Tehnoloģijas: Vieda var kļūt katra māja 

Viedās mājas kontrolieris Fibaro Home Center Lite var vienlaikus sadarboties ar līdz pat 230 gudrajām iekārtām

Jānis Vēvers, 14.10.2016
1/5

Fibaro Home Center Lite

Foto: Publicitātes

Ja cilvēks vēlas būt gudrs, viņam jāmācās. Taču kā padarīt gudru mājokli? Izrādās, tas nemaz nav sarežģīti. Ja vien ir mazliet uzņēmības un daži simti brīvu eiro, pat visparastāko sērijveida dzīvokli var pārvērst tehnoloģiski progresīvā vietā, kurā var no viedtelefona mijiedarboties ar logiem, durvīm, gaismas slēdžiem, novērošanas sistēmām, dūmu un ūdens detektoriem un pat kontaktligzdām. Lai to izdarītu, pat nenāksies urbt vai citādi bojāt sienas. Runa ir par viedās mājas risinājumu Fibaro Home Center Lite.

Sistēma ar plaukstas izmēra kontroles moduļa palīdzību caur Z-Wave bezvadu protokolu spēj savienoties ar līdz pat 230 dažādiem sensoriem, dodot iespēju faktiski no jebkuras vietas sekot līdzi tam, kas notiek mājoklī. Z-Wave ir speciāls bezvadu komunikācijas protokols datu apmaiņai starp ierīcēm, un tas ir būtisks elements lietu interneta ķēdē. Šo protokolu izmanto aptuveni 300 lieli ražotāji, tādēļ vienotā tīklā var saslēgt visdažādākās zemēs tapušus sensorus un kameras. Proti, lietotājs var brīvi izvēlēties atšķirīgu zīmolu produkciju.

Home Center Lite ir Fibaro varenākā produkta Home Center 2 vieglā versija. Ja «smagais» un attiecīgi dārgākais produkts vairāk paredzēts viesnīcām un biroju ēkām ar simtiem iesaistītu sensoru, tad «vieglais» ir piemērots privātajiem mājokļiem, tādēļ ir bezgala vienkāršs.

Uzstādīšana

Fibaro Home Center Lite izceļas ar to, ka tā uzstādīšanai nav nepieciešamas speciālas zināšanas par tīklu uzbūvi. Kad 9x9 centimetrus lielais un 3,3 centimetrus biezais kvadrātformas galvenais modulis ir savienots ar mājas Wi-Fi rūteri, un mobilajā viedierīcē instalēta Fibaro lietotne, vien soli pa solim jāseko tās sniegtajām pamācībām. Lietotne parāda, kā identificēt un pievienot katru telpā esošo sensoru, viedo spuldzīti vai vadības mehānismus. Katras iekārtas pievienošana aizņem aptuveni trīs minūtes un ar katru nākamo procedūra norit aizvien raitāk.

Skaidrs, ka katrs sensors un vadības mehānisms ir atsevišķi jānopērk un jāuzstāda, tāpēc, ticamāk, Home Center Lite būs viens no pirmajiem posmiem šajā ķēdē un laika gaitā apaugs ar citiem. Mūsu izmēģinājumos piedalījās ūdens noplūdes sensors, viedā kontaktligzda un kustību sensors. Visas iekārtas glīti iegūlās sev paredzētajās vietās lietotnē un katra darīja savu darbu. To atrašanās vienā darbvirsmā, no vienas puses, ir ērta, taču, sistēmai papildinoties ar aizvien jauniem posmiem, neērtības varētu sagādāt pārskatāmība. Lai gan katram sensoram atbilstošo logu var ielikt tieši tajā vietā, kurā vēlaties, ar laiku krāsainās animācijas sarūmējas cita citai blakus tā, ka raibs gar acīm metas. Var pavisam viegli iztēloties, ka orientēšanās starp desmit un vairāk dažādām iekārtām prasa krietnu devu pacietības.

Lietošana

Ieguvumi neapšaubāmi ir mierīgāks prāts un vieglāks mājas solis. Novērošanas kameras un kustību sensori ļaus pārliecināties, vai bez mājas īpašnieka ziņas tajā neatrodas nepiederošas personas, logu un durvju sensori pavēstīs, vai tie netiek atvērti brīdī, kad nevienam mājās nebūtu jāatrodas, dūmu un ūdens detektori laikus brīdinās par trauksmes situāciju, lai paspētu, piemēram, apturēt ūdens noplūdi vannas istabā, pirms sabojāti apakšējo kaimiņu griesti. Savukārt viedās kontaktligzdas, kas vienkārši jāiesprauž parastajās, atbrīvos no triviālā jautājuma pēc iziešanas no mājas: «izslēdzu gludekli vai ne?».

