Tirgotājus vadīs pa likuma līkločiem 

Ražotāji un piegādātāji cer, ka jaunais Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likums darbosies ne tikai uz papīra
, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Elīna Pankovska, 07.10.2015

Šobrīd ir noslēgusies jaunā mazumtirdzniecības regulējuma piemērošanas vadlīniju projekta apspriešana, ko izstrādājusi Konkurences padome (KP). Vadlīnijas tika izstrādātas saistībā ar jauno Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likuma (NMPAL) piemērošanu.

Jāatgādina, ka šobrīd lielo tirgotāju un piegādātāju attiecības Latvijā regulē īpašs Konkurences likuma pants, bet no nākamā gada spēkā stāsies Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likums. Saskaņā ar to savu tirgus varu attiecībā pret piegādātājiem ļaunprātīgi nedrīkstēs izmantot visi pārtikas mazumtirgotāji, kā arī lielākie nepārtikas mazumtirgotāji. Lai gan sākotnēji tirgotāji izrādīja sīvu pretošanos jaunajam likumam un draudēja pat ar cenu celšanu un importa preču iepirkšanu, šobrīd izskatās, ka visas ieinteresētās puses ir nomierinājušās un pieņēmušas jaunos spēles noteikumus. Tomēr, kā tie darbosies dzīvē, varēs redzēt tikai nākamgad, kad likums stāsies spēkā.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Bez interpretācijas


«Atzinīgi novērtējam KP ieguldīto darbu NMPAL vadlīniju izveidošanā. Tās, skaidrojot likuma punktu piemērošanu, ir apjomīgas, kas liecina, ka izpratne, kā piemērot kādu pantu, var būt plaši interpretējama,» komentē Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) izpilddirektors Noris Krūzītis. Primārais gan ir likums, par kuru ir ilgi diskutēts un kurā nepārprotami ir pateikts, kas tiek regulēts vai aizliegts mazumtirgotājam, bet vadlīnijam ir jāsaglabā šī likuma tvērums. N. Krūzītis bilst, ka šobrīd ir pāragri komentēt vadlīnijās, jo pašlaik notiek to publiska apspriešana.

Arī Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes (LPUF) priekšsēdētāja Ināra Šure norāda, ka kopumā vadlīnijas atbilst tiem mērķiem un uzdevumiem, kas izvirzīti likumprojekta izstrādes gaitā. «Mēs vēlētos tikai precizēt pāris punktu, lai vēlāk nerastos pārpratumi. Par tiem arī esam informējuši KP. Piemēram, būtu vēlams precizēt terminu «jaunas pārtikas preces tvērums», jo ir būtiski ar jaunām precēm neidentificēt tās pārtikas preces, kas ir zināmas (izplatītas) Latvijā, bet nav tirdzniecībā tikai konkrētā mazumtirgotāja tirdzniecības vietā. Tāpat vadlīnijās būtu jāiekļauj informācija par pierādīšanas līdzekļiem. Būtu jānorāda, caur kādiem saziņas līdzekļiem nodota informācija būtu uzskatāma par negodīgas mazumtirdzniecības prakses īstenošanu, piemēram, ar e-pasta starpniecību. Domāju, ka kopumā šīs vadlīnijas ir pietiekami racionālas, lai neradītu liekas problēmas uzņēmumiem,» viņa komentē.

Visu rakstu Tirgotājus vadīs pa likuma līkločiem lasiet 7. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.

No šīs sadaļas

Pašvaldības vēlas padarīt spēcīgākas un tām nodot vairākas valsts pārvaldes funkcijas,...

Satversmes tiesa atteikusi ierosināt lietu par jauno pašvaldību finanšu izlīdzināšanas...

Jauno prasību ietekmē krietni samazinājies šķīrējtiesu skaits Latvijā, piektdien vēsta...

Valdes locekļa atbildība par nenomaksātajiem nodokļiem – kā iebaidīšanas mehānisms...

Komerclikuma prasības izpildījušo sabiedrību ar ierobežotu atbildību skaits lēnām pieaug,...

Zvērināta revidenta obligātai pārbaudei Latvijā pakļaus uzņēmumus, kuri pārsniegtu divus no...

Otrdien, 22. septembrī, Ministru kabineta (MK) sēdē tika izskatītas un atbalstītas izmaiņas...

Mikrouzņēmumu nodokļa likmi plāno samazināt vairāk nekā uz pusi, bet šī nodokļa...

Maksātnespējā nonākušo uzņēmumu sanācija – restrukturizācija – faktiski...

Lai gan liela daļa pašvaldībdonoru nav mierā ar jauno finanšu izlīdzināšanas...