Testamentu reģistrs varētu sākt darboties nākamgad

2011. gada 22. februāris plkst. 12:23
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Ministru kabinets atbalstījis publisko testamentu reģistra izveides koncepciju. Ja viss ritēs, kā plānots, publisko testamentu reģistrs varētu sākt darbību 2012. gada otrajā pusē, liecina informācija oficiālajā laikrakstā Latvijas Vēstnesis.

Testamenti pēc savas formas ir vai nu publiski, vai privāti. Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore Vija Piziča norāda, ka pērn pie Latvijas notāriem tapuši gandrīz 1,5 tūkst. publisko testamentu, bet glabāšanā nodoti seši privātie testamenti.
.
DB jau rakstīja, ka testamentu reģistrs ļaus pēdējās gribas rīkojuma akta atstājējam reģistrēt savu testamentu un mazināt risku, ka tas varētu tikt ignorēts vai par to uzzinātu pārāk vēlu. Reģistrs arī atvieglos testamenta atrašanu pēc testatora nāves, uzsvēra V.Piziča. Testamentu reģistrs top sadarbībā ar Tieslietu ministriju.

Vienota un centralizēta testamentu uzskaite pašreiz Latvijā nepastāv. Trūkstot centralizētai testamentu uzskaitei valstī, mantinieki, uzsākot mantojuma lietas kārtošanu, un zvērināti notāri, vedot mantojuma lietas, sastopas ar grūtībām, lai noskaidrotu mantojuma atstājēja testamenta esamību un tā atrašanās vietu.

Līdz ar to iespējami gadījumi, kad netiek izpildīta mantojuma atstājēja pēdējā griba, kad tiek atzīts par stājušos spēkā atcelts testaments, kā arī iespējama mantojuma apliecību apstrīdēšana gadījumos, ja testamentārais mantinieks uzzina par testamentu pēc likumiskā mantinieka apstiprināšanas mantojuma tiesībās, skaidro Tieslietu ministrija.

Pēc likuma mantojumu reģistra turētājs ir Latvijas Zvērinātu notāru kolēģija, bet pārzinis – Latvijas Zvērinātu notāru padome, arī publisko testamentu reģistra pārzinis un turētājs būtu padome. V.Piziča atzīmēja, ka reģistra izstrādes, ieviešanas un uzturēšanas izdevumus plānots segt no Latvijas Zvērinātu notāru kolēģijas līdzekļiem. Testamentu reģistra aptuvenās plānotās izstrādes un ieviešanas izmaksas varētu būt ap 25 tūkst. Ls. Tādējādi uzskatāms, ka, nosakot notāru padomi par publisko testamentu reģistra pārzini un turētāju, tiks ieekonomēti valsts budžeta līdzekļi gan uz personālresursu rēķina, gan uz reģistra izstrādes, ieviešanas un uzturēšanas izmaksām.

Vienotas un centralizētas testamentu uzskaites pašreiz Latvijā nav. Saskaņā ar Latvijas Valsts arhīvu ģenerāldirekcijas sniegto informāciju, valsts arhīvos kopumā ir aptuveni 3,55 tūkst. testamentu. Latvijas Zvērinātu notāru padomes dati liecina, ka no 1994. gada līdz 2010. gadam pie notāriem ir taisīti un glabāšanā nodoti 11,4 tūkst. testamentu un publiskie darījumi, kas satur rīkojumus nāves gadījumam.
 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām