Top pirmais cilmes šūnu centrs

2017. gada 30. oktobris plkst. 9:21
Sadaļa: Pakalpojumi
Dalies ar šo rakstu

Klīnika iVF Riga vēlas izveidot nacionālo cilmes šūnu banku, pirmdien ziņo laikraksts Dienas Bizness.

Tajā būs iespējams iegūt, uzglabāt un sagatavot tālākai transplantācijai visu veidu šūnas – gan no asinīm, gan citiem avotiem (nabassaites, taukiem, ādas). Tiesa, lai to varētu izdarīt, vēl ir jāiziet sertifikācijas process Zāļu valsts aģentūrā (ZVA), stāsta klīnikas medicīnas direktore, ārste ginekoloģe Violeta Fodina.

2016. gadā uzņēmums saņēma sertifikātu cilmes šūnu iegūšanai un uzglabāšanai, un šobrīd tā ir vienīgā klīnika, kura izveidojusi šādu laboratoriju Latvijā.

Pašlaik Latvijā sasaldētās cilmes šūnas tiek uzglabātas tikai pacientu personīgajām vajadzībām. Taču citās valstīs, piemēram, Spānijā, jau septiņus gadus ir cilmes šūnu reģistrs, kas nozīmē, ka arī tie cilvēki, kuriem, piemēram, nav bērnu, bet kuriem ir nepieciešama ārstēšana ar cilmes šūnām, var vērsties donoru reģistrā pēc palīdzības. Līdz ar nacionālās cilmes šūnu bankas izveidi šāda iespēja būtu arī Latvijas iedzīvotājiem. V. Fodina teic, ka šāda banka nodrošinātu tūlītēju ārstēšanas materiāla pieejamību (tas nebūtu jāmeklē ārvalstīs), tā būtu droša un ātra pārvadāšana un piegāde valsts teritorijā, kā arī tas jebkurā brīdī ļautu pārliecināties par to, ka šūnas tiek uzglabātas atbilstoši noteiktajiem standartiem.

No 2017. gada janvāra līdz jūnijam iVF Riga klīnikā tika izveidotas «tīrās telpas» – laboratorija cilmes šūnu iegūšanai, apstrādei, laboratoriskai izmeklēšanai, izdalīšanai un uzglabāšanai. Inteliģento inženiertehnisko risinājumu kompānija FIMA veica sistēmu projektēšanu un, nepārtraucot klīnikas ikdienas darbu, īstenoja inženiersistēmu integrāciju, šo telpu izbūvi un validēšanu.

Visu rakstu Top pirmais cilmes šūnu centrs lasiet 30. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu