Viedokļi

Tā nav nozares kaprīze

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Pinnis, 20.05.2020

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šonedēļ divas reizes tika noraidīts tūrisma un viesmīlības nozares lūgums glābt vienu no visvairāk COVID-19 krīzē cietušajām nozarēm, piemērojot samazināto PVN likmi izmitināšanas un sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem 5% apmērā.

Tā nav nozares kaprīze. Tā ir starptautiska prakse un atbalsts nozarei izdzīvot un atsperties. Par šādu soli tieši šajā laikā ir izšķīrušās arī Grieķija, Vācija, Norvēģija, ceļā uz to ir Dānija, Lietuva, Igaunija.

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija izsaka pateicību ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam par atbalstu, pārstāvot nozares intereses. Paldies par ieceri piešķirt grantu sistēmu vai vaučeru programmu, taču situācija ir pārāk nopietna, tāpēc, mūsuprāt, šoreiz atbalsta pasākumi ir jāskata kompleksi, sekojot arī citu valstu piemēram un pieņemot drosmīgus lēmumus, lai Latviju nepamestu tūkstošiem nozares speciālistu un uzņēmumu.

Kāpēc mēs uzskatām, ka nepieciešams piemērot ēdināšanas un izmitināšanas pakalpojumiem samazināto PVN likmi?

1) Lai pakalpojums būtu pieejamāks (balstoties uz starptautiskiem pētījumiem un mūsu aprēķiniem, pakalpojuma cena varētu samazināties 5-10% robežās (atkarībā no sezonas un atrašanās vietas);

2) Kaut gan PVN ir patēriņa nodoklis, visas valstis dotajā brīdī ir vienādā izejas punktā, ātrāk atgūsies tās, kas varēs piemērot zemāku cenu, tajā pašā laikā saglabājot augstāku pakalpojuma pamatcenu (cenu pirms PVN), tādējādi vairāk līdzekļu atvēlot darbinieku algām, investīcijām, apmācībām, sociāli atbildīgām aktivitātēm, utt.;

3) Vēl viens nopietns arguments ir konkurētspēja reģionā. Jau šobrīd naktsmītņu pakalpojumu PVN likme Latvijā ir augstākā reģionā, savukārt, ēdināšanas pakalpojumiem PVN standartlikmi piemēro tikai Baltijas valstīs;

4) Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija, Latvijas Restorānu biedrība un Latvijas Tirgotāju asociācija ir izpildījušas Finanšu ministrijas uzdoto "mājas darbu" - parakstīt nozares ģenerālvienošanos. Tādējādi ir devušas darba ņēmējiem solījumu līdz ar lēmumu par samazināto PVN likmi paaugstināt atalgojumu un segt 100% apmērā virsstundas. LVRA ir arī noslēgta Vienošanās ar Valsts ieņēmumu dienestu. Kopš 2017. gada esam pierādījuši, ka pildām to, tāpēc esmu pārliecināts, arī visu 3 asociāciju apņemšanās tiks pildīta.

LVRA sadarbībā ar partneriem ir gatava turpināt sarunas ar valdību par visbūtiskākā nozares atbalsta instrumenta - PVN likmes samazināšanu.

Komentāri

Pievienot komentāru