Taktilās grāmatas 3D drukā 

Prototipēta pirmā grāmata 3D drukā – Luīzes Pastores Mākslas detektīvstāstu sērijas grāmata Pazudušais pērtiķis

Anda Asere, 01.4.2016
1/6

Foto: Mass Portal

DB jau rakstīja, ka projekta Tactile Eyesight komanda iecerējusi sagatavot digitālos maketus taktilajām grāmatām neredzīgo bērnu izglītošanai, kuru failus var nosūtīt uz jebkuru vietu pasaulē un izdrukāt 3D printerī. Taktilajās grāmatās vienā lapas pusē ir teksts Braila rakstā un blakus – zīmējuma reljefs, kas aptaustīts ļauj neredzīgajiem veidot izpratni par grāmatā esošajām lietām un iepazīt tās. Šo grāmatu veidošana ir sarežģīts un laikietilpīgs process, kas parasti tiek veikts ar rokām. 3D drukas iespējas šo grāmatu veidošanu atvieglo un ir iecerēts sagatavot digitālos maketus taktilajām grāmatām neredzīgo bērnu izglītošanai, lai tie ne tikai iemācītos jaunus jēdzienus, bet arī izprastu tos.

Projekta ietvaros ir izgatavota Braila raksta burtu garnitūra ar pilnīgu latviešu valodas atbalstu. Tās autors Aigars Vilcāns to izvēlējies padarīt brīvpieejas lietojumā ikvienam.

Šobrīd Tactile Eyesight taktilo grāmatu veidošanā turpina savu sadarbību ar 3D printeru ražotāja Mass Portal. Trīs nedēļu garumā Mass Portal uzņēma trīs studentus no Kauņas biznesa un pakalpojumu arodvidusskolas un Kauņas mākslas skolas Erasmus+ projekta ietvaros. Tactile Eyesight līdzdibinātajs Mareks Matisons noorganizēja tikšanos Latvijas neredzīgo biedrībā, kur viņus iepazīstināja ar taktilo grāmatu veidošanas un braila raksta vēsturi, informēja par projekta darbības procesu un nodeva Elīnas Brasliņas ilustrāciju skices ko izmantot tālākam darbam. Jauniešu galvenais uzdevums bija veidot grāmatas ilustrāciju 3D reljefa modeļus 3D veidošanas platformā SketchUp. Visi radītie zīmējumi tiks izmantoti tālākai izpētei Strazdumuižas internātvidusskolā, kur tos nodos tālāk pārbaudīt un izvērtēt neredzīgiem bērniem un jauniešiem.

«Sadarbība ar Mass Portal ir ļoti svarīga taktilās grāmatas prototipēšanas fāzē. Izmantojam kolēģu uzkrātās zināšanas par trīsdimensiju druku un to, kā paātrināt konkrēto grāmatas lappušu izdrukas tempu, kombinējot pamatmateriālu un drukāto ilustrāciju.  Vairāku nedēļu garumā, apmaiņas programmas ietvaros, Lietuvas studenti veica eksperimentus darbā ar ilustrāciju versijām un mūsu izpētē esam spēruši krietnu soli tālāk,» norāda Mareks Matisons, Tactile Eyesight idejas autors. Viņš uzsver, ka pirmais prototips ir vitāli svarīgs elements projekta izaugsmē – gan kā apliecinājums investoriem, ka komanda gatava tālākam darbam, gan arī tādēļ, ka ar pirmajiem paraugiem varēs uzsākt praktisko testēšanu, iepazīstinot neredzīgos ar grāmatas saturu un ilustrācijām.

«Grāmatu ilustrācijas maziem bērniem ir ļoti svarīgas. Skatoties uz attēliem, bērns mācās jaunus vārdus un jēdzienus un iegūst informāciju par apkārtējo pasauli. Bērniem ar redzes traucējumiem tādu pašu pieredzi sniedz taustāmi trīsdimensiju attēli. Ir patiess prieks būt daļai no šī procesa, dodot iespēju bērniem un jauniešiem integrēties sabiedrībā, parādot viņiem vēl neredzētus un neiepazītus pasaules brīnumus, kas mums šķiet tik pašsaprotami,» teic Inga Žilinska, Mass Portal mārketinga vadītāja.

Tevi varētu interesēt

Šajā piektdienā portāls db.lv ciemojas uzņēmumā Baltic 3D.eu, kurā ar 3D printeru...

Pēc uzsācējuzņēmuma Tactile Eyesight iniciatīvas sagatavota latviešu burtu garnitūra...

Brīvības gatvē 224, Rīgā otrdien tika atklāts Baltijā lielākais 3D printēšanas tehnoloģiju...

Līdzīgi kā citi talanti, arī uzņēmējspēja ir īpašība, kas daļēji ir iedzimta,...

Projekta Tactile Eyesight komanda biznesa ideju konkursā Global Startup Battle cīņā starp...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Viens no lielākajiem viesnīcu servisa tīkliem pasaulē Hilton Worldwide un IT nozares...

Latvijas uzņēmums SIA Baltic3d.EU ar Zaļo tehnoloģiju inkubatora (ZTI)  atbalstu radīs jaunus...

«Tele2 ir kļuvis par Apple oficiālo produkcijas izplatītāju Latvijā. Tas ļaus mums...

Septītās paaudzes Samsung Galaxy S viedtālrunis veidots, domājot par virtuālo realitāti...

Viedtālruņu mini rezerves baterijas CoalBit izstrādātāji pūļa finansējuma vietnē Kickstarter...

Šonedēļ klajā laists Latvijas zīmola Just5 jaunākais viedtālruņa modelis Just5 FREEDOM...

Laikā, kad elektroierīces morāli noveco jau dažu mēnešu laikā, daudzi labprāt izvēlas...

Sony atvadās no iecienītās Z sērijas, ievietojot Z5 Premium modelī 4K izšķirtspējas...

«Jo gudrākas ir ierīces, ko lietojam, jo stulbāki kļūst to lietotāji,» intervijā...

Netatmo termostats ir askētisks un vienkāršs, taču palīdz būtiski ietaupīt energoresursus...