Swedbank pavisam vienkāršās paroles neļauj apstiprināt 

Swedbank pēc gadījuma, kad internetā tika publicēts saraksts ar vairākiem tūkstošiem bankas klientu vārdu, papildinājusi internetbankas paroļu politiku. 

Sanita Igaune, 2014. gada 03. janvāris plkst. 8:51

Avots: LETA

Kā novēroja Dienas Bizness, šobrīd Swedbank savā internetbankā neļauj lietotājiem izvēlēties vienkāršu paroli, piemēram, 123456. Ievadot attiecīgo skaitļu virkni, parādās uzraksts «Ievadītā parole nevar tikt izmantota, jo satur Jūsu personas datus, vai ir pārāk vienkārša. Lūdzu, izvēlēties citu paroli!» Pēc incidenta, kad internetā tika publicēts saraksts ar vairākiem tūkstošiem Swedbank lietotāju vārdu un uzvārdu, banka ir pārskatījusi un papildinājusi izvēlēto paroļu politiku, DB apstiprināja Swedbank preses sekretāre Kristīne Jakubovska. Vienlaikus viņa atzina, ka pie drošības jautājumiem tiek strādāts nepārtraukti un bankai ir svarīgi nodrošināt balansu starp drošību un sniegto servisu, proti, lai paroļu politika nebūtu pārmērīgi sarežģīta un lietotājam nebūtu jāpieraksta parole kaut kur uz lapiņas. Naudu internetbankā aizsargā trīspakāpju sistēma, kas iekļauj klienta numuru, klienta izvēlēto paroli un bankas kodu kartes vai kalkulatora kodu, atgādina K. Jakubovska.

Mācību stunda

Acīmredzot banka ir izdarījusi secinājumus, DB norādīja Latvijas Universitātes pētnieks Ilmārs Poikāns. Katrā gadījumā, viņaprāt, attiecīgais gadījums bija mācība Swedbank pievērst lielāku uzmanību paroļu drošībai, jo dažreiz arī maza nepilnība kopā ar citām var izrādīties pietiekami nozīmīga. Tāpēc ir svarīgi reaģēt uz jebkuru nelielu notikumu, uzsvēra I. Poikāns. DB jau rakstījis, ka pārejā uz eiro valūtu jādomā ne tikai par viltotu naudas zīmju izskaušanu, bet arī par IT drošību un Swedbank gadījums ir nopietns signāls visam banku sektoram. DB aptaujātie IT eksperti uzskata, ka attiecīgais gadījums ir uzmanības vērts un nopietns signāls bankai kaut ko mainīt savās drošības sistēmās. Turklāt banka iepriekš tika brīdināta par nepilnību tās aplikācijā, tāpēc tas ir pārmetums bankai, jo tai bija jāreaģē, jo nekad nevar būt pārāk droši, iepriekš sacīja I. Poikāns. Attiecīgais gadījums nav tik nevainīgs, kā sākotnēji liekas, līdzīgas domas pauda Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas (LATA) biedrs Māris Alberts.

Pasaules piemēri

Pagājušais gads nebija izņēmums, un arī pērn bijuši vairāki gadījumi, kad internetā tika nopludināti dati vai nozagtas cilvēku paroles dažādos sociālajos tīklos, tostarp Facebook, Gmail, Twitter. Paroļu drošība nenozīmē zināšanu apguvi militārās aizsardzības līmenī, bet ir pāris vienkāršu soļu, kā cilvēki var samazināt riskus, kad kāds var nozagt viņa paroles kādā interneta vietnē.

