Eksperti

Tehnoloģijas sāk pievilt

Harijs Beķeris Investīciju pārvaldnieks, M2M Asset Management, 23.10.2012

Jaunākais izdevums

Spriežot pēc pašu kompāniju izteikumiem, gaidāms diezgan neizteiksmīgs ceturksnis. Tirgus pieauguma tempi uzrāda visai nosacītu izaugsmi. Piemēram, ja pusvadītāju sektorā tiks sasniegt 5% pieaugums, tas jau būs ļoti apsveicami. Pārdošanas apjomi Eiropā jau pāris ceturkšņus ir nemainīgi, turklāt ASV pēdējā ceturksnī visticamāk pārdošanas apjomu pieaugums vairs nav gaidāms, vienīgi Āzijas valstīs vērojams apjomu palielinājums, taču arī ne tik liels kā iepriekšējos gados.

Pie vainas ir ne vien piezemētā ekonomiskā izaugsme visā pasaulē, bet arī izteikti mazāka sezonālā korekcija pirms gada, kad pusvadītāju pārdošanas apjomi laika posmā no 2011. gada 3. ceturkšņa līdz šī gada februārim samazinājās vien par 13%, kas ir uz pusi mazāk nekā vēsturiski ierasts. Pirms nedēļas IBM paziņoja savus 3. ceturkšņa rādītājus – peļņas rādītāji sakrita ar analītiķu prognozēm, taču ienākumi samazinājās. Turklāt pati kompānija pārskatīja uz leju savas prognozes 2012. gadam. Līdzīgu tendenci varam sagaidīt arī no pārējām industrijas kompānijām.

Gaidāms, ka starp tehnoloģiju segmentiem turpinās izcelties mobilo ierīču ražotāji. Apple un Samsung jau vairākus ceturkšņus ir dominējuši tirgū, savā starpā sadalot lielāko peļņas daļu, un pagaidām nekas neliecina, ka tendence varētu apstāties. Viedtālruņu tirgus turpina strauju izaugsmi un sekmīgākie to ražotāji noteikti turpinās gūt panākumus arī turpmāk. Šeit nav runa tikai par jau pieminētajiem diviem tirgus līderiem, bet arī par pāris citiem sekmīgiem tirgus spēlētajiem no Āzijas, tādiem kā Taivānas HTC un nesenajam tirgus jaunpienācējam - Ķīnas ZTE. Tikmēr aizvadīto gadu mobilo telefonu flagmaņi - RIM un Nokia turpina strauji zaudēt tirgus daļu.

Diametrāli pretēji situācija attīstās galda datoru segmentā. Analītiķu prognozes liecina, ka mobilo tālruņu pārdošanas apjomi šogad pirmo reizi pārsniegs galda datoru apjomus. Gaidāms, ka personālo datoru apjoms šogad varētu sarukt par 7%, kamēr pārdoto mobilo telefonu daudzums palielināsies par 8%. Ņemot vērā vairāku vadošo pusvadītāju jeb mikročipu ražotāju piesardzīgos izteikumus ceturkšņa gaitā, visticamāk tieši šis segments varētu uzrādīt vājākos ceturkšņa rezultātus starp tehnoloģiju sektoriem. Taču izteikta situācijas pasliktināšanās nav gaidāma, drīzāk izaugsmes apsīkums ir tas, kas varētu raksturot šī gada trešā ceturkšņa pusvadītāju sektoru.

Atsevišķa tehnoloģiskā sektora niša ir programmnodrošinātajiem. Šo segmentu mazāk ietekmē ekonomisko ciklu radītās neizbēgamās recesijas, jo sektors spēj ātrāk reaģēt uz pieprasījuma samazināšanos, operatīvi samazinot izmaksas. Turklāt līdz ar pieaugošo tehnoloģiju izplatību bez programmnodrošinājuma grūti iztikt. Arvien jaunu, efektīvāku risinājumu piedāvājums patērētājiem liek domāt, ka šis sektors varētu uzrādīt labus ceturkšņa finanšu rādītājus. Piemēram, popularitāti strauji gūst datu mākoņu pakalpojumu izmantošana.

Tehnoloģiskais sektors pēc būtības ir pakļauts makroekonomiskiem cikliem. Tas, ka pašlaik vērojama ekonomiska stagnācija Eiropā un IKP izaugsmes tempu samazinājums gan ASV, gan lielākajās Āzijas valstīs, neveicina tehnoloģiskā sektora strauju izaugsmi. Visticamāk makroekonomiskais fons turpinās būt galvenais tehnoloģiskā sektora izaugsmi ietekmējošais faktors.

Runājot konkrētāk tieši par pusvadītāju sektoru, lielākā daļa analītiķu uzskata, ka procesoru tirgus ir jau sasniedzis vai tuvu savai brieduma fāzei. Tas savukārt norāda, ka tālāku, strauju izaugsmi no šī segmenta nav pamata gaidīt. Potenciāls tehnoloģiju sektorā drīzāk jāmeklē starp atsevišķām kompānijām, kas spēj izstrādāt inovatīvus produktus ar augstu pievienoto vērtību.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Bijušo parexiešu darba devējs Krievijas finansists Andrejs Vdovins iegādājies Latvijas Biznesa banku

Ieva Mārtiņa, 22.05.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šogad 21.maijā finansists Andrejs Vdovins iegādājās 100% Latvijas Biznesa Bankas (LBB) akciju. A. Vdovins ir VMHY grupas, kurā ietilpst Krievijā darbojošās bankas M2M Private Bank un ATB Banka, līdzīpašnieks.

Kopš 2011. gada Latvijā darbojas A. Vdovinam piederoša ieguldījumu pārvaldes sabiedrība M2M Asset Management, kuras vadītājs Edgars Makarovs iepriekš strādāja Parex bankas uzņēmumā Parex Asset Management. M2M banka ir darba vieta arī Parex Asset Management bijušajam vadītājam Robertam Idelsonam.

Darījumam noslēdzoties, uz LBB bāzes tiks veidota jauna banka, kura specializēsies starptautisko un Latvijas turīgo privāto klientu kapitāla apkalpošanā, Db.lv informēja M2M Asset Management Mārketinga un komunikāciju nodaļas vadītāja Jūlija Kondratoviča un M2M Private Bank (Krievija)Preses dienesta vadītāja, valdes priekšsēdētāja padomniece Tatjana Jakuboviča.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Krievijas finansistam piederošais M2M Asset Management Latvijā pagaidām strādā ar zaudējumiem

Ieva Mārtiņa, 22.05.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ieguldījumu pārvaldes sabiedrība M2M Asset Management, kuras vadītājs Edgars Makarovs iepriekš strādāja Parex bankas uzņēmumā Parex Asset Management, 2012.gadā cieta 222 tūkstošu latu zaudējumus.

Kompānijas finanšu pārskats liecina, ka zaudējumu apjoms pērn bija nedaudz mazāks nekā 2011.gada 262 tūkstoši latu. Saskaņār ar datiem kompānijas, kas darbību Latvijā sāka 2011. gadā, ar ieņēmumiem vēl nespēj segt personāla un administratīvos izdevumus, kas pērn kopumā pārsniedza 400 tūkstošus latu.

M2M Asset Management kopējie aktīvi pārvaldīšanā 2012.gadā sasniedza 39 miljonus latu. Kompānijas lielākais klients no 2011.gada maija Latvijā ir Latvenergo un Lattelecom piederošā Pirmā Slēgtā Pensiju Fonda pensiju plāns.

Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības kopējie ienākumi 2012.gadā sasniedza 240,4 tūkstošus latu, tostarp komisijas naudas ienākumi veidoja 222 tūkstošus latu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgā durvis vēris Bank M2M Europe rekonstruētais un modernizētais birojs. Rekonstrukcijas projektu izstrādāja un realizāciju vadīja uzņēmums Vincents Arhitektūra, informē bankas pārstāve Jūlija Kondratoviča.

Rekonstrukcijas koncepcijas pamatā ir ideja - 21.gadsimta Eiropas līmeņa boutique stila privātā banka, kas arhitektoniski veidota kā jauna iekštelpu struktūra vēsturiskās ēkas iekšienē.

Bank M2M Europe telpu jaunā interjera izveidē Vincents dizaineru galvenais iedvesmas avots bija 16.gs. renesanses laika Itālija, kas iemieso gan greznību un pārticību, gan inteliģences, zinātnes mākslas un literatūras uzplaukuma klātbūtni.

«Mums, kā boutique bankai ir svarīgi ne tikai izaugsmes un peļņas cipari, bet arī emocionāla bankas uztvere no klientu un darbinieku puses,» komentē Bank M2M Europe valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons.

Komentāri

Pievienot komentāru
Bankas

Bank M2M Europe iecelts jauns Investīciju direktors

Dienas Bizness, 01.07.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

1.jūlijā Bank M2M Europe uzsāk darbu Investīciju direktors Igors Smirnovs, informē bankas pārstāve Elīna Platača.

Līdzšinējais Investīciju direktors Edgars Makarovs turpina vadīt bankas meitas uzņēmumu M2M Asset Management un uzsāk darbu Bank M2M Europe Operacionālā direktora amatā.

Bank M2M Europe tika dibināta 1992.gadā ar nosaukumu Latvijas Biznesa banka. Bankas mūsdienu vēsture aizsākās 2013.gadā, kad Andrejs Vdovins, VMHY grupas līdzīpašnieks, iegādājās 100% Latvijas Biznesa bankas akciju. Uz tās pamata tika izveidota Bank M2M Europe, kuras attīstības stratēģija vērsta tikai uz pakalpojumu sniegšanu turīgiem klientiem.

Kopējais klientu līdzekļu apjoms Bankas un tās meitas uzņēmuma M2M Asset Management pārvaldīšanā un administrēšanā sasniedz 482 miljonus eiro. Koncerna peļņa par 2015.gada 1.ceturksnī bija 0.9 miljoni eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Militārā aprīkojuma kompāniju finansiālā atdeve var izrādīties krietni zemāka

Mārtiņš Apinis, 28.01.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Neraugoties uz to, ka dažādi ģeopolitiskie riski pasaulē nerimst, bet tieši otrādi aizvien palielinās, militārā aprīkojuma kompāniju finansiālā atdeve par spīti spēcīgam lobijam dažādās valdībās investoriem varētu izrādīties stipri zemāka nekā varētu šķist. Līdz ar to kādreiz akciju pirkšanai pievilcīgais aizsardzības sektors, tagad, iespējams, kļūst par pievilcīgu nozari spēlēšanai uz vērtspapīru cenu kritumu.

2011. gadā pasaules militārie tēriņi sasniedza 1,727 triljonus ASV dolāru, no šī apjoma ASV izdevumi veidoja 711,4 miljardus, kas ir gandrīz piecas reizes vairāk nekā otrajai lielākajai tērētājvalstij Ķīnai. ASV militārajiem un aizsardzības izdevumiem 2011. gadā novirzīja 8,4% no sava iekšzemes kopprodukta veidojot 41% no visiem pasaules tēriņiem.

Investīciju kompānijas M2M Asset Management portfeļu pārvaldnieks Harijs Beķeris zina teikt, ka militārais sektors būtiski neizceļas uz kopējā akciju tirgus fona. Pēdējā gada laikā sektors ir sekojis līdzi kopējiem akciju tirgus indeksiem, arī kompāniju vidējais novērtējums ir tuvu tirgus vidējam.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai arī bažas par iespējamo ASV ekonomikas uzskriešanu uz fiskālās klints ir mazinājušās un šobrīd finanšu tirgi ir šķietami labvēlīgi riskanto finanšu aktīvu vērtības pieaugumam, kas likumsakarīgi mazāk liek domāt par investīcijām tā dēvētajos drošo patvērumu segmentos, šķiet, ka zelts kā ienesīga uzkrājuma līdzeklis sevi ne tuvu nav izsmēlis.

Investīciju kompānijas M2M Asset Management portfeļu pārvaldnieks Harijs Beķeris uzskata, ka pēc iepriekšējo 12 gadu zelta cenas pieauguma šī tendence turpināsies arī šogad un agri vai vēlu dzeltenā metāla cena sasniegs maģisko 2000 ASV dolāru līmeni par Trojas unci.

Kopējā analītiķu nostādne ir, ka tāds līmenis tiks sasniegts tuvāko trīs gadu laikā, piebilst tirgus eksperts, norādot, ka ilgtermiņa zelta cenu pieaugumam tic tirgus dalībnieki, kuri izmanto tā dēvēto tehnisko analīzi. Viņi pēdējā gada cenas stagnāciju raksturojot vien kā veselīgas atelpas posmu uz ilgtermiņa izaugsmes tendences fona.

Pēc M2M eksperta teiktā, kā vēl viens svarīgs faktors zelta tālākai izaugsmei ir centrālo danku, galvenokārt, attīstības valstīs, neremdināmā vēlme palielināt zelta īpatsvaru savās naudu rezervēs. Tā kā pašlaik vairumam attīstības valstu centrālo banku rezervēs zelta īpatsvars ir diezgan niecīgs, tad nav paredzams, ka šī zelta uzpirkšana tik ātri apstāsies, uzskata finanšu speciālists.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Varbūtējā gadījumā akciju tirgos investori meklēs iespējas pelnīt citur, turklāt izvēloties tādus finanšu aktīvus, kuriem ir tā dēvētās «naudas aizsardzības» funkcijas. Kā viens no šādiem aktīviem ir dārgmatāli, to vidū arī sudrabs, kura cena Londonas metālu biržā kopš pēdējā lokālā maksimuma sasniegšanas janvāra trešajā dekādē ir samazinājusies apmēram par desmit procentiem.

Tādējādi apsvēršanas vērts varētu būt solis, kas vērsts uz sava ieguldījuma portfeļa papildinašānu ar finanšu aktīviem, kuri korolē ar sudraba cenas izmaiņām. To vidū ir arī specializēti investīciju fondi, piemēram, iShares Silver Trust, kas cieši seko sudraba cenu izmaiņām, bet ļauj tirgū piedalīties ar mazākām summām un mazākiem riskiem salīdzinājumā ar kontraktiem preču biržās.

«Lai gan gads iesācies negaidīti grūti, fundamentālie faktori, kas runā par labu sudraba cenas pieaugumam, joprojām nav mainījušies. Drīzāk jāsaka, ka tie - tieši otrādi - ir vairojušies. «Valūtu kari» pasaulē rit pilnā sparā, šobrīd kopumā vairāk nekā 30 centrālās bankas veic sava veida monetāro stimulēšanu, un Japāna ir cieši apņēmusies izraisīt inflāciju, lai izķepurotos no pēdējo divdesmit gadu ekonomiskās dīkstāves. Līdz ar to ir pietiekams pamats uzskatīt, ka sudraba cena varētu turpināt pieaugumu,» secina M2M Asset Management portfeļu pārvaldnieks Harijs Beķeris.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Krītošā naftas cena palielina transporta nozares spēju pelnīt, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Laikā, kad akciju tirgus atrodas tuvu savam vēsturiskajam maksimumam un izdarīt izvēli, kur ieguldīt, kļūst aizvien grūtāk, viena no potenciāli labākajām investīciju stratēģijām būtu pievērsties kompānijām, kurām konkrētajos ekonomiskajos apstākļos ir spēja strauji kāpināt peļņu. Viena no šā gada ekonomikas apskatu galvenajām tēmām ir pēdējā pusgada laikā notikušais naftas cenu kritums, kas paver ļoti lielas iespējas uzlabot finanšu rādītājus transporta nozares uzņēmumiem.

Topā avionozare

«Transporta nozaru kompānijas ir pirmās rindā, kas gūst labumu no naftas un degvielas cenu krituma. To izmaksām samazinoties, lielāka daļa no ieņēmumiem pāriet peļņā. Pluss ir arī tas, ka šāds izdevumu samazinājums ļauj kompānijām būt elastīgākām ar produktu piedāvājumu, kā arī atliek vairāk līdzekļu investīcijām. Taču, kā redzams no tirgus izmaiņām, ne visas transporta nozares ir vienlīdz lielas ieguvējas. Tas noteikti ir saistīts ar pieprasījuma specifiku,» situāciju komentē investīciju kompānijas M2M Asset Management portfeļu pārvaldnieks Harijs Beķeris. Viņš stāsta, ka, apskatot pasaules lielāko indeksu dinamiku, aina paveras savādāka. Lielākie ieguvēji ir bijuši avioindustrijas pārstāvju, it sevišķi pasažieru aviopārvadātāji, kam akciju cena kopš oktobra vidus ir kāpusi vairāk nekā par trešdaļu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pagājušajā nedēļā Latvijas Biznesa bankas (LBB) direktoru padome bankas valdes priekšsēdētaja amatā ievēlējusi Robertu Idelsonu, kurš agrāk ir vadījis Maskavas M2M Private Bank.

Kā liecina bankas paziņojums, R.Idelsons no 2003. līdz 2010. gadam ieņēma valdes priekšsēdētaja amatu IPS Citadele Asset Management, no 2009.gada ir vadījis Citadele bankas Privāta kapitāla pārvaldīšanas direkciju un piedalījies Parex Bankas restrukturizācijā, bija padomes priekšsēdētājs Šveices bankā AP Anlage & Privatbank AG. No 2010. gada oktobra Idelsons vadīja Maskavas banku M2M Private Bank, kura specializējas Krievijas turīgu privāto klientu un to biznesu apkalpošanā.

«Man ir ļoti interesanti uzsākt šī ambiciozā projekta vadību. Andrejam Vdovinam un VMHY grupai ir ievērojama pieredze Krievijas private banking industrijā un esmu pagodināts uzsākt šī biznesa starptautisko attīstību. Uz LBB bāzes mēs veidosim banku, kura piedāvās klientiem augsti tehnoloģisko apkalpošanu un inovatīvus produktus, radītus ar mērķi apmierināt tieši turīgo klientu prasības,» plāno R. Idelsons.

Komentāri

Pievienot komentāru