniedz vidējo līmeni Latvijā par 10%.

2013.gadā sabiedrībai bijuši vairāki nozīmīgi notikumi, kā, piemēram, jūnijā darbu sākusi mazumtirdzniecības struktūrvienība Olainē, septembrī – Jelgavā, bet martā – Rīgas Purvciema tirgū, savukārt zemās rentabilitātes dēļ slēgtas tirdzniecības vietas Smiltenē, Gulbenē un Rīgā, Matīsa ielā. Tāpat arī sabiedrība pērn ar ES līdzfinansējuma palīdzību iegādājusies divas automatizētas iekārtas produkcijas iefasēšanai un izstrādāts un apstiprināts projekts viena miljona eiro apmērā, kas paredz piebūves celtniecību gatavās produkcijas noliktavām, biezpiena ražošanas ceham un degustācijas zālei ar biroja telpām.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Slavenākais Līgo un Jāņu produkts – Jāņu siers – šobrīd tiek aizsargāts ar ierakstu Eiropas Savienības Garantēto tradicionālo īpatnību reģistrā, tādējādi sargājot latviešu tradicionālo Jāņu sieru no atdarinājumiem, viltojumiem un tā nosaukuma izmantošanas tāda produkta ražošanai, kas neatbilst tradicionālajām tehnoloģijām un receptēm. Šobrīd Latvijā ir tikai trīs produkti, kas reģistrēti ES Garantēto tradicionālo īpatnību reģistrā – bez Jāņu siera vēl arī sālināta rudzu rupjmaize un Kurzemes sklandrausis.

Īstā Jāņu siera ražošana ir pieejama visiem Latvijas piensaimniekiem, taču šobrīd pieteikušies ir seši uzņēmumi, kas gatavi izpildīt noteiktās prasības, lai varētu ražot produktu ar Jāņu siera nosaukumu, starp tiem – Valmieras piens, piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības Straupe, Dundaga, Lazdonas piensaimnieks, Jaunpils pienotava un Rankas siers.

Attiecībā uz vārdu «Jāņu» un «Līgo» izmantošanu Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomes priekšsēdētāja Dace Liberte norāda, ka: «Vārdus «Jāņu» un «Līgo» viens konkrēts uzņēmums kā savu preču zīmi nevar reģistrēt tad, ja tie kaut kādā veidā apraksta vai raksturo attiecīgo preci vai pakalpojumu, piemēram, norāda, ka šis produkts ir īpaši piemērots vai tradicionāli lietots konkrētajos svētkos. Tādā gadījumā šie vārdi kalpo tikai un vienīgi kā informatīva norāde saistībā ar Līgo svētkiem. Daudzi ražotāji mēdz speciāli marķēt savu pārtikas produkciju gada nozīmīgāko svētku sakarā, un šādi marķēti produkti ir aktuāli, pievilcīgi īsu brīdi. Piemēram, Patentu valde ir atteikusi preču zīmes LĪGO reģistrāciju maizei un maizes izstrādājumiem, kā arī preču zīmes JĀŅU DESIŅAS reģistrāciju desām. Tāpat atteikta apzīmējuma LIELĀKAIS JĀŅU VAINAGS reģistrācija kultūras pasākumiem, jo šis vārdu salikums tieši un bez liekām pārdomām norāda, ka tiks pīts Jāņu vainags, kas būs lielāks par kādu citu līdz šim pīto Jāņu vainagu.»

Komentāri

Pievienot komentāru