Vēl interesantāki risinājumi šķiet dažādi kontroles mehānismi. Piemēram, var uzstādīt viedos gaismas slēdžus, žalūziju pacēlājus, vārtu atvēršanas mehānismu, un tos visus vadīt no viena ekrāna.

Home Center lietošanai nepieciešams vien pastāvīgi internetam pieslēgts viedtelefons vai planšete. Pēdējais variants pat šķiet ērtāks lielākā ekrāna dēļ, jo pat piecu collu tālrunī lietotne šķita pārāk pieblīvēta, līdz ar to slikti pārskatāma, jo īpaši tad, ja sāk analizēt uzkrātos vēstures datus.

Izmaksas

Lai arī Home Center Lite cena ir salīdzinoši draudzīga, jābūt gatavam, ka katrs nākamais sensors un mehānisms prasīs vairāku desmitu vai pat simtu eiro ieguldījumu. Tā ka piedāvājums ir ļoti plašs, iepazīstot visas iespējas tuvāk, var viegli krist azartā,

ieguldot mājokļa «gudrizācijā». Jārēķinās gan arī ar izdevumiem par mobilo internetu, ja gribēsiet ilgāk paskatīties videokameras sarūpēto pārraidi no paša istabas.

Secinājums

Mājas vadības un uzraudzības risinājums daudziem namīpašniekiem un pat mājokļu īrētājiem var kļūt par negaidīti patīkamu atklājumu. Lai arī šādas tehnoloģijas pieejamas jau labu laiku, lielai daļai cilvēku pat nav nojausmas, cik vienkārši ir uzstādīt un lietot viedās mājas risinājumus. Taču, kad pie tiem pierod, no tehnoloģiju sniegtajiem labumiem ir grūti atteikties.

 

VĒRTĒJUMS

Fibaro Home

Center Lite

Plusi

+ Ārkārtīgi viegli uzstādāms.

+ Daudz pievienojamo sensoru un kontroles mehānismu.

+ Kompakts izmērs.

Mīnusi

– Grūti pārskatāma vadības lietotne.

– Sensoru iegāde var papildus izmaksāt simtiem eiro.

– Viedtelefona ekrānā sensoriem atvēlētie logi šķiet par mazu.

Cena ap 240 eiro

Meklē Lattelecom veikalā t/p Alfa un www.lattelecomveikals.lv

Tevi varētu interesēt

Uzlabotais Audi A3 Sportback ir lielisks auto, vienīgā bēda, ka atšķirībā no...

 Šajā piektdienā portāls db.lv ciemojas koka moduļu māju izgatavotāja SIA Vudis ražotnē...

Šogad labi gājis investoriem, kuri izpārdevuši tos finanšu aktīvus, kuriem cena...

Līdz šim visstraujākais kāpums jūras pārvadājumos bijis konteineru segmentā; šogad...

Līgums ar Somijas viesnīcu par 32 moduļu mājiņu būvniecību pavēris SIA Vudis...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

No šīs sadaļas

Kompānija Samsung Electronics izplatījusi paziņojumu, kurā brīdina, ka tās ceturkšņa peļņa,...

Dienvidkorejas tehnoloģiju gigants Samsung uz visiem laikiem pārtraucis Galaxy Note 7 viedtālruņu...

Dienvidkorejas elektronikas uzņēmums Samsung Electronics otrdien paziņojis, ka aptur viedtālruņu...

Viedtālruņu gigants Samsung pārtraucis sava produkta Note 7 ražošanu, jo problēmas konstatētas...

Apple iPhone 7 kļuvis ūdensizturīgs un piedzīvojis dažas kosmētiskas izmaiņas, taču pārlieku...

Trešdien ASV Luisvilas lidostā Kentuki štatā evakuēta aviokompānijas Southwest Airlines...

Latvijas uzņēmums Evelatus tirgū laidis pašu radītu, maza izmēra tālruņa modeli Evelatus...

Huawei Watch ir viens no izskatīgākajiem un nopietnāko iespaidu radošajiem viedpulksteņiem...

Ražotājs Samsung apstiprinājis, ka norisinās sarunas ar ASV patērētāju uzraugiem, jo saskaņā...

HTC jaunākais flagmanis HTC 10 apmierina gan dizaina cienītāju, gan galvu reibinošas...