IT eksperti iesaka, ka ikvienam lietotājam būtu jāpiedomā pie savu paroļu drošības, turklāt ir būtiski, ka tās dažādās interneta vietnēs ir atšķirīgas. Piemēram, ja cilvēks vienā sociālajā tīklā ir izvēlējies vienu paroli, tad to pašu nevajadzētu izmantot internetbankā vai citā sociālajā tīklā. Tas ļaus izvairīties un sevi pasargāt no gadījumiem, ja kādā vietnē parole ir nozagta vai atminēta, tomēr pārējie cilvēka konti būs neskarti. Eksperti novērojuši, ka bieži vien iekrīt, jo izvēlējušies ļoti vienkāršas un plaši izmantotas paroles. To, ka aizvien daudzi izvēlas vienkāršas un viegli uzminamas paroles, apliecina daudzie piemēri, un Latvija nav izņēmums. Tāpēc eksperti iesaka izvēlēties neikdienišķas paroles, piemēram, virkni no burtiem un simboliem. Lai gan bieži šī apgalvojuma pretinieki norāda, ka tādā veidā paroli ir grūti atcerēties un tā ir jāpieraksta uz lapiņas un tādējādi drošība ir vēl zemākā līmenī, IT eksperti iesaka rīkoties gudrāk – prātā paturēt garāku teikumu, kuru pārveidojot viegli var atcerēties savu paroli. Piemēram, atceroties teikumu «Fred And Wilma Like To Have Ham And Eggs For Dinner», par paroli var izmantot burtu un skaitļu virkni: F&WL2HH&E4D. Vēl viens piemērs, ja cilvēks augstskolu ir pabeidzis 1998. gadā un Stairway to Heaven ir viena no viņa mīļākajām dziesmām, tad pietiekami spēcīga parole var būt «Stair98Hea». Tāpat ir ieteikums – ja vārdā vai frāzē ir burts «o», tad to var aizstāt ar ciparu nulle. Eksperti arī iesaka, ka paroles nevajadzētu izvēlēties, vadoties pēc pēdējiem aktuāliem notikumiem valstī un pasaulē, jo tās bieži vien hakeri izmanto uzbrukumos.

Nedrīkst sūtīt

Paroles ik pa laikam ir jānomaina, lai pasargātu savus datus un naudu interneta vidē. Cilvēkiem rūpīgi ir jāsargā savas kartes PIN kods un parole, kurus nekādā gadījumā nedrīkst sūtīt mistiskiem to lūdzējiem pa e-pastu. Otrkārt, ja klients izmanto e-veikala pakalpojumus, noteikti ir jāpārliecinās, vai darījums tiks slēgts ar uzticamu uzņēmumu.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 29. oktobris plkst. 10:09

Stiprā vēja radīto elektropiegādes traucējumu dēļ otrdienas rītā nedarbojās Swedbank Ventspils...

2013. gada 25. oktobris plkst. 9:35

Swedbank iegādāsies daļu no UniCredit Bank Baltijas struktūrvienības aizdevumu un garantiju portfeļa,...

2013. gada 22. oktobris plkst. 12:17

Šā gada deviņos mēnešos AS Swedbank peļņa sasniegusi 59 miljonus latu, kas...

2013. gada 10. oktobris plkst. 14:05

Brīvdienās iespējami traucējumi AS Swedbank norēķinu sistēmās, informē bankas pārstāve Kristīne...

2013. gada 02. oktobris plkst. 7:55

Itālijas valdības krīze palielina nenoteiktību par ekonomisko attīstību Eiropā, saka Swedbank...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

Pirms vairākiem gadiem raidījumu vadītājs un dabas pētnieks Māris Olte par 6000...

Lai arī esmu projām no lielā sporta, joprojām esmu tajā iekšā, tikai...

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

No šīs sadaļas
2014. gada 02. janvāris plkst. 17:11

Ceturtdien, 2. janvārī, uz bankas Citadele filiālēm pārsvarā devušies vecāka gada gājuma...

2014. gada 02. janvāris plkst. 13:55

ASV lielākā banka JPMorgan Chase&Co, kurai ASV regulators ir licis pastiprināt drošību...

2014. gada 01. janvāris plkst. 12:06

Latvijas Bankas kasē Rīgā šodien daudzi cilvēki maina latus pret eiro....

2013. gada 31. decembris plkst. 20:37

Pārejas uz eiro dēļ šogad gadu mija būs saspringts darba laiks gan...

2013. gada 31. decembris plkst. 20:28

Šodien plkst.19 tiks slēgta SEB bankas internetbankas Ibanka darbība, lai sagatavotos pārejai...

2013. gada 30. decembris plkst. 9:10

Banku nozare šajā gadā turpināja konsolidēties, un dažādu iemeslu dēļ kopumā trīs...

2013. gada 28. decembris plkst. 13:28

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome apstiprinājusi plānoto budžetu 2014. gadam,...

2013. gada 28. decembris plkst. 9:42

ABLV Bank ir veikusi divu 2011.gadā emitēto parasto kuponu obligāciju dzēšanu. 2013.gada...

2013. gada 27. decembris plkst. 15:56

Novembrī banku piesaistīto noguldījumu atlikums samazinājās par 0,5% jeb 68,1 miljonu latu,...

2013. gada 27. decembris plkst. 15:38

Latvijas banku sektors šī gada 11 mēnešos darbojās ar peļņu 184,3 miljonu latu...