Ražošana

Tekstila nozare integrē zinātni

Vēsma Lēvalde, speciāli DB, 29.03.2016

Dace Mihņenoka

Foto: Vēsma Lēvalde

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Koksne, bambuss, dzintars, lava un sarežģītas sintētiskas šķiedras kļūst par tekstila rūpniecības izejmateriāliem un konkurences ieroci, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Vairāki tekstila nozares uzņēmumi Latvijā paralēli tradicionālai produkcijai ievieš jaunus izstrādājumus, kuri radīti sadarbībā ar zinātniekiem, inženieriem un augsta līmeņa tehnologiem. Daudzi jauninājumi ieviesti ražošanā sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru ERAF aktivitātē Augstas pievienotās vērtības investīcijas. Tomēr produktu izstrāde ir pašu uzņēmumu iniciatīva, kas prasa ne mazums resursu – gan intelektuālu, gan finansiālu. Paaugstinoties ražošanas tehnoloģiskajam līmenim, par nopietnu problēmu kļūst atbilstoša līmeņa speciālistu trūkums. Pieprasīti ir arī ražošanas iekārtu mehāniķi. Par spīti speciālistu deficītam Latvijā tekstilrūpniecības inovācijas ir pasaules līmenī. Krītoša tradicionālā tirgus apstākļos jauni produkti un tehnoloģijas ļauj rast noietu dažādos pasaules reģionos un sadalīt risku.

Medicīniskās trikotāžas ražotājs Tonus Elast pēc veiksmīgi pabeigta ERAF projekta tikai nepilnu gadu ražo jauna tipa pusgarās zeķes un īszeķes aktīva dzīvesveida piekritējiem. Taču jau sāk pietrūkt ražošanas jaudas, saka uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Dace Mihņenoka. «Ejam uz priekšu ātrāk, nekā tiek piedāvātas ES programmas,» viņa uzsver.

Visu rakstu Tekstila nozare integrē zinātni lasiet 29. marta laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru