Lauksaimniecība

Tirgū jau pirmās vietējās zemenes

Sandra Dieziņa, 21.05.2018

Foto: Ieva Lūka/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zemeņu platības pēdējos gados aug, bet pieprasījumu nevar apmierināt, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Kā liecina Lauku atbalsta dienesta dati, zemeņu platības augušas no 265,7 ha 2009. gadā līdz 438 ha 2017. gadā. Straujāks pieaugums bijis tieši pēdējos gados, kas liecina – saimniecības attīstās un cenšas nodrošināt pieprasījumu pēc vietējām ogām. Gadu no gada pieaug arī saražoto ogu daudzums, 2016. gadā sasniedzot 1130 tonnas. Lai pieprasījumu apmierinātu, būtu nepieciešama lielāka mehanizācija, kas prasa vērā ņemamus ieguldījumus.

Pirmās ražas

Aprīļa sākumā pirmo bioloģisko zemeņu ražu novāca z/s Latgales zemenes saimnieks Bruno Semulis, kurš saimnieko Rēzeknes novada Dricānu pagastā. Ogas viņš audzē 0,35 ha platībā, un šogad zemeņu raža ir laba. Pašlaik to cena ir 12 eiro/kg, bet pamazām tā samazinās, jo tirgū piedāvājums pieaug. Galvenokārt zemenes viņš realizē klientiem Rēzeknes apkārtnē, uz Rīgu pat neesot, ko vest. B. Semulis novērojis, ka «apetīte rodas ēdot» jeb aizvien vairāk cilvēku vēlas patērēt vietējās ogas un dzīvot veselīgāk.

Jau pirms divām nedēļām pirmā zemeņu raža novākta Jelgavas novada Staļģenes piemājas saimniecībā Vībotnes, kur zemenes audzē apkurināmās siltumnīcās un nedaudz arī atklātā lauka platībā. Saimniece Gita Ratniece stāsta, ka zemenes ved uz Kalnciema ielas tirdziņu Rīgā, taču ogu cenu neatklāj. Vībotņu saimniekiem ogas nogatavojas vieniem no pirmajiem Latvijā. Jau iepriekš ziņots, ka Vībotņu saimnieki apguvuši zemeņu audzēšanas pamatus Anglijā, atgriezušies Latvijā uz palikšanu un izveidojuši savu piemājas saimniecību.

Nule kā pirmo zemeņu ražu novācis arī Baltijā lielākais rožu audzētājs SIA Ar B Agro. Kā liecina saimniecības ieraksts Facebook, zemenes pieejamas Ar B Agro audzētavā Sēmes pagasta Rožulejās, bet pirms tam vajadzētu pieteikties pa telefonu. Pirmo zemeņu cena – 15 eiro/kg. Zemenes tiek audzētas siltumnīcā, un to kopējā platība ir 800 kvadrātmetri.

Visu rakstu Tirgū jau pirmās vietējās zemenes lasiet 21. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru